Usiłował ją zabić wyrzucając przez okno

TW: przemoc, przemoc seksualna

Był czerwiec 2018 roku. Ola odwiedziła swojego chłopaka w mieszkaniu, które wynajął kilka dni wcześniej. Jarek podał jej piwo. Po wypiciu niewielkiej ilości poczuła się zamroczona. Pomyślała, że partner musiał dosypać jej czegoś do napoju. Chciała wyjść.

Zaczął nalegać na seks. Odmówiła. Próbował ściągnąć z niej ubrania. Wyrwała się i ruszyła do drzwi. Wtedy zagrodził jej przejście. Zezłoszczona dziewczyna kopnęła go. Wtedy chwycił ją i wyrzucił przez okno. Spadła z czwartego piętra.

Ola została przewieziona do szpitala. Miała połamane żebra, pękniętą wątrobę i nerkę, uszkodzony rdzeń kręgowy. To ostatnie spowodowało niedowład kończyn dolnych.

Przeszła ponad 10-godzinną operację. „Miała szczęście”. Przeżyła.

Sprawca wszystkiego się wyparł, jednak nie było wątpliwości co do jego winy. Prokurator wnosił o karę piętnastu lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. W akcie oskarżenia nie było mowy o naruszeniu nietykalności cielesnej czy próbie gwałtu. Sąd Okręgowy w Lublinie skazał Jarka na 5 lat pozbawienia wolności za „spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, realnie zagrażającemu życiu”. Sędzia uzasadnił, że „sam upadek z czwartego piętra nie zawsze skutkuje ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu bądź śmiercią. (…) Skutek upadku z wysokości 12,6 metra zależy od rodzaj podłoża czy faktu udzielenia ofierze pomocy”. Za okoliczność łagodzącą uznał wiek sprawcy (28 lat).

Następne wakacje Jarek spędzi już na wolności. Przez kolejne dwa lata nie może zbliżać się do swojej ofiary na mniej niż 50 metrów.

Ola wymaga ciągłej rehabilitacji. Do końca życia będzie jeździć na wózku.

Obserwatorium ds. Kobietobójstwa przy Centrum Praw Kobiet będzie monitorować tę sprawę. Jeśli chcesz pomóc nam w tym i innych działaniach na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, ciągle możesz wziąć udział w wolontariacie, polegającym przede wszystkim na uczestniczeniu w rozprawach sądowych jako obserwator/ka. Wciąż też poszukujemy prawników i prawniczek oraz psycholożek, które chciałyby w ramach swoich kompetencji wspierać rodziny ofiar oraz kobiety, które przeżyły usiłowanie zabójstwa.

Jeśli masz informacje o morderstwie dokonanym na kobiecie, usiłowaniu zabójstwa lub samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznawanej przemocy domowej, poinformuj nas o tym. Jeśli zaś jesteś bliską osobą kobiety, która została umyślnie zamordowana, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną i psychologiczną: obserwatorium@cpk.org.pl.

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG