Bezpieczne schronienie

Temat przemocy domowej, omawiany od lat i na wiele sposobów, wciąż stanowi istotną kwestię społeczną. Jest szczególnie trudny, bo dotyczy osób sobie bliskich, narusza utrwalone w społeczeństwie przekonanie o domu jako ostoi bezpieczeństwa, najlepszym miejscu do życia.

Taka postawa częściowo tłumaczy trudności jakie napotykają kobiety opowiadające o krzywdzie i cierpieniu, jakiego doświadczają we własnych domach. Najczęściej spotykają się z niedowierzaniem, umniejszaniem swojego doświadczenia, a tymczasem przemoc domowa jest najczęściej występującą formą przemocy. Jest znacznie powszechniejsza niż inne akty przemocy występujące w przestrzeni publicznej. Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich odnotowanych aktów przemocy, to przemoc domowa. Wszystkie statystyki jednoznacznie wskazują, że to kobiety najczęściej dotyka przemoc domowa i to właśnie one najczęściej zmuszone są do poszukiwania bezpiecznego schronienia poza domem.

Pomocą w takiej sytuacji może być zamieszkanie w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia – SOW(a) w Warszawie lub w Krakowskim Ośrodku Siostrzeństwa – KOS.  SOW i KOS prowadzone przez Centrum Praw Kobiet, jako jedyne w Polsce tego typu placówki, mają utajniony adres – nie ujawniamy go, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszym mieszkankom. Bez względu na to, jak daleko od Warszawy znajduje się osoba, przed którą chciałabyś się ukryć, możesz to zrobić właśnie w naszej SOWie, nie obowiązuje tzw. rejonizacja, mieszkają u nas kobiety z całej Polski, również cudzoziemki.

Nie potrzebujesz skierowania, wystarczy zadzwonić pod czynny całą dobę numer 600-070-717 (Warszawa) lub 780-079-988 (Kraków, pon.-pt. 10–18)

Urządzając SOWę, chciałyśmy, żeby jak najmniej przypominała bezosobowy lokal, kojarzący się z formalnym ośrodkiem. Nasza SOW(a) to przyjazna przestrzeń, dająca poczucie intymności i namiastkę domowej atmosfery. Obok bezpiecznego schronienia zapewniamy pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, wsparcie przy poszukiwaniu pracy, mieszkania i pomoc dla dzieci.

Decyzja o opuszczeniu własnego domu jest bardzo trudna z wielu powodów. Przemoc odbiera poczucie sprawczości, pojawia się przekonanie, że niczego nie da się zmienić. Skomplikowane relacje między osobą doświadczającą przemocy i tą, która ją stosuje powodują, że trudno wyzbyć się nadziej na to, że  sytuacja może się poprawić, że partner się zmieni, bo przecież bardzo często właśnie to obiecuje. Wreszcie wydaje się, że nie ma dokąd pójść.

Podjęcie tej decyzji należy w całości do Ciebie, ale gdy już się zdecydujesz możemy Ci pomóc przejść przez tę zmianę i odzyskać własne życie, bez przemocy i strachu.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii