Centrum Praw Kobiet z nową kampanią społeczną wspierającą kobiety

Co 40 sekund jedna kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Centrum Praw Kobiet zaczyna kampanię ?Jesteśmy tu dla Was?, by pokazać, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią organizacje pomagające kobietom doznającym przemocy i ich dzieciom. W ramach kampanii prowadzona jest zbiórka funduszy na działalność Centrum Praw Kobiet w 2019 roku.

Rocznie około 800 tysięcy Polek doznaje przemocy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że są kobiety z naszego najbliższego otoczenia ? koleżanka, znajoma z pracy, sąsiadka, ktoś z rodziny. Kobiety najczęściej doświadczają przemocy we własnych domach, sprawcami są ich partnerzy, a świadkami nierzadko dzieci. Przemoc dotyka kobiet na wielu płaszczyznach ? fizycznej, psychicznej, seksualnej a także ekonomicznej. I eskaluje.

Centrum Praw Kobiet od blisko 25 lat wspiera kobiety, udzielając niezbędnej pomocy tym, które padają ofiarą przemocy.

?Nasze centra co roku udzielają wsparcia kilku tysiącom kobiet i ich dzieciom. W samej Warszawie, pomogliśmy w tym roku ponad tysiącu kobiet w kontakcie bezpośrednim, nie licząc konsultacji telefonicznych czy mailowych. Oferujemy głównie porady prawne i psychologiczne. Prowadzimy również grupy wsparcia, doradztwo zawodowe, warsztaty rozwojowe, asystujemy podczas rozpraw sądowych i – co niezwykle ważne – zapewniamy bezpieczne schronienie kobietom i ich dzieciom, kiedy z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia musiały opuścić dom.  Większość kobiet zostaje z nami dłużej, bo rzadko udaje się skutecznie pomóc kobiecie w ciągu kilku miesięcy. Czasem jest to pomoc kilkuetapowa i trwa latami, z uwagi na długotrwałość procedur prawnych.? – mówi Urszula Nowakowska, założycielka i prezeska Centrum Praw Kobiet.

Tegoroczna kampania ?Jesteśmy tu dla Was? ma przede wszystkim zwrócić uwagę na znaczenie, jakie dla kobiet doświadczających przemocy ma stabilność i szybki dostęp do specjalistycznej pomocy, oraz na rolę takich organizacji jak Centrum Praw Kobiet.

W Polsce kobiety doznające przemocy mają ograniczony dostęp do pomocy specjalistycznej. A sposób finansowania organizacji niosących pomoc w tym zakresie, nie opiera się na rzeczywistym zapotrzebowaniu na ich usługi, ani nie zapewnia prawa wyboru pokrzywdzonym kobietom. To w istocie forma przemocy strukturalnej, za którą odpowiedzialne jest państwo.

Centrum Praw Kobiet to największa w Polsce i najbardziej rozpoznawalna organizacja kobieca, która wspiera kobiety doświadczające przemocy. Z uwagi na ograniczony dostęp do dotacji ze środków publicznych, działalność Fundacji opiera się w dużym stopniu na wsparciu darczyńców indywidualnych i biznesowych oraz na wolontariacie.
Nie jest ono jednak wystarczające.  Zapotrzebowanie na pomoc jest znacznie większe niż to, co organizacja jest w stanie zaoferować.

Osobom pracującym w Fundacji zależy na tym, aby żadna zgłaszająca się po pomoc kobieta nie musiała odejść z kwitkiem. By każda kobieta mogła otrzymać pomoc szybką, jak najwyższej jakości,  i dokładnie taką, jaka jest jej potrzebna.

Aby to było możliwe, Centrum Praw Kobiet potrzebuje wsparcia indywidualnych darczyńców.

Tylko wtedy gdy pomoc, którą CPK oferuje kobietom będzie stabilna i kompleksowa, będzie ona skuteczna.

Środki finansowe potrzebne są przede wszystkim na wynagrodzenia specjalistów ? psychologów i prawników, choć i tak te porady w dużej mierze udzielane są przez wolontariuszy, ponadto na opłacenie rachunków, zakup artykułów spożywczych i biurowych, bieżące naprawy. W ramach kampanii Centrum można wesprzeć, wpłacając darowiznę poprzez stronę www.cpk.org.pl/pomagam.

?Wcześniejsze dofinansowanie z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym pozwalało nam na zapewnienie kobietom nie tylko bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych, ale także pomocy materialnej np. w postaci dofinansowania wynajmu mieszkania, dopłat do leków, przejazdów. Dotacja gwarantowała również utrzymanie naszej siedziby, gdzie świadczona jest pomoc. Te pieniądze dawały stabilizację nie tylko organizacji, ale przede wszystkim zapewniały kompleksową pomoc i szeroki dostęp do pomocy pokrzywdzonym kobietom. A dofinansowanie mieszkania, czyli możliwość wyprowadzenia się z przemocowego domu do bezpiecznego miejsca, to często podstawowy krok, bez którego wyjście z przemocowego związku nie jest możliwe. Dodatkowo, gdański oddział Centrum, podobnie jak pozostałe, był w stanie działać również poza Gdańskiem. To było niezwykle istotne, gdyż najczęściej kobiety z małych miejscowości i terenów wiejskich nie mają możliwości dojazdu do dużych miast po pomoc?,  mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet.

Centrum Praw Kobiet pomaga wyłącznie kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom. Wbrew temu co twierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości odmawiając Centrum dotacji z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, nie jest to zawężanie pomocy, tylko jej sprofilowanie i dostosowanie do potrzeb tej najbardziej wrażliwej i narażonej na wtórną wiktymizację grupy pokrzywdzonych.

Badania i doświadczenie Centrum Praw Kobiet oraz podobnych organizacji w wielu krajach wskazują, że duży procent kobiet poszukuje  pomocy w placówkach, gdzie pomoc świadczona jest tylko dla kobiet i tylko przez kobiety. Trudno się dziwić, mają przecież traumatyczne doświadczenia w kontaktach z mężczyznami i nie czują się w ich towarzystwie bezpiecznie. A sprawcy, nierzadko broniąc się przed oskarżeniem o przemoc, próbują szukać pomocy w tej samej placówce dowodząc, że to oni są ofiarami.

Neutralność placówki i szeroki zakres pomocy świadczonej różnym kategoriom osób, nie jest odpowiedzią na potrzeby pokrzywdzonych kobiet, i nie zapewnia im bezpieczeństwa. Zwłaszcza takim kobietom, którym grozi ze strony partnera ciężkie uszkodzenia ciała, a nawet zabójstwo.

Standard pomocy w Centrum Praw Kobiet jest zgodny ze standardami międzynarodowymi, przyjętymi chociażby w konwencji stambulskiej oraz w dyrektywie Parlamentu Europejskiego z 25 października 2012 r., które wyraźnie wskazują, że wśród pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej i seksualnej przeważają kobiety oraz ich dzieci. To one potrzebują wsparcia i ochrony ze względu na wysokie ryzyko ponownej wiktymizacji, zastraszania i odwetu.?,dodaje Urszula Nowakowska, prezeska Centrum Praw Kobiet.

Spot promujący kampanię można obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=rdNdyxtx3mA

 

Skelaxin Online
Buy Cafergot
Buy Toradol Online
Buy Topamax without Prescription

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii