Projekcja filmu „Combat girls. Krew i honor” + dyskusja / CPK GDAŃSK

Więcej

18 września 2019 18:00 - 21:00

Gdańsk

ul. Gdyńskich Kosynierów 11, domofon 2 (około 2 min od „Zieleniaka”)

58 341 79 15

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku i Krytyka Polityczna w Trójmieście zapraszają na pokaz filmu „Combat Girls. Krew i honor” (2011) niemieckiego reżysera Davida Wnendta, autora wielu filmów łamiących tabu m.in. “On wrócił” oraz “Wilgotne miejsca”. Film pokazuje temat odradzającego się nazizmu w Niemczech w sposób niemal do bólu realistyczny oraz ukazuje nie tylko problematykę neonazizmu z perspektywy społecznej, ale i psychologiczne powody, dla których młodzi ludzie coraz chętniej dołączają do ultraprawicowych ugrupowań.

Po projekcji odbędzie się dyskusja, podczas której poruszymy tematykę radykalizmu politycznego, aktów nienawiści i rosnącego przyzwolenia na ekstremistyczne poglądy, w szczególności wśród młodych ludzi. W czasie dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytania czym jest nienawiść, jak ją zrozumieć i jak na nią reagować. Dyskusję z prawnikiem Tomaszem Plaszczykiem poprowadzi Marcin Żółtowski.

Kiedy: środa, 18 września 2019, godz. 18:00.

Miejsce: Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro), 80-802 Gdańsk.

Prowadzenie: Marcin Żółtowski – aktywista, edukator oraz obserwator zgromadzeń publicznych Amnesty International. Socjolog zajmujący się w szczególności socjologią psychiatrii i grup wykluczonych, teorią socjologiczną oraz relacjami władzy.

Udział bezpłatny.

W dyskusji udział weźmie:

Tomasz Plaszczyk – adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – major w stanie spoczynku, 16 lat służby w pionie śledczym ABW, w Delegaturze ABW w Gdańsku. W trakcie swojej służby prowadził postępowania karne o czyny z art. 256 § 1 i 2 kk. Doświadczeniami zdobytymi na gruncie tych postępowań dzielił się wielokrotnie w publikacjach oraz podczas konferencji i szkoleń z tego zakresu. Po zakończeniu służby przyjął propozycję współpracy z Instytutem Bezpieczeństwa Społecznego, aby dalej dzielić się swoją wiedzą i zdobywać nowe doświadczenia. Jest ekspertem w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji i przestępstwom motywowanym nienawiścią. Współtworzy specjalistyczne programy edukacyjne i prowadzi szkolenia dla policjantów i nauczycieli.

Pokaz filmu odbywa się w ramach projektu filmowego poruszającego tematykę dyskryminacji oraz wykluczenia. Fabuła filmów dostarcza przykładów, dzięki którym łatwiej zrozumieć i wytłumaczyć zjawiska niezrozumiałe oraz pozwala na wczucie się w pozycję osoby, która doświadczyła przemocy lub wykluczenia. Po każdej projekcji odbywa się dyskusja odnosząca się do filmu, prowadzona przez zaproszonego/ą specjalistę/kę w danej problematyce. Świetlica Krytyki Politycznej umożliwia stworzenie bezpiecznej i kameralnej przestrzeni do dyskusji, a rolą prowadzących i specjalistów/ek jest ekspercka analiza problematyki, umożliwiająca pełniejsze zrozumienie bohaterów/ek filmów i bezpośrednio dotykająca problemu dyskryminacji ze względu na płeć, stereotypów i wykluczenia.

 Pytania organizacyjne można kierować na adres: magdalena.nowacka@cpk.org.pl

Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk i Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA w Trójmieście.

Projekt filmowy jest częścią projektu „W stronę równości – przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć”.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii