Spotkanie Mikołajkowe CPK Gdańsk i dyskusja Polka Obywatelka

Więcej

8 grudnia 2018 17:00

Gdańsk

ul. Gdyńskich Kosynierów 11, domofon 2 (około 2 min od „Zieleniaka”)

58 341 79 15

Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku zaprasza na Spotkanie Mikołajkowe połączone z dyskusją o aktywności obywatelskiej i politycznej kobiet w dzisiejszej Polsce. Przy mikołajkowym poczęstunku porozmawiamy z wspaniałymi gościniami – Elżbietą Hołoweńko – malarką i społeczniczką, Elżbietą Jachlewską – polityczką, ekonomistką i aktywistką, Urszulą Nowakowską – założycielką i szefową Fundacji Centrum Praw Kobiet – o ich drodze życiowej, działalności społecznej, obywatelskiej i politycznej, a także o tym, kim jest dzisiaj Polka Obywatelka. Rozmowę poprowadzi Barbara Kijewska – doktora nauk politycznych.

 

Przy okazji Jubileuszu Stulecia Praw Wyborczych Polek 1918-2018 niezbędne jest, aby zastanowić się nad aktywnością obywatelską i polityczną Polek. Kobiety stanowią połowę społeczeństwa jednak to nie one wyznaczają priorytety polityki oraz ważność kwestii społecznych i gospodarczych. W Polsce kobiety stanowią mniej niż jedną trzecią parlamentarzystów i samorządowców, jedną na dziesięciu prezydentów (burmistrzów i wójtów), dominują natomiast w obszarach nieodpłatnej pracy społecznej. Czy mały udział kobiet w sferze podejmowania decyzji politycznych ma znaczenie? Dlaczego jest, tak jak jest, i jak możemy zmienić obecną sytuację na lepsze? Jaki wpływ na udział kobiet w życiu publicznym ma przemoc wobec nich i przemoc w rodzinie? Jak zachęcić i pielęgnować w mieszkankach Gdańska ich aktywność? Jaka jest dzisiaj rola kobiet w życiu publicznym?

 

SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE I DYSKUSJA

AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA I POLITYCZNA KOBIET W POLSCE 100 LAT PO UZYSKANIU PRAW WYBORCZYCH

 

Kiedy: sobota, 8 grudnia, godz.: 17:00-19:00.

Miejsce: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk (I piętro, sala konferencyjna).

Prowadzenie: dr Barbara Kijewska

Liczba miejsc: 25*

Udział bezpłatny.

Obowiązują zapisy! Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia 2018 do końca dnia.

 

Gościnie:

 

Elżbieta Hołoweńko – malarka i aktywistka. Stworzyła m.in. cykl obrazów poświęconych przemocy wobec kobiet.

W latach 2010-2013 był przewodniczącą koła warszawskiego Partii Zieloni. Twórczyni cyklu obrazów na betonie dotyczących przemocy pt. „WSPÓŁUZALEŻNIONA MIŁOŚĆ – obrazy na betonie”. Poza tym – społeczniczka, seniorka aktywistka, związana  ze środowiskami feministycznymi. Nie zgadza się na patriarchat, przemoc, dyskryminację, biedę i ubóstwo dzieci, wykluczenie i niesprawiedliwość społeczną, wyzysk i dewastację środowiska.

 

Elżbieta Jachlewska – Ekonomistka, magistra europeistyki, specjalistka od prawa pracy, przedsiębiorczyni, aktywistka społeczna i feministyczna.

Jedna z Liderek Inicjatywy Feministycznej (do sierpnia 2016 roku Partia Kobiet), Wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA działającego na rzecz równości kobiet i mężczyzn, praw kobiet oraz zrównoważonego rozwoju, członkini nieformalnej grupy TAK – Trójmiejska Akcja Kobieca, członkini porozumienia Kobiety dla Pomorza, koordynatorka ds. kontaktów z partiami feministycznymi w Europie z ramienia Polski, współtwórczyni obywatelskich komitetów wyborczych w 2010 roku – Bezpartyjne Forum Społeczne, 2014 – Gdańsk Obywatelski. Redaktorka Naczelna „Obywatelki” – rocznika na Międzynarodowy Dzień Kobiet.

 

Urszula Nowakowska – Prawniczka i feministka, z zamiłowania i pasji  działaczka społeczna – założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet.

Z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną zwolniona z pierwszej pracy w Instytucie Problematyki Przestępczości. Od połowy lat 80. zaangażowana w tworzący się w Polsce niezależny ruch wolnościowy, pokojowy i feministyczny. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego (1989). W pierwszej połowie lat 90. odbywała staże w USA: w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Women’s Global Leadership Institute oraz w Center for Reproductive Law and Policy. Po powrocie do kraju w 1994 roku powołała do życia fundację Centrum Praw Kobiet. Była także współzałożycielką Europejskiej Organizacji Kobiet przeciwko Przemocy (WAVE).

 

Prowadząca panel:

dr Barbara Kijewska – doktor nauk politycznych, wykładowca Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu pomocy społecznej.  Autorka ekspertyz i publikacji naukowych, wykonawca projektów europejskich i krajowych, organizatorka konferencji i seminariów na tematy dotyczące partycypacji politycznej, aktywizacji obywatelskiej i włączania społeczności lokalnych w procesy decyzyjne. Zaangażowana w działania na rzecz zwiększania udziału kobiet w polityce, działaczka organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia WAGA i Trójmiejskiej Akcji Kobiet.

 

Zapisy:

  • Aby zapisać się na spotkanie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: TUTAJ
  • Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na panel pisząc na adres e-mail: anna.januszak@cpk.org.pl, dzwoniąc pod numer telefonu: 58 341 79 15 lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach otwarcia biura (od poniedziałku do czwartku od godz 10:00 do 18:00 i w piątki od godz. 10:00 do 15:00).
  • O udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia 2018 r., do końca dnia.
  • Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na spotkanie. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową – w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc. Potwierdzenie udziału w spotkaniu osoby zakwalifikowane otrzymają najpóźniej do dnia 6 grudnia 2018 roku.

 

Pytania organizacyjne można kierować na adres: anna.januszak@cpk.org.pl.

 

*W przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestniczek/ków, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu spotkania.

 

POZOSTAŁE  WYDARZENIA  W  CENTRUM  PRAW  KOBIET  W  GDAŃSKU:

 

Warsztaty “Pokrzywdzona kobieta w sądzie – symulacja rozprawy”

Piątek, 14 grudnia 2018 r, godz. 11:30-15:30

Miejsce: Sąd Okręgowy w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 30/34, 80-803 Gdańsk

Prowadzenie: radczynie prawne Izabela Duczyńska, Barbara Sikorska, Monika Ciebień

Zapisy: TUTAJ

 

Debata “Mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet”

Piątek, 14 grudnia 2018 r, godz. 18:00-20:00

Miejsce: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku

Prowadzenie: dr Barbara Kijewska, Uniwersytet Gdański

Zapisy: TUTAJ

 

Warsztaty “Prawa osób doświadczających przemocy ekonomicznej”

Sobota, 15 grudnia 2018 r, godz. 11:00-15:00

Miejsce: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku

Prowadzenie: radczyni prawna Izabela Duczyńska

Zapisy: TUTAJ

 

Warsztaty “Prawa osób doświadczających przemocy seksualnej”

Niedziela, 16 grudnia 2018 r, godz. 11:00-15:00

Miejsce: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku

Prowadzenie: radczyni prawna Izabela Duczyńska

Zapisy: TUTAJ

 

 

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu “Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek”.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Na wydarzenia obowiązują zapisy – liczba miejsc jest ograniczona.

Pytania organizacyjne oraz zapisy: Anna Januszak: anna.januszak@cpk.org.pl

Organizatorki projektu: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii