Turcja chce wypowiedzieć Konwencję stambulską

Poniżej publikujemy tłumaczenie oświadczenia EŞİK, Women’s Platform for Equality – tureckiej Platformy Kobiet na rzecz Równości:

PILNE! PILNE! PILNE!

Konwencja stambulska przestanie obowiązywać dla nas, dla obywatelek Turcji, od dnia dzisiejszego 1 lipca 2021 roku!

Turcja wycofała się z Konwencji stambulskiej, która chroni kobiety i wszystkie inne ofiary przemocy domowej, w tym dzieci, osoby starsze, młodzież i osoby LGBTI+, na mocy dekretu prezydenckiego, z naruszeniem konstytucji Turcji.

To wycofanie nie jest odosobnionym przypadkiem i po nim nastąpią kolejne. Obecny rząd Turcji, zachęcony szybką akceptacją decyzji o wycofaniu się z Konwencji przez instytucje europejskie, będzie nadal podważał uniwersalne prawa człowieka wyrażone w konwencjach międzynarodowych, praworządność, autorytet parlamentu i niezależność sądownictwa.

Jako EŞİK, która jest siecią ponad 340 organizacji kobiecych i LGBT+, zrobiliśmy i nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby bronić Konwencji stambulskiej.

Nie można nas obwiniać ani zawstydzać za dotarcie do tego punktu, który oznacza odejście od międzynarodowych praw człowieka i osłabia europejski system praw człowieka.

Wstydzimy się jednak naszego rządu i cichej akceptacji jego działania za granicą. Wyrażamy smutek, bo czujemy, że nie otrzymaliśmy poparcia instytucji europejskich, które uważaliśmy za  wykonawcę Konwencji stambulskiej i do których wielokrotnie zwracaliśmy się podczas procesu wycofywania się Turcji z Konwencji. Ani rząd Turcji nie zasługuje na wasze ciche poparcie; ani my – kobiety, dzieci i osoby LGBT+ z Turcji – nie zasługujemy na przemoc i łamanie praw człowieka, do których takie milczenie będzie zachęcać.

Dlatego chcemy jeszcze raz wyznać: wszyscy potrzebujemy demokracji, aby móc oddychać, a Konwencji stambulskiej, aby przeżyć!

Oczekujemy, że przejmiesz odpowiedzialność i podejmiesz odpowiednie działania!

EŞİK, Women’s Platform for Equality – Platforma Kobiet na rzecz Równości – TURCJA

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii