Kobietobójstwo nie jest zjawiskiem marginalnym, lecz systemowym

Ani jednej śmierci więcej, ani jednej kobiety mniej — brzmi hasło przewodnie Obserwatorium ds. Kobietobójstwa, które działa przy Centrum Praw Kobiet. To nasza motywacja i cel, ale zdajemy sobie sprawę, że droga do niego będzie długa i żmudna, a całkowite wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć może okazać się nieosiągalne.

Tymczasem w ostatni wtorek, 17 maja po południu, kolejna kobieta została brutalnie zamordowana. O sprawie wspomniano jedynie na dwóch lokalnych portalach, a podane informacje są skąpe. Wiemy jednak, że sprawcą był mąż ofiary, a do zabójstwa doszło przed budynkiem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu. Po raz kolejny mamy do czynienia z tym samym schematem: ofiarą jest kobieta, a sprawcą jej partner. Narzędziem zbrodni, tak jak w przypadku zdecydowanej większości kobietobójstw, nóż. Ofiara otrzymała kilka ciosów, zginęła na miejscu. Wiadomo, że była nauczycielką, miała dzieci.

Po wszystkim mężczyzna próbował popełnić samobójstwo, podcinając sobie żyły (ok. 15% sprawców kobietobójstw odbiera życie również sobie). Jednak udało się go reanimować i obecnie przebywa w szpitalu. Centrum Praw Kobiet będzie monitorować tę sprawę i w miarę możliwości informować o jej przebiegu.

Mogłoby się wydawać, że kobietobójstwo w Polsce jest niszowym problemem. Media nie informują o wszystkich przypadkach, a jeśli już, często robią to w sensacyjnym tonie — „nie do wiary!”, „tylko potwór mógł się do tego posunąć!”, „mieszkańcy gminy są w szoku!”. Informują o pojedynczych zabójstwach, nie łącząc ich ze sobą i przemilczając fakt, że są przejawami systemowego problemu przemocy wobec kobiet. Tymczasem przypominamy, że wedle naszych szacunków, w Polsce od 400 do 500 kobiet rocznie traci życie w wyniku przemocy ze względu na płeć. Pora połączyć kropki. Apelujemy do dziennikarzy i dziennikarek, by w swoich artykułach zwracali uwagę na skalę problemu i podnosili społeczną świadomość faktu, że kobietobójstwo nie jest zjawiskiem marginalnym.

Jeśli chcesz pomóc nam w tym i innych działaniach na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, ciągle możesz wziąć udział w wolontariacie, polegającym przede wszystkim na uczestniczeniu w rozprawach sądowych jako obserwator/ka. Wciąż też poszukujemy prawników i prawniczek oraz psycholożek, które chciałyby w ramach swoich kompetencji wspierać rodziny ofiar oraz kobiety, które przeżyły usiłowanie zabójstwa.

Jeśli masz informacje o morderstwie dokonanym na kobiecie, usiłowaniu zabójstwa lub samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznawanej przemocy domowej, poinformuj nas o tym. Jeśli zaś jesteś bliską osobą kobiety, która została umyślnie zamordowana, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną i psychologiczną.

Kontakt: obserwatorium@cpk.org.pl

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG