Czerwone flagi

Czy tej tragedii można było zapobiec? Czy były wcześniej oznaki, że mąż lub partner będzie sprawcą przemocy? Czyli kilka słów o czerwonych flagach*, które mogą być ostrzeżeniami na różnych etapach związku.

  1. Jeśli partner okazuje niezdrową, nadmierną i nieuzasadnioną zazdrość, warto traktować to jako czerwoną flagę. 
  2. Kolejną czerwoną flagą może być chęć kontrolowania partnerki, tego jak spędza czas, z kim się widuje, czytanie jej wiadomości, ingerowanie w jej prywatność.
  3. Jeśli zwracamy partnerowi uwagę, że coś się nam nie podoba w jego zachowaniu, coś nas krzywdzi i chcemy to przegadać, to warto zaobserwować, jaka będzie jego reakcja. Dobrym sygnałem będzie otwartość na przegadanie problemu, który pojawił się w związku. Z kolei, jeśli partner zareaguje lekceważąco lub nawet agresywnie, to sygnał, który powinien dać do myślenia. 

Choć może być to trudne, chcemy przypomnieć, że takie zachowania nie mijają pod wpływem zakochania ani miłości.

Dlatego, jeśli czujesz, że w Twoim związku coś jest nie tak, warto postawić sobie kilka pytań:

Czy dobrze czuję się przy moim partnerze? 

Czy mogę sobie przy nim pozwolić na swoją ekspresję i bycie sobą?

Czy moje NIE jest respektowane? 

* czerwona flaga może być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym, żeby zastanowić się, czy chcesz być w związku, w którym się znajdujesz

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG