Kobietobójstwo to nie „rozszerzone samobójstwo”

„Rozszerzonym samobójstwem” media, a nierzadko również funkcjonariusze organów ścigania i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, nazywają morderstwo, którego sprawca tuż po dokonanej zbrodni odbiera sobie życie. Według naszych szacunków, w Polsce dzieje się tak w przypadku ok. 15% zabójstw kobiet, do których dochodzi na tle przemocy ze względu na płeć. W przytłaczającej większości przypadków sprawcą jest partner lub były partner ofiary.

Nazywanie kobietobójstwa „rozszerzonym samobójstwem” rozmywa problem najbardziej drastycznej formy przemocy ze względu na płeć. Samobójstwo jest decyzją osoby, która je popełnia. Samobójca dokonuje tragicznego wyboru, ale jest to wybór dotyczący jego (lub jej) własnego życia. Termin ten nie przystaje do sytuacji, w której mężczyzna decyduje o życiu i śmierci kobiety, nawet jeśli po zamordowaniu jej odbiera życie też sobie. Określenie „rozszerzone samobójstwo” odwraca uwagę od tego, kto tak naprawdę jest ofiarą, a kto mordercą. Nie możemy ignorować faktu, że przemoc domowa dotyka głównie kobiet, a jej sprawcami są zwykle mężczyźni. Tak jest również w przypadku zabójstw, do których dochodzi w związkach lub po ich zakończeniu.

Centrum Praw Kobiet szacuje, że co roku w Polsce w wyniku przemocy ze względu na płeć życie traci 400-500 kobiet (bierzemy pod uwagę również faktyczne samobójstwa, do których doprowadziła doznana przemoc). Czas potraktować ten problem poważnie, a zacząć warto od języka — „kobietobójstwo” to precyzyjny termin, opisujący przemoc ze względu na płeć (zwykle domową), której skutkiem jest śmierć kobiety. To, czy sprawca postanowi popełnić samobójstwo, jest wobec tego drugorzędne i nijak nie zmienia faktu, że jest przede wszystkim mordercą.

Jeśli chcesz pomóc nam w działaniach na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, ciągle możesz wziąć udział w wolontariacie, polegającym przede wszystkim na uczestniczeniu w rozprawach sądowych jako obserwator/ka. Wciąż też poszukujemy prawników i prawniczek oraz psycholożek, które chciałyby w ramach swoich kompetencji wspierać rodziny ofiar oraz kobiety, które przeżyły usiłowanie zabójstwa.

Jeśli masz informacje o morderstwie dokonanym na kobiecie, usiłowaniu zabójstwa lub samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznawanej przemocy domowej, poinformuj nas o tym. Jeśli zaś jesteś bliską osobą kobiety, która została umyślnie zamordowana, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną i psychologiczną. Ani jednej śmierci więcej, ani jednej kobiety mniej — to hasło, które będzie nam towarzyszyć we wspólnym zmienianiu tej okrutnej rzeczywistości.

Można się z nami kontaktować poprzez mail: obserwatorium@cpk.org.pl

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG