Pierwszy kontakt

Wybierz oddział, z którym chcesz się skontaktować

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami

Wiemy, że decyzja dotycząca wprowadzenia zmian w swoim dotychczasowym życiu nie jest łatwa, towarzyszy jej często lęk, niepewność, obawa, że sobie nie poradzimy, że zostaniemy same bez pomocy i wsparcia bliskich, którzy mogą nie zaaprobować naszej decyzji. Nie jest łatwo szukać pomocy, odkryć przed innymi problem, z którym się borykamy, szczególnie jeśli jest to przemoc ze strony  męża lub partnera. Zdajemy sobie sprawę, że może Ci towarzyszyć uczucie wstydu, winy, porażki, że sama sobie nie poradziłaś. Pamiętaj, nie musisz tkwić w związku, w którym jesteś bita i poniżana, masz prawo szukać pomocy i  bronić swych praw niezależnie od tego, kto je narusza.

Jeśli zatem twoje prawa są naruszane, znalazłaś się w trudnej sytuacji życiowej, chcesz coś zmienić w swoim życiu i dojrzałaś do tego, aby zrobić pierwszy krok i szukać pomocy, skontaktuj się  z nami, zrobimy wszystko, aby Ci pomóc uporządkować twoje życie i stać się niezależną kobietą!

Działamy w kilku większych miastach: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław. Możesz zadzwonić i umówić się na spotkanie w kontakcie bezpośrednim.

Osoby, z którymi się skontaktujesz telefonicznie, udzielą Ci informacji o istniejących formach pomocy i możliwościach jej uzyskania, pomogą Ci, jeśli tego potrzebujesz, wstępnie zdiagnozować sytuację i twoje potrzeby, aby ukierunkować Twoje dalsze kroki. Jeśli doznajesz przemocy, czujesz się zagrożona, obawiasz się o własne życie i życie swoich dzieci, nie ukrywaj tego. Nie bagatelizuj zagrożenia ( link do oceny ryzyka). To ważne, abyśmy jak najwięcej wiedziały, by wspólnie z Tobą podjąć działania adekwatne do sytuacji i pomóc Ci w  budowaniu wstępnego planu bezpieczeństwa i pomocy.

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA SPOTKANIE – jeśli chciałabyś umówić się na spotkanie bezpośrednie z naszymi specjalistkami lub specjalistami z zakresu pomocy prawnej, psychologicznej lub innej oferowanej formy pomocy, zanim to nastąpi, zaproponujemy Ci spotkanie z naszą specjalistką od pierwszego kontaktu. Przeprowadzi z Tobą wywiad diagnozujący Twoją sytuację, potrzeby i oczekiwania. Wspólnie z Tobą opracuje plan pomocy i skieruje do właściwych specjalistów.

Jeśli sytuacja tego wymaga z uwagi na przemoc jakiej doznajesz przeprowadzi także ocenę zagrożenia eskalacją przemocy. To ważne, aby plan pomocy był adekwatny do Twojej sytuacji i możliwe było podjęcie kroków minimalizujących zagrożenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zaproponujemy Ci miejsce w prowadzonym przez Fundację Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia w Warszawie lub pomożemy znaleźć inny, bliżej Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli rozważasz taką opcję przed osobistą rozmową ze specjalistką pierwszego  kontaktu, zgłoś to telefonicznie, wówczas w rozmowie będzie uczestniczyła pracownica SOW, co znacznie przyśpieszy procedurę przyjęcia do ośrodka.

Jeśli pomoc, jakiej od nas oczekujesz, nie ograniczy się do jednej lub dwóch porad, specjalistka od pierwszego kontaktu  będzie odpowiedzialna za koordynowanie pracy specjalistów i monitorowanie twojej sytuacji i potrzeb.

Powinnaś wiedzieć, że z uwagi na duże zainteresowanie świadczoną przez CPK pomocą, nie zawsze będzie możliwe umówienie się na spotkanie w krótkim terminie.  Jeśli sprawa jest nagła, powiedz to w trakcie rozmowy telefonicznej.  Postaramy się, z uwagi na szczególne okoliczności, umówić Cię na spotkanie w trybie przyśpieszonym.  Mamy do Ciebie gorącą prośbę, w każdej sytuacji, o ile to możliwe, jeśli z jakiś powodów nie będziesz mogła do nas dotrzeć, zadzwoń i odwołaj wizytę. To bardzo ważne, aby w tym czasie inna kobieta poszukująca pomocy mogła z niej skorzystać.

Może się zdarzyć, że znajdziesz się w sytuacji awaryjnej i nie będziesz miała nawet telefonu do dyspozycji. Przyjdź. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc, w miarę naszych możliwości.

Powinnaś wiedzieć, że przed pierwszą rozmową z osobą pierwszego kontaktu zostaniesz poproszona o wypełnienie ankiety, która jest dla nas podstawą do założenia Ci karty klientki Centrum Praw Kobiet. Od tej pory będziesz mogła korzystać z różnych form pomocy oferowanych przez Centrum Praw Kobiet.

Zachęcamy do zapoznania się z kartą Praw Klientki Centrum Praw Kobiet oraz umieszczonymi w bazie wiedzy poradnikami i innymi materiałami, które pomogą Ci przeanalizować swoją sytuację i lepiej przygotować się do rozmowy.

Jeśli podejrzewasz, że twój parter narusza Twoje prawa, źle się czujesz w związku i zastanawiasz się, czy to, czego doświadczasz, można nazwać przemocą, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ankietami, które pozwolą Ci zdiagnozować i nazwać sytuację w jakiej się znajdujesz.

Jeśli mieszkasz zbyt daleko lub chcesz najpierw zasięgnąć informacji telefonicznie  i porozmawiać o swojej sytuacji, zaleźć placówkę bliżej Twojego miejsca zamieszkania,  możesz zadzwonić na telefon kontaktowy do każdej z naszych placówek, na warszawski telefon zaufania 226213537 lub interwencyjny 600070717 ( telefon służy głownie do kontaktów w sytuacjach kryzysowych i wymagających podjęcia interwencji poza godzinami pracy biura). Możesz także skontaktować się z nami mailowo na adres pomoc@cpk.org.pl lub na adres mailowy każdej z placówek.