Kobietobójstwo przez podpalenie zdarza się też w Polsce

TW: przemoc, zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem

W kwietniu 2020 roku w jednym ze szczecińskich mieszkań 64-letni O. pokłócił się ze swoją partnerką, a następnie spalił ją żywcem.

W aktach sprawy czytamy: „[Sąd] na podstawie art. 44 § 2 Kk orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa butelki szklanej o pojemności 200 ml z napisem Spirytus, opakowania po zapałkach z napisem Biedronka i nadpalonej zapałki, przechowywanych w magazynie dowodów rzeczowych K. Miejskiej Policji […].”

Mężczyzna został skazany na 15 lat pozbawienia wolności za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, ale bez bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia.

Choć tego typu sprawy wielu z nas kojarzą się z krajami Globalnego Południa, ale zdarzają się również w Polsce.

W grudniu tego samego roku w Elblągu 31-letni Michał Z. podpalił samochód, w którym znajdowała się jego o trzy lata młodsza partnerka. Wcześniej skrępował jej nogi i ręce, po czym oblał rozpuszczalnikiem do farb. Dzięki szybkiej akcji służb ogień udało się ugasić, a kobieta przeżyła. Doznała rozległych poparzeń trzeciego i czwartego stopnia. Sprawca tłumaczył później, że kierowały nim „kwestie uczuciowe”. Sąd orzekł karę 9 lat pozbawienia wolności w trybie terapeutycznym, czyli o rok więcej niż wynosi minimalna kara za usiłowanie zabójstwa.

Polski wymiar sprawiedliwości znacznie surowiej potraktował 32-letniego Marcina D. z Tarnowa, który w listopadzie 2018 roku, po wielogodzinnym znęcaniu się nad partnerką, oblał ją łatwopalną cieczą, a następnie podpalił. Kobieta trafiła do szpitala z poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Udało się ją uratować. Sprawca został skazany na 17 lat pozbawienia wolności. Wcześniej był wielokrotnie karany, m.in. za uwięzienie 17-latki, którą próbował zmusić do przerwania ciąży, za co usłyszał wyrok w zawieszeniu.

W podobny sposób usiłował zabić swoją partnerkę 39-letni mieszkaniec jednej z podlaskich wsi, w lipcu 2021 roku rzucając w nią tkaniną, którą wcześniej nasączył łatwopalną cieczą. Napaść skutkowała poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia, zajmującymi 20 proc. ciała. Na początku 2022 roku do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie — Obserwatorium ds. Kobietobójstwa będzie monitorować toczące się postępowanie karne.

Jeśli chcesz pomóc nam w tym i innych działaniach na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć, ciągle możesz wziąć udział w wolontariacie, polegającym przede wszystkim na uczestniczeniu w rozprawach sądowych jako obserwator/ka. Wciąż też poszukujemy prawników i prawniczek oraz psycholożek, które chciałyby w ramach swoich kompetencji wspierać rodziny ofiar oraz kobiety, które przeżyły usiłowanie zabójstwa.

Jeśli masz informacje o morderstwie dokonanym na kobiecie, usiłowaniu zabójstwa lub samobójczej śmierci kobiety w wyniku doznawanej przemocy domowej, poinformuj nas o tym. Jeśli zaś jesteś bliską osobą kobiety, która została umyślnie zamordowana, możesz zgłosić się do nas po pomoc prawną i psychologiczną.

Podpalenie jest jednym z wielu sposobów na pozbawienie życia, do których uciekają się sprawcy i niedoszli sprawcy kobietobójstwa. Zwykle jednak wybierają nóż lub inne ostre narzędzie. Większość z nich to partnerzy lub byli partnerzy ofiar.

fundusz

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG