Bezpłatny warsztat: „Prawa osób doświadczających przemocy seksualnej”

Zdecydowana większość kobiet w Polsce doświadczyła co najmniej jednej formy molestowania seksualnego ? natarczywych rozmów o podtekście seksualnym, obscenicznego zachowania, obnażania się, obraźliwych uwag dotyczących ciała lub seksualności, czy dotykania wbrew swojej woli. Znacząca część kobiet (prawie 40%) doświadczyła tzw. innej niechcianej czynności seksualnej (jak na przykład dotykania genitaliów). Prawie jedna czwarta Polek doświadczyła próby zgwałcenia, a ponad 20% zostało zgwałconych.

W stosunku do skali przemocy seksualnej wobec kobiet w dalszym ciągu notuje się zbyt mało zgłoszeń przestępstw na tle seksualnym. Z badań wynika, że zdecydowana większość kobiet, która doświadczyła zgwałcenia (ponad 90%) nie zgłosiła tego na policję. W ponad połowie przypadków kobiety nie powiedziały o zgwałceniu swoim bliskim*.

Kluczową kwestią w upowszechnianiu praw człowieka w stosunku do kobiet oraz w przeciwdziałaniu i reagowaniu na przemoc i dyskryminacje jest świadomość przysługujących nam praw oraz sposobów ich dochodzenia. Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku zaprasza na bezpłatny warsztat poświęcony prawom i możliwościom pomocy, jakich może oczekiwać osoba doświadczająca przemocy seksualnej. Warsztat organizowany jest w ramach projektu CPK w Gdańsku Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek.

WARSZTAT PRAWA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY SEKSUALNEJ

Kiedy: sobota, 26 maja, godz.: 10:00-14:30.
Miejsce: Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku, ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk (I piętro, sala konferencyjna).
Prowadzenie: radca prawny Izabela Duczyńska.
Liczba miejsc: 10-20.
Udział bezpłatny!
Obowiązują zapisy! Na zgłoszenia czekamy do 24 maja 2018 do końca dnia.

Program warsztatu:
1. Definicja przemocy seksualnej.
2. Przemoc seksualna wobec kobiet.
3. Przemoc seksualna wobec dzieci.
4. Molestowanie seksualne ? możliwe kroki prawne i poza prawne.
5. Zgwałcenie: zawiadomienie odpowiednich władz, postępowanie przygotowawcze, co się dzieje na policji i podczas przesłuchania, badania lekarskie, osoby występujące w postępowaniu karnym.
6. Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym.
7. Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu cywilnym.
8. Omówienie rodzajów przestępstw.
9. Inicjatywy prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy seksualnej.

Zapisy:
// Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZXExIO0gdBMjJWJyqascjidjO8V_p6xhmtS2uBfSxxOektA/viewform.

// Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: cpkgdansk@gmail.com, dzwoniąc pod numer tel. 58 341 79 15, lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach otwarcia oddziału (od poniedziałku do czwartku od godz 10:00 do 18:00 i w piątki od godz. 10:00 do 15:00).

// O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

// Na zgłoszenia czekamy do 24 maja 2018 do końca dnia.

// Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na warsztat. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową – w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc. Potwierdzenie udziału w warsztatach osoby zakwalifikowane otrzymają najpóźniej do dnia 24 maja 2018 roku.

Prowadząca warsztat:
Radca prawny Izabela Duczyńska – magister prawa, ukończone studia podyplomowe z prawa medycznego. Radca prawny od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), posiadająca własną kancelarię, specjalizująca się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego, wolontariuszka współpracująca z Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy, udzielająca porad prawnych pokrzywdzonym przestępstwom w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej, współpracująca z Komisją ds. kontaktu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i praw człowieka Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Pytania organizacyjne można kierować do biura Centrum Praw Kobiet w Gdańsku na adres: cpkgdansk@gmail.com lub dzwoniąc pod numer: 58 341 79 15.

*W przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestniczek, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk.
Warsztat odbywa się w ramach projektu Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Imitrex Online
Buy Mobic
Buy Zanaflex Online
Buy Aceclofenac without Prescription

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii