Dla mężczyzn

Od dłuższego czasu uważam się za feministę oraz sojusznika kobiet. Kiedy dwa lata temu zapisywałem się na swoje pierwsze zajęcia ze studiów kobiecych z profesorką Denise Witzig, nie podejrzewałem, że poprowadzą mnie one niespodziewaną, piękną i rozwijającą ścieżką w kierunku feminizmu. Poniżej prezentuję listę 101 codziennych sposobów, dzięki którym mężczyźni mogą być sojusznikami kobiet. Muszę zaznaczyć, że post ten został napisany z myślą o cisgenderowych, heteroseksualnych mężczyznach jako możliwej grupie docelowej, a to z powodu nikłego poparcia dla feminizmu ze strony tej grupy. Uważam jednak, że wiele z poniższych punktów ma szersze zastosowanie. Jeśli macie jakieś sugestie lub propozycje kolejnych punktów do listy, skorzystajcie z adresu e-mail, który zamieściłem na końcu posta. Jestem całkowicie otwarty na dialog. Niektóre z tych punktów zasugerowali mi znajomi, ale większość z nich wynika z moich osobistych doświadczeń związanych z popieraniem feminizmu i aktywizmem feministycznym.

1. Zrozum swoje przywileje, zwłaszcza męskie przywileje (i przywileje białych, jeśli Cię dotyczą).

Specjalnie umieszczam ten punkt jako pierwszy. Zrozumienie wszystkich swoich przywilejów jest podstawą solidarności z kobietami i ludźmi, którzy identyfikują się poza standardowym spektrum płci kulturowej. Męskie przywileje to zestaw przywilejów, z których korzystają wszyscy mężczyźni (lub każdy, kto identyfikuje się jako mężczyzna) w ramach patriarchatu. Wszystkie te przywileje funkcjonują kosztem kobiet i innych podrzędnych grup. Tutaj znajduje się dobra lista męskich przywilejów! (The Male Privilege Checklist).

Więcej informacji na temat przywilejów białych ludzi znajdziesz w niesamowitym artykule Peggy McIntosh, „White Privilege: Unpacking the Invisible Knapsack!”.

2. Codziennie staraj się zauważać swoje męskie przywileje i sprzeciwiać się im.

Aby być prawdziwym sojusznikiem, musisz codziennie podejmować wysiłek zrozumienia swoich przywilejów. Jako mężczyzna masz społeczny obowiązek bycia świadomym swoich przywilejów. Wykorzystaj tę świadomość do analizowania różnych sytuacji. Na przykład, co zmieniłoby się w danej sytuacji, jeśli na Twoim miejscu byłaby kobieta? Czy kobieta zostałaby potraktowana inaczej niż Ty?

3. Zrozum, że Twoje męskie przywileje (i inne przywileje) mogą przysłonić Ci doświadczenia innych.

Sojusznicy pod żadnym względem nie są idealni. Popełniamy błędy. Naszą skuteczność jako sojuszników określi, co zdecydujemy się zrobić po popełnieniu błędu. Dlatego też bardzo ważne jest zaakceptowanie faktu, że nie wiemy wszystkiego! Z powodu naszych przywilejów nie będziemy całkowicie rozumieć sytuacji, o których wypowiadać może się jedynie kobieta. A więc proszę, zrozum te ograniczenia i nie bierz do siebie, kiedy ktoś zwraca Ci uwagę, że coś przeoczyłeś.

4. Plakaty i tapety na iPhona z półnagimi dziewczynami… serio? Usuń je, jeśli je masz.

Jeśli na poważnie chcesz być sojusznikiem kobiet, wydaje mi się, że ten punkt jest dość oczywisty. Powiem to w ten sposób… wieszając taki plakat lub używając takiej tapety, uprzedmiotawiasz kobietę i jej ciało. Po prostu. Możliwe, że… po prostu podoba Ci się, jak ona wygląda w bikini lub całkiem naga. Ale wiesz co… Kobiety. Nie. Są. Przedmiotami. W jaki sposób będziesz kiedykolwiek mógł pracować z kobietą lub w ogóle brać na poważnie jakąkolwiek kobietę, jeśli jedyne, co Cię obchodzi, to wygląd?

5. Przestań gwizdać na kobiety.

Wiele z moich znajomych kobiet powiedziało mi, że przypadki gwizdania i molestowania na ulicy są jednymi z najbardziej przerażających, żenujących, niepożądanych i poniżających doświadczeń w ich życiu. Gwiżdżąc i wołając na kobiety, wspierasz kulturę, która uczy kobiety, że muszą się bać i ciągle obserwować swoje otoczenie. Gwiżdżąc i wołając na kobiety, podtrzymujesz wyobrażenie, że wszyscy mężczyźni są zboczonymi dupkami, którzy mają zero szacunku dla kobiet. Gwiżdżąc i wołając na kobiety, promujesz seksistowską kulturę. Nie dajesz kobietom prawa czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscach publicznych. Przestań natychmiast. I jeszcze…

Zajrzyj na stronę Hollaback. To niesamowita organizacja zajmująca się ulicznym molestowaniem!!!

6. Bądź świadomy tego, gdzie wędrują Twoje oczy, kiedy przechodzi kobieta. Zmień to zachowanie.

To kolejny przykład ulicznego molestowania… zrozumcie, chłopaki, zostaliśmy wychowani do uprzedmiotawiania kobiet. Nie wszyscy z nas się do tego przyznają, ale wszyscy jesteśmy winni robienia tego w jakimś momencie naszego życia. Nawet jako facet na zajęciach ze studiów kobiecych od czasu do czasu łapałem się na gapieniu się na kobiety. To prawda, że bardzo ciężko pracowałem, aby oduczyć się seksistowskich zachowań i zamiast nich propagować nieseksistowskie sposoby komunikowania się z „potencjalnymi partnerkami”. Nie jestem idealny. Popełniam błędy, ale wciąż staram się eliminować takie zachowania, aby móc nazywać siebie skutecznym sojusznikiem.

7. Przestań myśleć, że przypadkowo spotkane dziewczyny lubią Cię tylko dlatego, że uśmiechają się i utrzymują kontakt wzrokowy.

Może Cię to zaskoczyć, ale uśmiech nie zawsze jest oznaką potencjalnego zainteresowania. Czasami oznacza jedynie, że uśmiechająca się osoba jest miła i chce pokazać, że zauważa Twoje istnienie, istnienie istoty ludzkiej (mam nadzieję, że rozumiesz mój ton).

8. Bądź świadomy tego, jak flirtujesz z kobietą.

Wspaniale podsumowuje to artykuł ze strony Everyday Feminism – (The Feminist Guide to Non-Creepy Flirting).

9. Przejdź na drugą stronę ulicy, kiedy kobieta idzie w Twoim kierunku w nocy.

Kiedy jestem na mieście w nocy staram się sprawiać wrażenie osoby niegroźnej, aby kobiety czuły się bardziej komfortowo. Obejmuje to trzymanie rąk w widocznym miejscu zawsze, kiedy przechodzę koło kobiety, patrzenie w dół lub w inną stronę lub przechodzenie na drugą stronę ulicy, aby kobieta, która idzie w moją stronę, nie czuła się w żaden sposób zagrożona moją obecnością. Robię, co mogę, jako świadomy mężczyzna. Trzeba też zaznaczyć, że jestem Latynosem. Niestety, mężczyźni innych ras są częściej uznawani za niebezpiecznych niż biali mężczyźni. Zacząłem zachowywać się w ten sposób wiedząc, że będę uważany za większe niebezpieczeństwo i zagrożenie.

Kobiety jako grupa zostały nauczone strachu przed wychodzeniem z domu w nocy (gwałt, porwanie, rozbój, stalking, co tylko chcesz…). Nasze społeczeństwo dostarcza kobietom wielu powodów i sygnałów usprawiedliwiających życie według „harmonogramu gwałtów”. Innymi słowy, kobiety mają tendencję do zmieniania swoich planów tak, aby zminimalizować potencjalne niebezpieczeństwo. Może to oznaczać na przykład rezygnację z chodzenia na fitness w nocy z powodu niebezpieczeństw, jakie mogą być związane z przejściem z powrotem do samochodu. Lub… może oznaczać ekstremalną świadomość swojego otoczenia i noszenie ukrytej broni, takiej jak gaz pieprzowy, paralizator, broń palna itd.

10. Jeśli chcesz być szarmancki (na randkach) lub w życiu codziennym, bądź taki dla wszystkich, z życzliwości, nie tylko dla kobiet lub ludzi, którzy według Ciebie nie są w stanie robić różnych rzeczy sami.

Niektórzy mówią, że szarmanckość już nie istnieje. Inni uważają, że istnieje z całą pewnością ORAZ że jest oparta na seksizmie i esencjalizmie. Uważam, że szarmanckość jest fantastycznym pomysłem, jeśli jest praktykowana przez wszystkich, w stosunku do wszystkich. Chociaż niektórym kobietom podoba się mężczyzna, który otwiera im drzwi, za każdym razem płaci rachunek albo idzie od strony ulicy, kiedy idą obok siebie… ja stanowczo uważam, że szarmanckim należy być względem każdego, ze zwykłej życzliwości dla bliźnich.

11. Traktuj kobiety w swoim miejscu pracy z prawdziwym szacunkiem, zwłaszcza w zawodach zdominowanych przez mężczyzn.

Z historycznej perspektywy świat zawodowy zawsze był zdominowany przez mężczyzn. Czas przedefiniować tę sferę i zapewnić kobietom taki sam szacunek, jakiego oczekiwalibyśmy od innych względem siebie.

12. Korzystaj z kultury masowej z wieloma przymrużeniami oka.

Wszystko, co czytamy, oglądamy, słyszymy lub widzimy w mediach ma na nas wpływ. Jako mężczyźni, którzy chcą stać się sojusznikami kobiet, stanowczo musimy rozpoznawać implikacje otrzymywanych sygnałów kulturowych. Jeśli się ze mną nie zgadasz, podprogowe reklamy i wiadomości z całą pewnością wywarły na Ciebie swój wpływ.

13. Czuj się komfortowo z uczuciem dyskomfortu.

Ten punkt jest niezmiernie ważny i istotny. Jedynym sposobem, aby się czegoś nauczyć, jest spróbować tego na własnej skórze, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuacje, w których czujesz się niekomfortowo. Ja na przykład czytam feministyczne książki, biorę udział w dyskusjach na temat patriarchatu i wyszukuję miejsca z wieloma kobietami, z którymi można porozmawiać o feminizmie. Te książki i dyskusje często oznaczają trudne rozmowy dotyczące mężczyzn i patriarchatu, które MOG‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ŁYBY sprawić, że czułbym się postawiony na celowniku, jako przedstawiciel grupy korzystającej z przywilejów systemu. Chcę być skutecznym sojusznikiem; dlatego moim społecznym obowiązkiem jest zostać pomimo uczucia dyskomfortu.

14. Słuchaj.

Doświadczenia życiowe i wiedza kobiet stanowią trzon feminizmu i solidarności z feminizmem. Chociaż ruch ten obejmuje ludzi wszystkich płci wspólnie podejmujących kolektywne działania, wszystko zaczęło się od kobiet, które połączyły się w walce przeciwko seksizmowi. Zamiast wskakiwać w środek dyskusji i przekrzykiwać kobiety tylko po to, żeby Twoje opinie na dany temat mogły być usłyszane, ustąp miejsca innym i posłuchaj tego, co już zostało powiedziane. Jest tyle rzeczy, których możesz się dowiedzieć. Jako sojusznik wciąż próbuję udoskonalić tę umiejętność, ale codziennie staram się (nawet w najmniejszych sytuacjach, na przykład w rozmowie jeden na jeden ze znajomą) słuchać, zamiast mówić cały czas.

15. Uważaj na to, co mówisz.

Przestań używać słów, opowiadać dowcipy, lub wygłaszać komentarze, które są obraźliwie lub mogłyby zostać zinterpretowane jako obraźliwe. Nie możesz być sojusznikiem feminizmu i wciąż nazywać kobiety sukami, dziwkami, szmatami czy też jakie inne poniżające słowa przychodzą Ci do głowy. Musisz się kontrolować.

16. Nigdy nie narzucaj innym swoich opinii.

Naucz się ustępować. Przestań kierować dyskusjami, zwłaszcza w kontekście feminizmu, w którym powinieneś uważać się raczej za gościa. Nawet w tych feministycznych sferach jako mężczyzna wnosisz do dyskusji męskie przywileje. Dlatego też musisz być świadomy tych przywilejów i przedstawiać swoją opinię tylko wtedy, kiedy uważasz to za słuszne. Współpraca i komunikacja wymaga, aby wszyscy byli wysłuchani i szanowani.

17. Bądź świadomy swoich słów i wpływu, jaki mogą mieć na innych.

Z moich doświadczeń wiem, że ten punkt będzie jednym z pierwszych sprawdzianów Twojego oddania ruchowi. Nie możesz przewidzieć, jaki wpływ Twoje słowa będą miały na kogoś innego, czy to w rozmowie jeden na jeden czy też w wieloosobowej dyskusji. Dlatego też mogą one zostać zakwestionowane. Bądź na to gotowy. Pamiętasz, jak mówiłem, że musisz czuć się komfortowo z uczuciem dyskomfortu? Właśnie o to mi chodziło.

18. Bądź pro-choice.

Bycie pro-choice to oczywistość. Mówię tak, ponieważ kobiety muszą zawsze mieć kontrolę nad SWOIMI własnymi ciałami. Fakt, że istnieją związane z tą kwestią regulacje prawne i dyskusje w naszym rządzie doprowadza mnie do wściekłości. Dlaczego mężczyźni (większość w naszym rządzie) podejmują decyzje na temat ciał kobiet?

19. Pozwól sobie na płacz i uczuciowość.

Mężczyzn uczy się, że okazywanie emocji (zwłaszcza publicznie) jest nieakceptowalne i niemęskie. Pieprzyć to… Sprzeciwiaj się tradycyjnym wymogom męskości i solidaryzuj się z kobietami i społecznością LGBT w zmienianiu kulturowych oczekiwań związanych z płcią. Płacz, okazywanie uczuć i zachowywanie się zgodnie z tym, jak się naprawdę czujesz, pomimo oczekiwań kulturowych jest KONIECZNE.

20. Zawsze pytaj o zgodę.

Zawsze pytaj swoje partnerki seksualne o zgodę. Nas (mężczyzn) nie uczy się, że zgoda jest czymś, o czym należy wspominać, ale mogę Ci obiecać, że pytanie o zgodę i bycie w tak intymnych relacjach ze swoją partnerką seksualną dostarczy Ci bardziej wyzwalających doświadczeń. Niektóre kobiety mogą uważać za dziwne to, że pytasz, ale nie pozwól, aby Cię to zniechęciło.

21. Czytaj wiadomości na stronach takich jak FeministingColorlinesJezebel itd.

Sprawdzaj te strony CODZIENNIE! Wszystkie mają świetne newsy pisane z feministycznej perspektywy i pomogą Ci w Twojej drodze do stania się lepszym sojusznikiem. Świetne w tych stronach jest jeszcze to, że zawsze mają linki do innych świetnych stron.

22. Zapisz się na zajęcia ze studiów kobiecych.

Jeśli jeszcze się uczysz, pomyśl o zapisaniu się na zajęcia ze studiów kobiecych. Obiecuję Ci, że zmieni to Twoje spojrzenie na świat jako mężczyzny. Zmieni to Twoje życie. Moje pierwsze zajęcia ze studiów kobiecych dostarczyły mi inspiracji do dyskusji o płci, patriarchacie, i ucisku w Stanach Zjednoczonych. Wpłynęły również na moją późniejszą decyzję zrobienia dyplomu ze studiów kobiecych. Zaufaj mi i zapisz się na zajęcia wstępne. Jeśli skończyłeś już studia, poszukaj warsztatów lub zajęć w swojej okolicy. Internet jest świetnym źródłem. Na pewno znajdziesz jakieś świetne zajęcia online lub webinaria.

23. Szanuj doświadczenia życiowe kobiet i ludzi identyfikujących się jako LGBT.

Jako mężczyzna solidaryzujący się z feminizmem, nigdy nie powinieneś wypowiadać się w imieniu kobiet lub społeczności LGBT lub zakładać, że wiesz, co chcą powiedzieć. Twoim zadaniem jest słuchać i szanować to, co członkowie tych grup mówią Ci o swoim życiu. Bycie sojusznikiem jednej społeczności pociąga za sobą obowiązek bycia sojusznikiem innych, takich jak społeczność LGBT.

24. Popieraj małżeństwa jednopłciowe. To oczywiste.

Moja siostra identyfikuje się jako lesbijka. Jako jej brat ten punkt postawiłem w samym centrum mojej pracy sojusznika kobiet.

25. Na dobry początek weź do ręki feministyczną książkę z pobliskiej księgarni.

Jednym z najważniejszych aspektów bycia sojusznikiem jest edukacja. Przyłóż się do niej i poszukaj odpowiednich źródeł. Oto lista świetnych książek, które mogę polecić na początek!

Men Speak Out: Views on Gender, Sex, and Power, Shira Tarrant

Men and Feminism, Shira Tarrant

Full Frontal Feminism, Jessica Valenti

Feminist Theory: From Margin to Center, bell hooks

The Guy’s Guide to Feminism, Michael Kimmel i Michael Kaufman

Women, Race & Class, Angela Davis

26. Zaangażuj się w programy i wydarzenia szkolne.

Solidarność to nie tylko edukowanie się, ale również podejmowanie działań. Wyszukuj centra kobiet, centra wielokulturowe, organizacje propagujące różnorodność lub jakiekolwiek inne programy lub wydarzenia, które promują kwestie sprawiedliwości społecznej.

27. Popieraj organizacje pozarządowe i grupy profeministyczne.

Zapisuj się na newslettery i listy dyskusyjne, wypowiadaj się na forach, szukaj staży lub zostań częścią organizacji pozarządowej. Istnieje wiele sposobów zaangażowania się!

28. Zapisuj codziennie rozważania na temat swoich zachowań, myśli, pomysłów itp.

Każdy z nas potrzebuje czasu na introspekcję. Z doświadczenia wiem, że pisanie o moich przeżyciach i drodze jest bardzo pomocne w podtrzymywaniu mojej motywacji oraz kontaktu z szerszym ruchem feministycznym.

29. Sprzeciwiaj się codziennemu seksizmowi w swoim życiu.

Sprzeciw może przybierać różne formy. Jednym ze sposobów, w jakie sprzeciwiam się seksizmowi w życiu codziennym jest zwracanie uwagi znajomym, kiedy mówią coś seksistowskiego lub mizoginistycznego. Również kiedy jestem w pracy staram się, aby WSZYSTKIE opinie zostały wysłuchane.

30. Nie ograniczaj się do słów. Za słowami muszą iść również czyny.

Bycie sojusznikiem to nie praca od 9 do 17. Nie możesz wybierać, kiedy być, a kiedy nie być sojusznikiem. Jeśli jesteś wystarczająco odważny, aby się tego podjąć, musisz zaangażować się całkowicie. Zastosuj feminizm do swojego codziennego życia. Nazywanie siebie sojusznikiem feminizmu lub feministą to coś więcej niż etykietka… to nawet więcej niż styl życia… musisz zanurzyć się w tym i zrobić wszystko, co możesz, do samego końca.

31. Przestań mówić jej, że jesteś „inny niż wszyscy faceci”. Nie mów. Pokaż.

Czyny mówią więcej niż słowa. Naprawdę bądź inny.

32. Zwracaj uwagę znajomym na ich obraźliwe zachowania, dowcipy lub komentarze.

Jest to idealny przykład seksizmu w życiu codziennym. Dla większości nas, facetów, dostosowanie się do tego punktu może być trudne. Seksistowski język jest normą wśród grup facetów, ale musisz zrobić, co tylko możesz, żeby sprzeciwić się swoim znajomym. Postaraj się, żeby zrozumieli i poparli ruch feministyczny i odrzucili seksizm.

33. Nakłoń innych mężczyzn do zrobienia tego samego.

Te informacje są bezwartościowe, jeśli zachowasz je tylko dla siebie. Wpłyń na mężczyzn w swoim życiu w pozytywny sposób. Twoim obowiązkiem jest sprawić, aby inni mężczyźni zdali sobie sprawę ze swoich męskich przywilejów i zechcieli walczyć z patriarchatem. Jeśli wszyscy będziemy pracować razem, możemy zrobić naprawdę wiele dobrego na świecie.

34. Zastanów się nad tym, jak zostałeś wychowany jako chłopiec.

Wczesne doświadczenia socjalizacyjne nauczyły nas, jak być mężczyznami, jakimi jesteśmy dzisiaj. Nasze przeżycia, doświadczenia i niezliczone wykłady naszych rodziców uformowały nas w ludzi, jakimi jesteśmy dzisiaj. Wykorzystaj swoją feministyczną świadomość do dokładnego przeanalizowania swojego dzieciństwa i zastanów się nad tym, jak nauczono Cię być mężczyzną. Sprzeciw się swojej przeszłości i przedefiniuj swoją męskość. Bądź tym, kim naprawdę chcesz być.

35. Wzmocnij swoje związki z innymi mężczyznami.

Przeszedłem przez krótki okres, w którym nienawidziłem innych mężczyzn, ponieważ jest tak niewielu otwarcie wierzących w ideały feministyczne i praktykujących je. Jednak po pewnym namyśle zdałem sobie sprawę, że jest to moje powołanie i rola w ruchu feministycznym. Jako sojusznik powinienem postarać się być przyjacielskim i być blisko ludzi w moim życiu bez obaw o reperkusje. Mężczyźni tworzący bliskie związki z innymi mężczyznami są często postrzegani jako homoseksualiści. Takie podejście jest kompletnie chore i stanowi idealny przykład zinstytucjonalizowanej homofobii w naszym społeczeństwie.

36. Jeśli jesteś ojcem, weź urlop ojcowski.

Sprzeciw się statusowi quo. Bądź zaangażowanym ojcem i weź udział w wychowywaniu kolejnego pokolenia. Naucz swojego syna kochać i szanować kobiety. One liczą na Twoje porady.

37. Wspieraj muzyków i artystów, którzy nie poniżają kobiet w swojej muzyce i tekstach.

W kraju, w którym wielu czołowych artystów zarabia pieniądze na piosenkach z mizoginistycznymi lub poniżającymi tekstami, musimy popierać rosnącą liczbę muzyków, artystów, raperów itd., którzy tworzą wspaniałą muzykę promującą sprawiedliwość społeczną i równouprawnienie.

38. Rozwijaj się poprzez aktywizm.

Jeśli masz możliwość nauczenia się czegoś nowego dzięki pracy, stażowi lub pozycji w organizacji aktywistycznej, zachęcam, żebyś spróbował. Aktywizm jest pięknym, prostym sposobem na wprowadzenie w życie Twoich przekonań.

39. Przedefiniuj swoją męskość w profeministyczny sposób.

Zrozumienie swojej męskości jest podstawą bycia skutecznym sojusznikiem kobiet. Nas, mężczyzn, uczy się podtrzymywania seksistowskich ideałów i zachowań poprzez chore oczekiwania związane z rolami płciowymi. Mężczyźni powinni być wytrzymali, silni, bez emocji, heteroseksualni, umięśnieni itd. Wielu mężczyzn jest piętnowanych, karanych, nękanych lub odrzucanych za wykroczenia przeciwko tym „normalnym” męskim zachowaniom. Mężczyźni nie mogą być sobą ze strachu przed napiętnowaniem. Chłopaki, wszyscy cierpimy z powodu patriarchatu i tych chorych oczekiwań. Zmusza się nas do bycia takimi, jakimi nie jesteśmy. Najwyższy czas przedefiniować naszą męskość i to, co oznacza bycie mężczyzną, w sposób, który nie uciska i nie poniża kobiet ani żadnej innej grupy ludzi.

40. Nigdy nie szukaj uznania lub potwierdzenia.

Mimo że niektórzy mężczyźni są obiektem drwin z powodu ich poparcia dla praw kobiet i feminizmu, w byciu feministą jest coś bardzo kuszącego (a przynajmniej tak słyszałem). Nie ma nas zbyt wielu, dlatego komuś może z tego powodu przewrócić się w głowie. Może wydawać się kuszącym poszukiwanie potwierdzenia i uznania ze strony kobiet i znajomych za to, że troszczysz się o te kwestie i jesteś inny. Ale wiesz co? To Twój obowiązek. Dlaczego Tobie miałoby się należeć uznanie, jeśli kobiety go nie otrzymują? Z tego powodu też tak bardzo nienawidzę, kiedy na konferencjach podkreśla się, że jestem jednym z dwóch lub trzech obecnych mężczyzn. Nie chcę takiego uznania i Ty też nie powinieneś. Nie reklamuj się jako „męski feminista” w poszukiwaniu szacunku. Wyjdziesz jedynie na nieuprzejmego, fałszywego oraz całkowicie pozbawionego szacunku. Wykonuj swoją pracę z pokorą i skromnością.

41. Zrozum, że przyczyniasz się do ucisku kobiet poprzez BRAK działania.

Każdy dzień dostarcza okazji do udowodnienia swojego zaangażowania w sprawę. Z historycznego punktu widzenia mężczyźni zrobili niewiele, aby wesprzeć kobiety w walce o równouprawnienie i równość płci. Dlatego też, jeśli decydujesz się na ignorowanie tych kwestii, bezpośrednio przyczyniasz się do utrwalenia kultury podporządkowującej kobiety mężczyznom. Więc podejmij działanie.

42. Przyjmij etykietkę feministy.

Chociaż nie jestem wielkim fanem etykiet, uważam, że nazywanie siebie feministą jest konieczne, zwłaszcza w wypadku mężczyzn. Słowa „feministka” i „feminista” przez ostatnie lata zostały kompletnie napiętnowane i zaszufladkowane; dlatego też myślę, że ważne jest, aby mężczyźni przyjęli tę etykietkę w geście deklaracji politycznej i wsparli solidarnie nasze siostry-feministki. Oprócz przyjęcia tej etykietki mężczyźni muszą również podjąć działania uzasadniające taką deklarację.

43. Blogi. Społeczności on-line. Znajduj miejsca dla dyskusji z innymi podobnie myślącymi feministami.

Znajdź internetowe i rzeczywiste miejsca oraz społeczności dla dyskusji i otaczaj się innymi, podobnie myślącymi feministami. Przebywanie w towarzystwie innych sojuszników feminizmu jest wspaniałym doświadczeniem; odnawia Twoją energię, pewność siebie i poczucie komfortu w wykonywaniu tej pracy. Sprawia, że nie czujesz się już taki samotny. Chociaż rozmawianie z kobietami w feministycznych sferach jest satysfakcjonującym doświadczeniem, ważne jest również dzielenie się swoimi myślami i doświadczeniami z innymi mężczyznami wspierającymi feminizm. Musimy kontrolować się nawzajem.

44. Nie bądź bohaterem, zbawcą, rycerzem w lśniącej zbroi.

Popieranie feminizmu nie oznacza ratowania ludzi przed ich oprawcami, jakby sami nie mogli tego zrobić. Popieranie feminizmu oznacza solidarność i współpracę we wspólnym rozwiązywaniu społecznego problemu.

45. Weź udział w proteście o prawa kobiet.

Nie można tego z niczym porównać! Naprawdę Ci się spodoba.

46. Wzmocnij związki z kobietami w swoim życiu.

Jako zwolennik feminizmu inspiruję się kobietami w moim życiu. Cenię sobie każdą jedną z ich przyjaźni. Bez nich nie wykonywałbym tej pracy. Dlatego też uważam, że dla mnie i dla wszystkich mężczyzn bardzo ważne jest docenianie swoich przyjaźni z kobietami.

47. Pracuj ze swoją partnerką lub żoną nad wspólnym podziałem obowiązków.

Pieprzyć role płciowe… Pracuj nad stworzeniem egalitarnego związku. Porozmawiaj ze swoją partnerką o waszym związku i o tym, co możesz zrobić, aby obowiązki rozkładały się bardziej po równo. Czy chodzi o prowadzenie domu czy finanse, mężczyźni muszą postarać się i pokazać, że chcą zacząć pomagać.

48. Nie tylko mężczyźni mają orgazmy. Pamiętaj o tym!!!

Nie bądź samolubny. Postaw ją na pierwszym miejscu. Rozmawiaj z nią, a jestem pewien, że będziecie mieć lepsze życie seksualne.

49. Nie oceniaj kobiet po tym, jak się ubierają.

Kobiety powinny móc nosić, co tylko chcą, i nie być oceniane przez Ciebie ani społeczeństwo. Skoro już o tym mowa, chcę również podkreślić, że ubranie kobiety nigdy nie usprawiedliwia niechcianych zalotów albo molestowania seksualnego. Więc przestań myśleć, że kobieta jest dziwką, jeśli nosi skąpe ubranie, lub że jest zadufana w sobie, jeśli jest całkowicie zakryta.

50. Obejrzyj  Miss Representation i  Tough Guise.

Moim zdaniem, te filmy są dla CIEBIE lekturami obowiązkowymi. Obejrzyj je. Są fantastyczne i przedstawiają świetną współczesną analizę męskości i kobiecości w kulturze popularnej.

51. Znajdź czas, żeby zadzwonić do swojej matki i porozmawiać z nią.

Każdy z nas ma specjalne, wyjątkowe stosunki ze swoją matką (gdziekolwiek by ona nie była), bez względu na rasę, klasę, orientację seksualną, narodowość, religię itd. Moja matka była pierwszą kobietą, jaką spotkałem w swoim życiu. Była największą inspiracją w mojej pracy na rzecz feminizmu. Dlatego też zawsze staram się rozmawiać z nią jak najczęściej, co inspiruje mnie do dalszej pracy.

52. Dowiedz się czegoś o korzeniach i kulturze swojej rodziny.

Jeśli nie wiesz, skąd pochodzisz, ciężko będzie Ci dojrzeć, dokąd zmierzasz. Odkrywaj! Kultura i różnorodność są piękne, a umiejętność docenienia i szanowania kultury sprawi, że będziesz lepszym sojusznikiem feminizmu.

Intersekcjonalność jest do tego niezbędna! Twoja rasa/narodowość są ważne i pokierują Cię na nowe ścieżki. Biali mężczyźni popierający feminizm mają inne doświadczenia niż mężczyźni o innym kolorze skóry. Zrozumienie sposobu, w jaki wasze osobowości się przecinają ma znaczenie!

53. Traktuj wszystkie kobiety tak samo. Rasa, klasa, lub jakakolwiek inna kategoria nigdy nie powinny wpływać na Twoje zachowanie.

Kropka.

54. ‎Łap się na każdej pomyłce.

Kontroluj się sam. Bądź świadomy swoich czynów, słów i zachowań i zwracaj uwagę, kiedy robisz lub widzisz coś poniżającego, seksistowskiego, lub po prostu złego…

55. Szukaj blogów i czasopism internetowych, które opisują aktualne wydarzenia oraz kwestie związane z rasą, narodowością, płcią, orientacją seksualną, religią itd.

Poniżej podaję kilka dobrych sugestii. Poza tym, przyjemnych poszukiwań!

Presente.org

Spectra Speaks

Colorlines

Feministing

Masculinity U

Tim Wise

Latina Feminista

Michael Urbina * Musiałem : )

56. Patrz na kwestie społeczne i swoje własne życie z międzynarodowej perspektywy.

To rozszerzenie punktu #52… Każdy z nas ma inne doświadczenia. Pochodzimy z różnych środowisk; dlatego też podczas rozpatrywania konkretnych kwestii musimy brać pod uwagę całokształt naszej osobowości. Na przykład ja, jako heteroseksualny mężczyzna pochodzenia latynoskiego, z pewnością będę miał inne zdanie na temat małżeństw jednopłciowych od białego homoseksualnego mężczyzny. Zamiast po prostu patrzeć na kwestie z punktu widzenia mężczyzny, ważne jest, abyśmy wszyscy brali pod uwagę całe nasze pochodzenie. Da nam to możliwość docenienia wszystkich opinii i środowisk oraz pozwoli przeprowadzić prawdziwy dialog na temat różnych kwestii.

57. Nie zadręczaj się przeszłością, ale nie zapominaj też, skąd pochodzisz.

Nie możemy zmienić przeszłości. Zamiast się nią zadręczać, musimy się pogodzić z tym, co zrobiliśmy, kogo skrzywdziliśmy, lub czego nie zrobiliśmy. Ważne jest, by nie stracić kontaktu z tym, kim byliśmy kiedyś. Dzięki temu możemy śledzić nasz rozwój i odnaleźć inspirację do dalszej pracy. Ludzie, których znasz, zobaczą, jak się zmieniasz.

58. Wspieraj innych ludzi promujących równość płci.

Wykonywanie tej pracy może być bardzo męczące, wyczerpujące i zniechęcające, zwłaszcza kiedy tak niewielu otwarcie wyraża swoje zaangażowanie w aktywne popieranie feminizmu. Uwielbiam kontaktować się z innymi aktywistami wykonującymi tę samą pracę, co ja. To bardzo podnosi na duchu, zwłaszcza w ramach ruchu, który do osiągnięcia sukcesu wymaga współpracy i wzajemnego wsparcia.

59. Szanuj „jej” kulturę.

Postaraj się dowiedzieć czegoś o kulturowym pochodzeniu Twojej dziewczyny, partnerki czy też żony. Szanuj tradycje jej kultury i kochaj ją CA‎ŁĄ.

60. Nie zakładaj, że ona przyjmie Twoje nazwisko, jeśli zdecydujecie się wziąć ślub.

Normą społeczną jest, że to kobieta przyjmuje nazwisko swojego męża. Jednak obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na nazwisko dwuczłonowe lub na pozostanie przy swoim własnym. Komunikacja i szacunek są kluczowe dla szczęśliwego związku. Sugerowałbym, abyś zapytał o tę kwestię, a nie czekał, aż ona ją poruszy. To pokaże, że Ci zależy.

61. Szanuj poufność.

Bądź kimś, komu mogą ufać i kobiety, i mężczyźni. W tej pracy usłyszysz wiele nowych informacji, a niektóre z nich mogą być bardzo wrażliwe. Ludzie mogą dzielić się z Tobą trudnymi doświadczeniami związanymi z gwałtami, przemocą domową, związkiem toksycznym, samobójstwem, zaburzeniami odżywiania, nałogiem itd. Jeśli ktoś Ci ufa, musisz podtrzymać to zaufanie i być kimś, na kim można polegać.

62. Bądź chętny do słuchania i naucz się, kiedy odsyłać ludzi do innych źródeł.

Oferuj swoją pomoc innym ludziom. Bądź gotowy wysłuchać ich, ale ufaj swojemu instynktowi. Jeśli uważasz, że jakaś kwestia Cię przerasta, odeślij ich do osoby i miejsca, w którym mogą otrzymać odpowiednią pomoc.

63. Przeciwstawiaj się tradycyjnym męskim stereotypom.

Nie bądź jak wszyscy inni. Znajdź sposoby na swobodne wyrażanie siebie bez społecznych reperkusji. Jeśli podoba Ci się coś, co nie jest tradycyjnie „męskie”, zrób to! Bądź naprawdę sobą i zachęcaj innych mężczyzn, aby robili to samo. Rozumienie swojej męskości jest niezwykle wyzwalającym doświadczeniem.

64. Wykorzystaj swoje męskie przywileje do promowania dyskusji na temat feminizmu w sferach zdominowanych przez mężczyzn.

Większość facetów nie promuje otwarcie praw kobiet (z tego, co wiem). Będzie to jedna z Twoich najważniejszych ról w ruchu, jako świadomego mężczyzny. Niestety, Twój głos ma zazwyczaj więcej wartości niż głos kobiety w sferach lub zawodach zdominowanych przez mężczyzn. Dlatego też Twoim obowiązkiem, jako świadomego mężczyzny, jest oferować opinie, pomysły i przemyślenia na temat feminizmu, równości, zdrowych wzorców męskości i innych kwestii związanych z ruchem feministycznym. Sprzeciw się istniejącej strukturze i postaraj się, aby Twoja instytucja była bardziej przyjazna dla wszystkich. Walcz z normą społeczną i nie bądź taki jak wszyscy inni. Broń tego, w co wierzysz. Z pewnością spotkasz się z oporem, ale to nieodłączna część tej pracy.

65. Zrozum, że to nie my definiujemy, co oznacza bycie sojusznikiem feminizmu. To zadanie kobiet.

Musimy zrozumieć, że bycie sojusznikiem wymaga od nas ciągłego komunikowania się i współpracowania z kobietami. Nie zamieniaj się w samozwańczego strażnika feminizmu czy coś równie szalonego. Rozmawiaj z kobietami w swoim życiu. Zapytaj, czego potrzebują od mężczyzn w ruchu feministycznym. W trakcie mojej podróży jako sojusznika zawsze ceniłem sobie rozmowy z innymi feministami i feministkami o mężczyznach i ich roli w ruchu feministycznym. Otrzymywałem różne odpowiedzi. Jednym ze sposobów, w jaki mogę coś zrobić, jest opracowanie tej listy. Stworzyłem tę listę na podstawie mojej własnej podróży, a także na podstawie słów wielu feministek i feministów w moim życiu.

66. Nigdy się nie poddawaj.

W miarę, jak będziesz coraz bardziej zagłębiać się w kwestie feminizmu, solidarności z kobietami i sprawiedliwości społecznej, może się zdarzyć, że będziesz chciał się poddać lub zrobić sobie przerwę. Zaufaj mi, praca, którą wykonujesz lub będziesz wykonywał, daje rezultaty. Może nie przynosi błyskawicznych efektów lub natychmiastowej satysfakcji, ale obiecuję Ci, że prowadzi do lepszego życia. Idź naprzód.

67. Walcz z kulturą gwałtu w swoim kręgu społecznym, miejscu pracy, szkole.

Żyjemy w społeczeństwie, które zrzuca winę na ofiary, tym samym promując kulturę gwałtu. Zamiast zwracać się do sprawców gwałtu (na przykład), nasze społeczeństwo uwielbia skupiać się na ofierze, zadając pytania takie jak: Dlaczego byłaś na mieście tak późno? W co byłaś ubrana? Dlaczego nie wyszłaś, zanim sytuacja stała się niebezpieczna? Jak bardzo byłaś pijana? Więcej informacji na temat kultury gwałtu uzyskasz na tej świetnej stronie! (FORCE: Upsetting the Culture of Rape)

Jako sojusznik feminizmu musisz walczyć z kulturą gwałtu. Większość mężczyzn nieświadomie wspiera tę kulturę, zwłaszcza na uniwersyteckich kampusach. Dlatego też Twoim zadaniem jest zwrócić uwagę na tę kwestię. Zwiększyć świadomość ludzi na temat gwałtów oraz kultury gwałtu. Współpracować z innymi ludźmi w walce o strukturalne i kulturowe zmiany. A co najważniejsze, nigdy nie winić ofiar gwałtów. Bądź dla nich wsparciem.

68. Kontroluj innych mężczyzn.

Jako sojusznicy feminizmu musimy mieć systemy kontroli i egzekwowania odpowiedzialności, które utrzymają nas w ryzach i zapewnią, że nie będziemy popełniać błędów. Kobiety będą Cię kontrolować. Twoim zadaniem jest kontrolowanie siebie ORAZ innych mężczyzn. Jeśli widzisz lub słyszysz cokolwiek seksistowskiego, odezwij się. Jeśli męskie przywileje utrudniają jakiemuś facetowi zrozumienie sytuacji w trakcie działalności feministycznej, zrób, co możesz, aby go uświadomić.

69. Bądź aktywnym obserwatorem. Jeśli jesteś świadkiem molestowania, zrób coś.

Nigdy nie pozostawaj bierny. Jeśli widzisz, że coś jest nie tak, zrób coś z tym. Odezwij się, zwróć uwagę, zadzwoń po policję… zrób coś. Szukaj oznak molestowania lub niebezpieczeństwa i interweniuj, jeśli widzisz, że sytuacja nasila się bardzo szybko. Istnieją różne metody interwencji i gorąco polecam Ci doczytanie na ich temat. Możesz stanowić różnicę pomiędzy czyimś życiem a śmiercią. Tak, może być aż tak poważnie.

70. Naucz się i używaj odpowiednich słów.

Wróć do punktu #25 i sprawdź podane w nim książki. Zapoznaj się z odpowiednim słownictwem. Podaję listę niektórych słów kluczowych, które powinieneś znać: feminizm, patriarchat, ucisk, przywilej, opór, intersekcjonalność, LGBTQQIAA (oraz co oznacza każda litera), podwójna świadomość, męskość, kobiecość, różnice pomiędzy płcią biologiczną a kulturową, spektrum płci kulturowej, seksizm (i wszystkie inne -izmy), szklany sufit, szklana winda, białość itd. Na początek to dobra lista. Uwierz mi, jest tego o wiele więcej.

71. Staraj się o wprowadzenie bardziej przyjaznych regulaminów, zasad lub procedur w Twojej szkole lub miejscu pracy.

Ten punkt odnosi się do czegoś więcej niż edukowanie się. Spraw, aby Twoje otoczenie było bardziej otwarte dla wszystkich. Użyj swoich męskich przywilejów, aby zachęcać do wprowadzenia zmian w strukturze lub protokole Twojej szkoły/uczelni lub Twojego miejsca pracy. Zgromadź zwolenników i stwórz oddolną organizację. Daj się usłyszeć.

72. Mów tak, jakby zawsze słuchała Cię kobieta.

Zawsze bądź świadomy swoich słów i czynów.

73. Bądź świadomy swoich heteroseksualnych przywilejów.

Przeczytaj artykuł na stronie Everyday Feminism: 30+ Examples of Heterosexual Privilege in the U.S.

74. Świętuj ważne wydarzenia i zwycięstwa z kobietami i społecznościami LGBT.

Solidaryzuj się i świętuj ważne wydarzenia i zwycięstwa. Jesteś sojusznikiem i zwolennikiem. Dlatego też powinieneś wykazać swoje zaangażowanie i przyłączyć się do świętowania. Wielu ludzi (w tym i Ty) brało udział w trudnych walkach. Pobaw się trochę i wykorzystaj te momenty do dalszej pracy! Ja na przykład pojechałem do Castro po tym, jak ogłoszono orzeczenia Sądu Najwyższego USA na temat równości małżeństwa. Byłem niesamowicie zainspirowany żywiołowością i energią w tym miejscu. Pobyt tam sprawił, że poczułem się dumny z bycia sojusznikiem.

75. Bądź dumny z bycia sojusznikiem.

Wykonujesz lub będziesz wykonywał wspaniałą pracę i powinieneś być z tego dumny.

76. Wyszukuj książki dla dzieci, które kwestionują tradycyjne role płciowe.

Tutaj jest przykładowa lista (12 Children’s Picture Books That Challenge Traditional Gender Roles). Z ciekawości przeczytałem  10,000 Dresses i The Paperbag Princess. Wszystkie są niesamowite!

77. Umiej śmiać się z siebie.

78. Sprzeciwiaj się wyobrażeniu, że kobiety są coś winne mężczyznom.

Wbrew temu, co mówi Ci społeczeństwo, nic nam się od kobiet nie należy. Nie należą nam się uściski, pocałunki, uśmiechy, dowody uznania ani seks. Nic. Nigdy nie mamy prawa egzekwować dominacji nad ciałami albo sferą prywatną kobiet.

79. Zrozum, że ten ruch jest o wiele większy od Ciebie.

Ten ruch nie koncentruje się na Tobie. Spróbuj nie brać niczego do siebie. Pracuj z poczuciem dyskomfortu i użyj go, aby rozwijać ruch.

80. Spraw, aby Twoje miejsce było feministyczne!

Plakaty, dekoracje ścienne, flagi albo jakiekolwiek inne rzeczy związane z feminizmem! Spraw, aby Twój pokój był przyjazny dla każdego i ładnie udekorowany, aby przypominał Ci, co Cię interesuje. Na mojej ścianie wiszą plakaty i ulotki ze wszystkich wydarzeń i protestów, w których uczestniczyłem w mojej uniwersyteckiej karierze.

81. Załóż konto na Twitterze.

Odkryłem, że bardzo skutecznie mogę kontaktować się z innymi feministkami, feministami i sojusznikami za pośrednictwem Twittera! Gorąco polecam założenie Twittera i używanie go do śledzenia feministycznych blogów, aktywistów i ruchów.

82. Zapoznaj się z tą książką. Później mi podziękujesz.

Feminist Ryan Gosling: Feminist Theory (as Imagined) From Your Favorite Sensitive Movie Dude

tumblr_mij5a7I4RM1r4vn34o1_500

83. Może nie trzeba tego mówić, ale bądź świadomy innych problemów i kwestii społecznych! Wszystkie rodzaje opresji są połączone ze sobą.

Nie skupiaj się jedynie na prawach kobiet i feminizmie… Poszerz swój punkt widzenia i zajmij się takimi kwestiami, jak imigracja, ubóstwo, militaryzacja, kompleksy więzienno-przemysłowe, polityka żywnościowa, międzynarodowe ruchy społeczne itd. Z czasem zrozumiesz, że wszystko jest ze sobą połączone.

84. Gotuj ze swoją dziewczyną, partnerką, żoną.

Musisz przyznać, że to urocze. I pokazuje jej, że Ci zależy. A nawet może Ci się później przydać w życiu.

85. Popieraj i głosuj na kandydatów politycznych, którzy proponują reformy korzystne dla kobiet, społeczności LGBT i innych marginalizowanych grup ludzi.

Jeśli nie widzisz siebie w polityce, głosuj na kandydatów, którzy będą mieli władzę strukturalną umożliwiającą wprowadzenie skutecznych zmian na korzyść marginalizowanych grup ludzi.

86. Przyłącz się do Feminist Network Project i bądź w kontakcie z tysiącami feministek i feministów z całego świata.

Afficher International Feminist Network sur une carte plus grande

87. Wspieraj feministyczne media.

W morzu mainstreamowych mediów można znaleźć znakomitych reżyserów, producentów i filmy, które można zaklasyfikować jako feministyczne. Ten powoli rozwijający się (ale bardzo potężny) gatunek obejmuje świetne filmy i gorąco polecam zapoznanie się z nimi wszystkimi. Wspieraj reżyserów, muzyków, artystów i wszystkich tych w przemyśle medialnym, którzy łamią normy społeczne i zwracają uwagę na kwestie feministyczne.

88. Zaakceptuj swoich przeciwników. Możesz się od nich wiele nauczyć.

Zawsze będą ludzie, którzy nie będą się z Tobą zgadzać. Niektórzy z Twoich znajomych mogą przestać z Tobą rozmawiać. Inni mogą być zdziwieni, mogą kwestionować Twoją orientację seksualną lub patrzeć na Ciebie w zupełnie inny sposób. Zaakceptuj to. Próbujesz coś robić, podczas gdy wielu woli pozostać biernymi. Wytyczasz nowe szlaki w swojej społeczności. Szukaj możliwości zmierzenia się z „hejterami” twarzą w twarz. Zaproś ich do rozmowy, czy to na Facebooku, przez telefon, czy też osobiście. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz się nauczyć, słuchając innych punktów widzenia.

89. Nie daj się nabrać stronom internetowym lub ruchom, które twierdzą, że mężczyźni są uciskani (przez feminizm). Jednym z przykładów jest A Voice For Men.

Mężczyźni nigdy nie są uciskani przez patriarchat. Takie strony lubią przedstawiać feminizm jako zagrożenie dla mężczyzn i męskości. To nieprawda… Ponieważ aktywiści praw mężczyzn reprezentują różne punkty widzenia, polecałbym przejrzenie ich materiałów, aby zrozumieć różnicę i mieć podstawy do dialogu. Dobrze jest zezłościć się i wysłuchać innych grup.

90. Podróżuj do nieznanych miejsc.

Możesz to zinterpretować jak chcesz. Może to oznaczać podróż do innego kraju lub odkrywanie nieznanych części miasta, w którym mieszkasz. Celem jest poszerzanie swoich horyzontów i lepsze zrozumienie świata, w którym mieszkasz. Uwielbiam odrywać, i zawsze, kiedy znajduję nowe miejsca dookoła mnie, czuję się ożywiony, zmotywowany i dumny z walki o to, w co wierzę.

91. Zadawaj pytania (ale nie za dużo)!

Jeśli masz jakieś pytania na temat bycia sojusznikiem, zapytaj innych feministów i feministek! Ale postaraj się nie polegać na nich jako na jedynym źródle swoich informacji. Wyszukaj inne źródła i edukuj się sam.

92. Zacznij prowadzić blog!

Potrzebujemy więcej mężczyzn popierających feminizm i aktywnie blogujących online. Uwielbiam zapoznawać się z różnymi punktami widzenia i być w kontakcie z feministami i feministkami zainteresowanymi dialogiem. Jeśli założysz bloga, wyślij mi proszę linka! (michaelaurbina@gmail.com)

93. Kupuj książki w lokalnych, niezależnych księgarniach.

Częściej udawało mi się znaleźć feministyczne książki w niezależnych księgarniach niż w komercyjnych sieciach księgarni takich jak Barnes & Noble. Będziesz miał o wiele większy wybór, jeśli odwiedzisz te miejsca. Google Znajdź księgarnie w swojej okolicy!

94. Pochwal się swoim feminizmem (jeśli czujesz się z tym komfortowo)!

Noś koszulki, opaski na nadgarstek albo przyklejaj fajne naklejki na zderzak swojego samochodu. Daj się zauważyć! Jest na to wiele sposobów. Jako mężczyzna noszący feministyczne ubrania i akcesoria z pewnością zwrócisz na siebie uwagę a może nawet zdobędziesz nowych zwolenników. To mój ulubiony wzór na koszulkę:

This is What a Feminist Looks Like” (Tak wygląda feminista/feministka)

95. Wyszukuj autorytety i wysłuchuj ich rad.

Czy to będzie ulubiony autor/bloger czy aktywista, zrób, co możesz, aby się skontaktować z tą osobą i zadać jej pytania. Największe sukcesy odnosiłem, korzystając z Twittera i e-maila! Poproś o rady i poszukaj okazji do współpracy. Nie musisz na nowo odkrywać koła. Ucz się! : )

96. Szanuj miejsca dla dialogu kobiet.

Chociaż mężczyźni popierający feminizm są ważni i potrzebni dla sukcesu ruchu feministycznego, ważne jest, abyś szanował miejsca, w których kobiety mogą prowadzić rozmowy i dialogi między sobą. Naucz się ustępować.

97. Wygląd nigdy nie powinien mieć znaczenia. Propaguj miłość własną i zdrowy obraz ciała.

Mainstreamowe media nieustannie bombardują nas wiadomościami i reklamami, które sprawiają, że jesteśmy niezadowoleni z nas samych i naszego wyglądu. To głupie. Jesteś idealny taki, jaki jesteś. Bądź dumny ze swojego ciała i szanuj innych za ich ciała.

98. Odwracaj czasopisma, które promują seksizm i niezdrowy obraz ciała w lokalnych sklepach i kioskach.

Jeden z moich znajomych dał mi taką radę. Kiedy jesteś na zakupach, odwróć lub całkiem zakryj czasopisma, które promują seksistowskie i niezdrowe sygnały dla mężczyzn i kobiet. Ludzie na pewno zainteresują się tym, co robisz. To bardzo kreatywny sposób na zwrócenie uwagi i zaproszenie ludzi do dyskusji na temat feminizmu i mediów. Poniżej przykłady czasopism, które bez wahania bym odwrócił:

GQ – Adriana Lima

Cosmopolitan – Selena Gomez

99. Uważaj, aby się nie wypalić.

Czasami będziesz się czuł zniechęcony, zestresowany i zmęczony całą tą pracą. Może nadejść czas, kiedy znajdziesz się blisko całkowitego wypalenia lub rzeczywiście go doświadczysz. Doświadczałem tego kilka razy, ale zawsze odkrywałem na nowo swoją pasję dzięki przemyśleniom na temat moich poprzednich osiągnięć i zwycięstw. Zauważyłem też, że mainstreamowe media i bezczelny seksizm w moim codziennym życiu bardzo mnie motywują do dalszej pracy. Zrozumiałem, że ta praca naprawdę jest moim obowiązkiem wobec społeczeństwa.

100. Wypracuj swoje własne metody relaksu.

Aby zmniejszyć swoje szanse na wypalenie, znajdź sposoby relaksowania się, co pomoże Ci pozostać zmotywowanym i produktywnym. Relaks może przybierać różne formy. Na przykład: uprawianie sportu, spacery po górach, uprawianie jogi, czytanie literatury innej niż feministyczna, zrobienie sobie przerwy od portali społecznościowych, taniec, fitness, spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną itd. Możliwości są nieskończone, ale kiedy znajdziesz to, co Cię cieszy, nie przestawaj tego robić!

101. Zasugeruj kolejne punkty do mojej listy.

Stworzyłem tę listę zarówno na podstawie własnych doświadczeń jak i sugestii od wielu znajomych, którzy identyfikują się z feminizmem. Jestem na 100% pewien, że z powodu moich męskich przywilejów coś ominąłem. Jeśli jest coś, co chciałbyś przedyskutować lub dodać do tej listy, nie wahaj się i napisz do mnie e-maila (michaelaurbina@gmail.com)! Lub… dodaj komentarz poniżej. Bardzo chciałbym dowiedzieć się, co myślisz! Dzięki!

Michael Urbina. W Feminizm Męskość. 26 lipca 2013