Sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Ciągle się uczy, aby lepiej rozpoznawać sprawy z kręgu przemocy, starać się je rozwiązywać w sposób kompetentny i całościowy, nie skrzywdzić, nie popełnić błędu zaniechania. W społeczności lokalnej angażuje się w działania profilaktyczne wzmacniające świadomość prawną – w zakresie przeciwdziałania przemocy – prowadząc zajęcia w szkołach dla dzieci i młodzieży. Stworzył i prowadzi forum internetowe sedziowie.net Forum dla Sędziów RP – portal wiedzy o prawie, dostępny nie tylko dla sędziów, ale również dla obywateli.
Dzielnicowy z Komendy Rejonowej Policji VII w Warszawie. Jak sam mówi, stara się rozwiązywać sprawy trudne i być powiernikiem, który słucha i słyszy innych. Na stanowisku dzielnicowego odnalazł powołanie do lepszego służenia innym, odkrył sens swego zawodu i swoje miejsce na ziemi. W zgłoszeniu zaznaczono, że Laureat był niezwykle opiekuńczy, pomocny w najdrobniejszych czynnościach, zainteresowany, czy pokrzywdzona kobieta nie potrzebuje pomocy i jest bezpieczna.
Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeżnie. Ukończył Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Półtora roku temu wspólnie z kolegą psychiatrą założył fundację „Na przekór przeciwnościom”. Postawił na edukację i pomoc kobietom doznającym przemocy. Pisze o przemocy w lokalnej prasie, promuje szacunek dla każdego człowieka, prowadzi grupę dla sprawców przemocy.
Pomaga na wielu płaszczyznach – jako psycholog, czy poprzez fundacyjne projekty, w ramach których uczy dzieci od klas pierwszych szkół podstawowych po gimnazja tolerancji, partnerstwa, szacunku. Najważniejsza dla niego jest profilaktyka.
Stale współpracuje ze Szkołami, Ośrodkami Pomocy Społecznej z całego województwa, czy Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Koszalinie, od którego otrzymał Odznakę Przyjaciel Dziecka. Prowadzi szkolenia dla przedstawicieli instytucji działających w obszarze procedury Niebieskiej Karty. Uważa, że praca i pomoc osobom doznającym przemocy polega w dużej mierze na pracy z osobami stosującymi przemoc. Od lat pracuje w Zespołach Interdyscyplinarnych w Mieście i Gminie Kołobrzeg.
Jako pierwszy w Polsce Prezydent Miasta w 2015 roku uruchomił w Słupsku kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” w ramach której Urząd Miasta organizował szereg działań poruszających problematykę przemocy ze względu na płeć. Hasło słupskiej akcji to: „Jestem mężczyzną. Nie zgadzam się na przemoc wobec kobiet.” W ramach akcji m.in. pracownicy Urzędu Miasta nosili białą wstążkę i zachęcali wszystkich mężczyzn do włączenia się w kampanię poprzez zrobienie zdjęcia z białą wstążką i przesłanie go na adres słupskiego magistratu. Prezydent Robert Biedroń wraz z Akademią Pomorską w Słupsku zorganizowali Ogólnopolską Konferencję Naukową „Przemoc w rodzinie – konteksty prawne, społeczne i profilaktyczne” z udziałem m.in. naukowców oraz przedstawicieli instytucji i służb działających na rzecz osób doznających przemocy w rodzinie. W ramach akcji w Słupsku odbyły się również bezpłatne warsztaty poruszające problematykę przemocy w rodzinie. Na jej zakończenie w słupskim Teatrze Rondo odbył się spektakl pt. “Właściwie… Tango” inspirowany prawdziwymi historiami kobiet, które doświadczyły przemocy w rodzinie.
Od wielu lat mówi głośno o problemie przemocy wobec kobiet. Jako parlamentarzysta był orędownikiem wprowadzenia w Polsce tzw. konwencji antyprzemocowej. W dniu 29 listopada 2016 roku powołał Radę Kobiet jako organ doradczy Prezydenta Słupska.
Pomysłodawcy i główni realizatorzy (serce i mózg) trzymiesięcznego Kursu Samoobrony dla kobiet. Projekt był realizowany od 2008 roku, przy pomocy i współudziale innych instruktorów samoobrony i sportów walki. Wzięło w nim udział blisko 400 kobiet z Zawiercia i okolic. Prowadzący przełamują na kursach kobiece słabości ciała i umysłu, zwiększają wiarę we własne możliwości. Ucząc obrony przed napaścią zwiększają bezpieczeństwo kobiet.
Ryszard Matuszczyk – trener i instruktor sportów walki, wielki entuzjasta, zaraża pozytywnym myśleniem. Człowiek o niespożytej energii, mobilizuje innych do działania. Bardzo zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa kobietom, doświadczony profesjonalista, skuteczny w działaniu. Umiejętnie podchodzi do kobiet w trakcie dość trudnego szkolenia. Wyrozumiały, ale również wymagający. W ostatnią niedzielę listopada 2016 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w ju-jitsu.
Adam Granat – policjant, instruktor technik i taktyki interwencji policji. Siła spokoju, rozwagi i opanowania, człowiek wielkiego ducha i otwartego umysłu, pełen wielu pasji i zainteresowań. Równocześnie wrażliwy, o wielkiej kulturze osobistej, z taktem i szacunkiem podchodzący do innych. Uduchowiony entuzjasta, pasjonat sportów walki, bardzo zaangażowany na rzecz zwiększania bezpieczeństwa kobiet. Pełen zrozumienia dla kobiet, profesjonalnie szkolący uczestniczki.
Lakiernik meblowy. Jest również pomysłodawcą i założycielem nieformalnej grupy „ART 207 Artystyczna Grupa Antyprzemocowa”. Celem grupy jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet za pomocą środków teatralnych, parateatralnych i happenerskich. Członkowie grupy biorą na siebie odpowiedzialność za męski wymiar przemocy i podzielają przekonanie, że problemu nie da się rozwiązać bez udziału mężczyzn. Spektakle dotykają tematu przemocy wobec kobiet i kroków, jakie mogą podejmować mężczyźni, by tej przemocy przeciwdziałać. Laureat chciałby, żeby mężczyźni działali wspólnie i zgodnie ma rzecz przeciwdziałania przemocy, a słowo „męski” znaczył tyle co: „odpowiedzialny, szlachetny, mądry”.
Wolontariusz CPK od 2012 roku. Podczas regularnych dyżurów udziela porad prawnych klientkom Fundacji. Okazjonalnie prowadzi warsztaty prawne. Klientki ogromnie cenią sobie jego serdeczne podejście, cierpliwość, umiejętność przekazywania skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób. Profesjonalizm Laureata pozwala kobietom przełamać początkowy opór wobec rozmowy z mężczyzną, nabrać do niego zaufania, doświadczyć szacunku i poczucia, że ich granice są respektowane. Każdą sprawę traktuje jako osobiste wyzwanie i stara się jak najlepiej ją rozwiązać, aby pomoc była realnym działaniem przynoszącym wyjście z przemocy.