Zabójstwo Mahsy Amini

Dziś chciałybyśmy oddać głos Reyhaneh Mansouri, Irance studiującej w Warszawie, która wraz z grupą irańskich przyjaciół i przyjaciółek organizuje demonstrację solidarności z protestującymi w swojej ojczyźnie po zabójstwie 22-letniej Mahsy Amini. Kobietobójstwo to problem globalny, z którym mamy do czynienia również w Polsce. Ma jednak swoją lokalną specyfikę, a w przypadku Mahsy realizowane jest również przez władze kraju i związany z nią aparat represji. Wszystkie i wszystkich mających taką możliwość zachęcamy do dołączenia do jutrzejszej demonstracji.

Reyhaneh: Po rewolucji w 1979, która później została nazwana rewolucją islamską, rząd Iranu zaczął zmuszać kobiety do noszenia islamskiego hidżabu. Za jego brak lub ,,nieprawidłowe” założenie zwalniano z pracy, aresztowano, mordowano. Prześladowano każdego, kto odważył się temu sprzeciwić. Wszelkie próby protestu były natychmiast brutalnie pacyfikowane.

Od 2004 roku istnieje specyficzna organizacja działająca przy rządzie. Nazywa się Gashte Ershad, co można przetłumaczyć jako Policja Hidżabu. Aresztują i torturują (psychicznie i fizycznie) kobiety, które nie mają na sobie hidżabu lub gdy uznają sposób jego noszenia za niespełniający ustalonych przez władzę norm. Wszystkie dziewczynki po ukończeniu siódmego roku życia, zmuszane są do zasłaniania włosów zgodnie z restrykcyjnymi przepisami, co jest jawnym pogwałceniem praw dziecka.

Większość z nas, organizujących jutrzejszą demonstrację, opuściła Iran z powodu tych brutalnych zasad. Od śmierci Mahsy trwają protesty, które od poprzednich różnią się nie tylko skalą, ale również tym, że dołączają do nich mężczyźni. W ciągu kilku ostatnich dni w związku z udziałem w protestach zamordowano też 33-letnią Ghazale Chalavi oraz 55-letnią Minoo Majidi. Staramy się nagłaśniać sprawę przede wszystkim w sieci, ponieważ osoby pozostające w Iranie nie mają dostępu do Internetu. Nie funkcjonuje tam Facebook, Instagram czy Whatsapp. Dostęp do sieci można mieć jedynie przy użyciu VPN, co oznacza, że wszystkie treści kontrolowane są przez organy państwowe.

Dziś wiemy już na pewno: kolejna irańska rewolucja będzie rewolucją kobiet.

Link do wydarzenia: https://tiny.pl/wtckn

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG