Centrum Praw Kobiet wspiera aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu!

W piątek 14.10 w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi odbędzie się trzecia rozprawa Justyny Wydrzyńskiej, aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu i Kobiet w Sieci. Justyna oskarżona jest o pomocnictwo w aborcji kobiecie, która doświadczała przemocy domowej. „Mężczyzna z którym była w związku stosował wobec niej przemoc fizyczną, inwigilował i podsłuchiwał. Gdy kobieta odmówiła urodzenia mu kolejnego dziecka, ten postanowił najpierw utrudnić jej wyjazd do kliniki, a następnie uniemożliwić zażycie pigułek aborcyjnych; kiedy Ania wróciła do domu z przesyłką od Justyny, czekała tam na nią wezwana przez męża policja, która odebrała tabletki jako dowód w sprawie” – relacjonuje na swojej stronie Aborcyjny Dream Team.

Aktywistce grozi nawet kara więzienia – tylko za to, że w odruchu empatii i siostrzeństwa pomogła drugiej kobiecie. Justyna wielokrotnie podkreślała, że sama była ofiarą przemocy domowej, więc wie, jak to jest – jej osobiste doświadczenie sprawiło, że zdecydowała się pomóc obcej kobiecie w trudnym życiowym położeniu.

Centrum Praw Kobiet, które od lat sprzeciwia się wszelkim formom przemocy wobec kobiet, także przemocy reprodukcyjnej oraz politycznym represjom wobec aktywistek walczących o prawa kobiet, wspiera w tej sprawie Justynę Wydrzyńską. Fundacja przygotowała opinię przyjaciela sądu (amicus curiae), która została złożona w Sądzie do akt sprawy. W opinii przedstawiamy nasze stanowisko w sprawie Justyny, a także analizujemy prawne i społeczne aspekty działania aktywistki i stawianych jej zarzutów. >>PRZECZYTAJ NASZĄ OPINIĘ<<

Sprawdź, jak Ty możesz wesprzeć Justynę, a jeśli możesz dołącz do piątkowego wydarzenia pod sądem, w którym odbywa się rozprawa!

Grafika pochodzi z wydarzenia Aborcyjnego Dream Teamu.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii