Zabójstwo kobiety w kryzysie bezdomności

TW: przemoc, przemoc seksualna

Gdy znaleziono jej ciało, miała zsunięte spodnie i bieliznę, związane nogi i pętlę na szyi. Sekcja zwłok wykazała złamania żeber, pękniętą wątrobę, pęknięcie odbytu, obrażenia twarzy i okolic intymnych.

Sprawcą okazał się 26-letni Kamil D. Jego ofiara to 64-letnia kobieta w kryzysie bezdomności, która od lat walczyła o przetrwanie na ulicach Elbląga.

Na wstędze, którą związane były jej nogi, znaleziono ślady nasienia. Badania wykazały, że było zgodne z profilem genetycznym Kamila D.

Zsunięta bielizna, ślady nasienia, uszkodzone narządy płciowe. Kamil D. sam zgłosił zabójstwo, twierdząc przy tym, że nie pamięta, by dopuścił się jakichkolwiek czynności seksualnych na swojej ofierze. Prokuratura uznała to za wiarygodne. Mimo to żądała kary 25 lat pozbawienia wolności.

„Zarzuty postawione Kamilowi D. odnoszą się do zabójstwa. W trakcie śledztwa nie udowodniono, aby podejrzany dopuścił się też przestępstwa na tle seksualnym. Była to zbrodnia bez motywu” — mówił rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Elblągu skazał Kamila D. na 15 lat pozbawienia wolności za pobicie z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia. Wyrok nie jest prawomocny.

Obserwatorium ds. Kobietobójstwa przy Centrum Praw Kobiet będzie monitorować tę sprawę.

Jeśli chcesz pomóc nam w tym i innych działaniach na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, ciągle możesz wziąć udział w wolontariacie, polegającym przede wszystkim na uczestniczeniu w rozprawach sądowych jako obserwator/ka. Wciąż też poszukujemy prawników i prawniczek oraz psycholożek, które chciałyby w ramach swoich kompetencji wspierać rodziny ofiar oraz kobiety, które przeżyły usiłowanie zabójstwa.

Jeśli masz informacje o morderstwie dokonanym na kobiecie, usiłowaniu zabójstwa lub samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznanej przemocy domowej lub seksualnej, poinformuj nas o tym. Jeśli zaś jesteś bliską osobą kobiety, która została umyślnie zamordowana, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną i psychologiczną, a także zwrócić się do sądu z prośbą o nasz udział w postępowaniu karnym.

Ani jednej śmierci więcej, ani jednej kobiety mniej! – to hasło, które będzie nam towarzyszyć we wspólnym zmienianiu tej okrutnej rzeczywistości.

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG