Artystki wspierają Centrum Praw Kobiet

Okres pandemii jest czasem szczególnie trudnym dla osób doznających przemocy domowej. Centrum Praw Kobiet pracuje pełną parą, aby zapewnić pomoc prawną, psychologiczną oraz bezpieczne schronienie wszystkim zgłaszającym się kobietom. Pracę fundacji postanowiły wesprzeć artystki: Agata Norek i Ramona Erb, które wystawiły na aukcje dwa wspaniałe dzieła. Całkowity dochód z licytacji będzie przekazany na rzecz Centrum Praw Kobiet.

Na licytację zostały wystawione kurtka oraz bluzka zaprojektowana i stworzona przez Ramonę Erb, zainspirowane ?Tarczą ? Erotyką mózgu? Agaty Norek. O współpracy dwóch artystek w 2017 roku napisał m.in. angielski Vogue.

Tarcza ? Erotyka mózgu? to jedna z cyklu dwudziestu siedmiu ?Tarcz Obronnych?, które stały się podstawą doktoratu Agaty Norek w dziedzinie sztuk plastycznych. Zarówno Tarcza, jak i kurtka oraz bluzka odnoszą się do seksualności tych spośród kobiet molestowanych w dzieciństwie, które jako dorosłe kobiety w swojej seksualności otwierają się wyłącznie na partnerów stanowiących dla nich zagrożenie i przynoszących ból. Dopiero zrozumienie wyniszczającego mechanizmu może uchronić kobietę przed dalszym cierpieniem i wyrwać ją z destrukcyjnego schematu.

W związku z aktualną eskalacją przemocy z powodu koronowirusa, wraz z Ramoną pragniemy wystawić oba obiekty na aukcję. Całkowity dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Centrum Praw Kobiet, które ogromnie cenimy i którego rola w Polsce jest nieodzowna. Pragniemy, aby obydwa unikaty, oprócz pomocy finansowej dla Centrum, spełniły jeszcze jedną, bardzo ważną społeczną rolę: pomogły zrozumieć, że kobiety powracające do partnerów stosujących wobec nich przemoc, często tkwią w destrukcyjnych mechanizmach psychologicznych, które są silniejsze od nich. Marzy mi się, aby takie kobiety ? zamiast dodatkowego odrzucania, obwiniania czy piętnowania typu: ?same są sobie winne?, doświadczały więcej społecznego zrozumienia swoich zachowań. Edukacja oraz wiedza na ten temat mogłyby zapobiec ogromnej ilości cierpienia ? mówi dr Agata Norek.

Jesteśmy bardzo wdzięczne obydwu artystkom za tę inicjatywę, która jest dla nas nie tylko wsparciem finansowym, ale również budującym przykładem kobiecej solidarności. Przekazane na aukcje dzieła sztuki pokazują, że z destrukcyjnego mechanizmu psychicznego będącego skutkiem seksualnej traumy można się wyzwolić. Idea tych dzieł jest bliska misji Fundacji, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu siły i poczucia niezależności. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest się uporać z traumą związaną z doznaną przemocą seksualną ? i jak trudno jest o niej mówić. Rocznie do Centrum Praw Kobiet zgłasza się wiele tysięcy kobiet, które chcą wyzwolić się z przemocowych związków, uporać z traumatycznymi doświadczeniami i zacząć nowe życie. Z uwagi na ograniczone zasoby finansowe i kadrowe nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc każdej kobiecie w formie jakiej od nas oczekuje i na jaką zasługuje. Cieszą nas takie inicjatywy jak ta Agaty Norek i Ramony Erb ? to właśnie dzięki nim możemy pozyskać dodatkowe środki, a naszą codzienną działalność na rzecz kobiet, ale także energię i wiarę w moc kobiecej solidarności ? mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Aukcje prowadzone są przez portal Allegro Charytatywni:

bluzka z kolekcji Ramony Erb

kurtka z kolekcji Ramony Erb

***

Ramona Erb ? absolwentka ESMOD w Berlinie, jednej z najlepszych uczelni modowych na świecie. Artystka, projektantka.

Agata Norek ? doktor sztuk plastycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Za swoją pracę doktorską ?Tarcze Obronne? w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach otrzymała w roku 2013 wyróżnienie oraz nominację do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najstarsza organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2019 roku fundacja pomogła blisko 3900 kobietom, udzielając 9789 konsultacji, w tym 4996 psychologicznych i 3774 prawnych w kontakcie bezpośrednim. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Gdańsku oraz filię w Żyrardowie.

Imitrex Online
Buy Mobic
Norflex
Buy Tizanidine without Prescription

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii