Równie dobrze

Równie dobrze

Równie dobrze!

Wychowanie dziecka i opieka nad nim owiana jest wieloma stereotypami, które z góry narzucają płciom konkretne role. Mama stereotypowo lepiej zajmuje się wychowywaniem dziecka, przez co otoczenie jest dla niej szalenie wymagające. Znaczenie taty często jest bagatelizowane i nawet kiedy chce przejąć choć część obowiązków i wykonywać je samodzielnie otoczenie mu tego nie ułatwia. W efekcie, przez stereotypy obydwie strony są pokrzywdzone.

W naszej kampanii chcemy zobrazować ten „absurd” stereotypowego myślenia. Obejrzyjcie jedyny na świecie odcinek talk show i poznajcie tatę, który codziennie kąpie i usypia dziecko, bo żona wraca późno z pracy oraz mamę, która nie może pogodzić się z tym, że w damskich toaletach wciąż nie ma przewijaków.

A przecież równie dobrze można porzucić stereotypy i podzielić obowiązki 50:50. Pomogą Wam w tym nowe przepisy, które wchodzą w życie od przyszłego roku dzięki Dyrektywie Work Life Balance!

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

DYREKTYWA WORK LIFE BALANCE

To unijny dokument dotyczący uprawnień opiekunów, a szczególnie rodziców, który zostanie wdrożony w Polsce ustawą i zmieni niektóre zapisy kodeksu pracy. Jej najważniejszym celem jest zwiększenie udziału ojców w wykorzystywaniu urlopów rodzicielskich.

Ojcowie otrzymają prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla nich. Oznacza to, że jeżeli z tego prawa nie skorzystają urlop przepadnie. Nie będzie można przekazać tego urlopu matce dziecka.

W czasie tych 9 tygodni ojcowie będą otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy zasiłku.

Czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego (tego, który trwa 2 tygodnie i jest płatny 100%) zostanie skrócony z 2 lat do 1 roku. 

Prawo ojców do urlopu rodzicielskiego będzie miało status indywidualnego. Oznacza to, że będzie ono niezależne od prawa mamy do tego urlopu. Dla przykładu – jeśli mama dziecka nie będzie mieć prawa do urlopu rodzicielskiego (bo na przykład nie będzie nigdzie zatrudniona), to ojciec dziecka będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego, jeśli tylko będzie ubezpieczony. Dzisiaj nie jest to możliwe.

Od początku istnienia tego uprawnienia zaledwie ok. 1 proc. ojców korzysta z przysługującego im rodzicielskiego prawa. Dlaczego?

Obserwacje rynku pracy i zachowań rodziców jednoznacznie wskazują, iż uprawnienia rodzicielskie wciąż stereotypowo przypisywane są wyłącznie matkom i w 99 proc. przypadków to one z nich korzystają. Wśród powodów, dla których ojcowie ich nie wykorzystują, z pewnością należy wymienić brak odpowiedniego informowania o możliwości dzielenia się nimi.

Podział urlopu rodzicielskiego pomiędzy oboje rodziców ma mnóstwo zalet! 

  • Więcej ojców na urlopach rodzicielskich to większa szansa na spełnienie zawodowe i zaangażowanie w rodzinę dla obojga rodziców
  • Dziecko na pierwszym etapie rozwoju będzie mogło nawiązać bliską więź zarówno z mamą, jak i z tatą
  • Zaangażowanie ojca w opiekę nad dzieckiem od samego początku gwarantuje lepszy jego rozwój w obszarze emocjonalnym, społecznym i intelektualnym
  • Dla taty pozytywnie wpłynie to na poczucie odpowiedzialności i zaangażowania dzięki temu, że opiekuje się dzieckiem samodzielnie
  • Relacja pomiędzy rodzicami ma szansę stać się bardziej partnerska, co korzystanie wpływa na trwałość związku
  • Mama będzie mogła szybciej wrócić na rynek pracy (dla wielu kobiet to kluczowa możliwość przy podejmowaniu decyzji o macierzyństwie, a jej brak to zasadnicza trudność w decyzji o dziecku)
  • Jest to również krok do wyrównania szans na rynku pracy i zmniejszenia luki płacowej

To normalne, że boimy się zmian. Przez lata przekazy kulturowe mówiły nam, że opieką nad dzieckiem powinna zajmować się jego matka. Uznanie ojca za pełnoprawnego opiekuna jest bardzo ważne, choć może być na początku trudne. Mężczyźni chcą jednak budować więź z dzieckiem od samego początku, chcą sprawiedliwie dzielić obowiązki wynikające z posiadania rodziny ze swoją partnerką oraz dać jej szansę na taki sam rozwój zawodowy, jak ich własny. Jesteśmy świadkami i świadkiniami wielkich zmian, a ty możesz być ich częścią!

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiany mają wejść w życie na początku 2023 r.

Publikacja dla przyszłych ojców „Facet na 100 pro, czyli jak korzystać z ojcostwa pełną piersią” to zbiór przystępnych tekstów o ich prawach, zmianach związanych z wdrożeniem dyrektywy work-life balance oraz praktycznych wskazówek od ekspertów i innych ojców.

Link: https://teamrodzina.pl/facet-na-100-pro/ 

Oto lista odcinków podcastu „Wspólne Dzieci Wspólne Obowiązki”, w których rozmawiamy z innymi ojcami, którzy skorzystali już z urlopu rodzicielskiego:

A tutaj znajdziesz kilka odcinków narzędziowych o dzieleniu się urlopem:

Grupy, strony www, profile – prowadzone przez ojców i dla ojców

Grupy:

Portal:

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii