Wydłuża się lista miejscowości, w których doszło do kobietobójstwa

Do listy miejscowości, w których doszło do kobietobójstwa w 2022 roku, tylko w ciągu ostatniego tygodnia musiałyśmy dopisać Starachowice, Sołonkę i Radomsko.

17 sierpnia w Starachowicach zwłoki 55-latki znaleźli jej bliscy. Dzień wcześniej pokłóciła się (najprawdopodobniej o pieniądze) ze swoim 19-letnim synem. Na ciele kobiety śledczy odkryli liczne rany cięte. Sprawcami kobietobójstw stosunkowo często są synowie ofiar. Tylko w tym roku w Polsce doszło do co najmniej ośmiu zabójstw dokonanych przez mężczyznę na własnej matce: w Kętrzynie, Piekarach Śląskich, Działdowie, Lutoryżu, Bytomiu, Rejowcu, Jastrzębiu-Zdroju.

19 sierpnia w Sołonce koło Rzeszowa 40-letni mężczyzna zamordował swoją 39-letnią żonę, gdy ta wracała do domu swojej matki, z którą mieszkała po odejściu od męża. Ten, nie potrafiąc pogodzić się z rozstaniem, uderzył kobietę w głowę tępym narzędziem, a następnie wielokrotnie ugodził nożem w okolice klatki piersiowej.

21 sierpnia w kamienicy w Radomsku odkryto zwłoki 42-latki. Zarzut zabójstwa postawiono jej 45-letniemu partnerowi. Policja informuje jedynie, że do zbrodni doszło ,,na tle osobistym”. Mężowie, partnerzy i byli partnerzy stanowią większość sprawców kobietobójstw. W 15-20 proc. przypadków po dokonaniu morderstwa popełniają samobójstwo (w Radomsku skończyło się na nieudanej próbie).

Obserwatorium ds. Kobietobójstwa przy Centrum Praw Kobiet będzie monitorować przebieg postępowań sądowych w tych i innych sprawach dotyczących tej najbardziej drastycznej formy przemocy ze względu na płeć. Nasze wolontariuszki-obserwatorki uczestniczą w rozprawach w całej Polsce, a zespół prawniczek i prawników przeanalizuje akta poszczególnych spraw. Dzięki temu przygotujemy raport diagnozujący problem oraz zaproponujemy jego systemowe rozwiązania, które – mamy nadzieję – pozwolą zapobiec przynajmniej niektórym tragediom. Jeśli masz informację o kobietobójstwie, usiłowaniu kobietobójstwa bądź samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznawanej przemocy, powiadom nas o tym, tym samym dołączając do naszej walki o lepsze, bezpieczniejsze jutro.

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG