Mikro feminizacje: Zdarzyło się – pokaz filmu + dyskusja // Kraków, 19.10

Akademia Mocy Kobiet zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu filmowego „Mikro Feminizacje”. Cykl prowadzony jest wraz z Kinem Mikro w Krakowie.
🎥 19 października o 19:30 mamy przyjemność zaprosić Was do Kina Mikro na przedpremierowy pokaz filmu „Zdarzyło się”. Film „Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku, jednak temat jest niezwykle aktualny, a film tym bardziej poruszający. Po filmie zapraszamy na dyskusję w której udział wezmą Aneta Krzyworzeka-Jelinowska oraz Natalia Gajecka.
Aneta Krzyworzeka-Jelinowska: Doktorantka Instytutu Studiów Społecznych im. prof. Roberta Zajonca, Uniwersytet Warszawski. Członkini grupy badawczej Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, UW. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (socjologia, kulturoznawstwo) oraz UVSQ (socjologia, Francja). Zajmuje się Diasporą Polską, głównie w Europie Zachodniej (w szczególności we Francji), kobietami na emigracji, edukacją polonijną i polityką RP wobec Polonii. Poza kontekstem polskim, zajmuje się sytuacją kobiet i dzieci w kryzysie uchodźczym oraz francuskimi naukami społecznymi.
Natalia Gajecka: filmoznawczyni z serca, strażniczka prawa własności intelektualnej z rozsądku 🙂 Absolwentka kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych z Prawa własności intelektualnej oraz Mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie i od ponad 8 lat prowadzi własną kancelarię adwokacką.
Więcej informacji można uzyskać na FB Kina Mikro https://www.facebook.com/kinomikro lub mailowo: wolontariat_krakow@cpk.org.pl
Pełny opis filmu:
Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. 

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. 

Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas Ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

 

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii