PRAWA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY EKONOMICZNEJ

Jeśli twój partner wydziela Ci każdy grosz i kontroluje wszystkie twoje wydatki albo odmawia pójścia do pracy lub łożenia na utrzymanie rodziny to oznacza, że doświadczasz przemocy ekonomicznej. Przyjdź, dowiedz się jakie prawa ci przysługują i co możesz zrobić, aby walczyć z doznawaną przemocą!

 

Przemoc ekonomiczna może przybierać również inne formy: zabieranie zarobków, kart kredytowych, ograniczanie dostępu do środków finansowych będących formalnie w dyspozycji obojga partnerów, zakazywanie pracy, odmawianie informacji o stanie finansów rodzinnych, zmuszanie do brania kredytów, pożyczek, uporczywe niepłacenie alimentów i innych zasądzonych świadczeń, niełożenie na utrzymanie.

Najczęstszą formą przemocy ekonomicznej jest niepłacenie alimentów. Niealimentacja jest przestępstwem polegającym na uchylaniu się przez sprawcę od ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego. Około miliona dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów ani od drugiego rodzica ani z Funduszu Alimentacyjnego. O zapewnienie dzieciom godnych warunków życia muszą dbać samodzielni rodzice ? w niemal 97% są to samotne matki.

 

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku zaprasza na OSTATNI WARSZTAT Z PRZEMOCY EKONOMICZNEJ, podczas którego dowiemy się, jak rozpoznawać przemoc ekonomiczną oraz jakie są prawa i możliwości pomocy, jakich może oczekiwać osoba doświadczająca tego typu przemocy.

 

PRAWA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY EKONOMICZNEJ ? WARSZTAT

Kiedy: sobota, 15 grudnia, godz.: 11:00 ? 15:00.

Miejsce: Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk (I piętro, sala konferencyjna).

Prowadzenie: radczyni prawna Izabela Duczyńska.

Liczba miejsc: 10-20*

Udział bezpłatny.

Obowiązują zapisy!

 

Program warsztatu:

 • Czym jest przemoc ekonomiczna?
 • Formy przemocy ekonomicznej.
 • Przemoc ekonomiczna w rodzinie.
 • Regulacje prawne.
 • Prawne instrumenty pomocy.
 • Przestępstwa ekonomiczne, w tym przestępstwo niealimentacji.
 • Przegląd i omówienie orzecznictwa sądów w Polsce

 

Zapisy:

 • Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: TUTAJ
 • Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: anna.januszak@cpk.org.pl, dzwoniąc pod numer telefonu 58-341-79-15 lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach funkcjonowania sekretariatu (od poniedziałku do czwartku: 10:00-18:00 i w piątki: 10:00-15:00).
 • O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na warsztat. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową ? w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc.

 

Prowadząca warsztat:

Radczyni prawna Izabela Duczyńska ? magister prawa, ukończone studia podyplomowe z prawa medycznego. Radczyni prawna od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), posiadająca własną kancelarię, specjalizująca się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego, wolontariuszka współpracująca z Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy, udzielająca porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej, współpracująca z Komisją ds. kontaktu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i praw człowieka Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

 

Pytania organizacyjne można kierować na adres: anna.januszak@cpk.org.pl.

 

*W przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestniczek/ków, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu spotkania.

 

POZOSTAŁE  WYDARZENIA  W  RAMACH  PROJEKTU  PRAWA  KOBIET  NA 100-LECIE  PRAW WYBORCZYCH  POLEK:

 

Warsztaty ?Prawa osób doświadczających przemocy seksualnej?

Niedziela, 16 grudnia 2018 r, godz. 11:00-15:00

Miejsce: Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku

Prowadzenie: radczyni prawna Izabela Duczyńska

Zapisy: TUTAJ

 

 

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu ?Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek?.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Na wydarzenia obowiązują zapisy ? liczba miejsc jest ograniczona.

Pytania organizacyjne oraz zapisy: Anna Januszak: anna.januszak@cpk.org.pl

Organizatorki projektu: Fundacja Centrum Praw Kobiet ? Oddział Gdańsk.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Norflex Online
Buy Toradol Online
Arcoxia
Buy Robaxin without Prescription

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii