kobietobójstwo

STOP KOBIETOBÓJSTWU

Zabójstwa kobiet w związkach i rodzinach często nie są przypadkowe. Poprzedzają je lata stosowania przemocy, a nierzadko wręcz tortur, którym poddawane są kobiety. Często wie o niej nie tylko rodzina, znajomi i sąsiedzi, ale także instytucje i służby, które powinny stać na straży praw kobiet doświadczających przemocy. Mimo to, kobiety tracą życie. Kilkaset kobiet rocznie (CPK szacuje, że to nawet 500 kobiet) ginie w Polsce w związku z przemocą domową: są zabijane, tracą życie w wyniku pobicia ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa.

ikona

Co 40 sekund

jedna kobieta doświadcza przemocy

ikona

Co 7 minut

akt przemocy jest zgłaszany policji

ikona

800 tys. kobiet

w wieku 16-60 doświadcza przemocy

ikona

Co druga kobieta

udaje się do lekarza po tym, jak doświadczyła przemocy

ikona

Co szósta kobieta

potrzebowała hospitalizacji z powodu przemocy

ikona

Rocznie 400-500

kobiet ginie w Polsce w wyniku przemocy domowej

HISTORIE KOBIET

Joanna K., lat 40

Zadźgana nożem przez męża

Mariusz miał zakaz zbliżania się do rodziny: swojej żony, córek i matki. Miał policyjny dozór i nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania. Podczas jednej z interwencji policji został zatrzymany. Rodzina miała Niebieską Kartę. Wszyscy sąsiedzi wiedzieli, że Mariusz stosował przemoc i groził rodzinie śmiercią. Sąd nie przedłużył mu zakazu zbliżania się do rodziny. Ostatniego dnia obowiązywania zakazu Mariusz przyszedł do domu i zabił żonę Joannę, młodszą córkę Izę oraz swoją matkę Marię. Następnie rozszczelnił instalację gazową, aby w domu doszło do wybuchu zacierającego ślady zbrodni. Po tym popełnił samobójstwo.

Eugenia A., lat 56

Zastrzelona przez męża

Mężczyzna od wielu lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad całą rodziną, a przez ostatni rok także seksualnie nad swoją żoną. Był kilkakrotnie karany i miał orzeczoną karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Chwalił się, że ma wielkie znajomości w policji i prokuraturze. I chyba musiał je mieć, skoro dostał pozwolenie na posiadanie broni. Raz kompletnie pijany dostał wpadł w furię, bił i kopał żonę, ciągnął za włosy, głową tłukł o ścianę, kopał po brzuchu, nogach, bił pięściami w głowę i twarz, cała była zmasakrowana. Od tamtego czasu kobieta regularnie zgłaszała policji stosowanie przemocy. Kiedy tamtego dnia zadzwoniła po patrol, ponieważ mąż groził jej, że ją zabije, dyżurny powiedział, że nie mają wolnego radiowozu. Eugenia została zastrzelona.

Wioletta S., lat 43

Mąż oblał ją beznzyną i podpalił

Tomasz miał już prawomocny wyrok za znęcanie się nad żoną. Kiedy Wioletta wniosła pozew o rozwód, zaczął podejrzewać, że ma kochanka. Chciał ją oszpecić. Tamtego dnia brała prysznic przed wyjściem do pracy. Tomasz wszedł do łazienki, chlusnął jej benzyną po plecach i podpalił ją zapalniczką. Uciekł i ukrywał się. Wioletta została zabrana do szpitala, gdzie po 7 dniach zmarła z powodu oparzeń II i III stopnia około 80% powierzchni ciała i niewydolności wielonarządowej. Najbliżsi Wioletty twierdzą, że Tomasz długo przed podpaleniem groził żonie śmiercią, a zbrodnię zaplanował.

Elżbieta R.

Zamordowana przez męża

Ze strachu przed biciem i awanturami Elżbieta z córkami wielokrotnie uciekała z mieszkania, szukając schronienia u rodziny i znajomych. Wielokrotnie czekały pod blokiem, aż pijany i zmęczony awanturowaniem się mąż wreszcie zaśnie. Sąsiedzi najczęściej nie reagowali, bali się go. Policja interweniowała często i wobec męża Elżbiety wszczętych było kilka postępowań. Jednak on za każdym razem udawał się do psychiatry i unikał odpowiedzialności – był uznawany za niepoczytalnego. Kolejna sprawa i kolejny sędzia – tym razem mężczyzna zostaje wysłany na badania psychiatryczne do innego ośrodka. 10 kwietnia sąd ma podjąć decyzję, czy mężczyzna zostanie umieszczony w zakładzie zamkniętym. 28 marca mężczyzna grozi żonie, że ją zabije. Wezwany partol policji zabiera go z domu. Niedługo potem jednak zostaje zwolniony z komisariatu. Wraca do domu nad ranem i zgodnie z zapowiedzią zabija Elżbietę. Kobieta zmarła na skutek uszkodzenia serca i krwotoku, po tym jak została kilkakrotnie ugodzona nożem przez swojego męża.

Anna L., lat 36

Zabita nożem przez męża

Mariusz przez lata bił i poniżał Annę. Kiedy uciekła do swojej rodziny i złożyła na komendzie zawiadomienie o stosowaniu wobec niej przemocy przez męża, Mariusz postanowił się zemścić. Anna przyjechała w sobotę do domu po trójkę dzieci, które miały spędzić weekend z nią i z babcią. Tej nocy ktoś zgłosił policji porzucony samochód stojący przy drodze. Patrol znalazł wewnątrz zawinięte w koc zwłoki Anny – zginęła od ciosów nożem zadanych przez męża. Obok samochodu leżały zwłoki Mariusza.

Magdalena R., lat 35

Zginęła od ciosów nożem z ręki męża

Kiedy policja weszła do mieszkania, znalazła w nim rannego Mariusza oraz zwłoki jego żony, Magdaleny. Dzień wcześniej Mariuszowi zostały postawione zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Groził jej, że się zabije. Otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, zakaz kontaktowania się z żoną i dozór policyjny. 5 sierpnia, pod pozorem załatwienia spraw zawodowych, Mariusz przyjechał do mieszkania, w którym mieszkała jego żona. Policję zaalarmował jeden z członków rodziny Magdaleny. Niestety zbyt późno. Magdaleny nie udało się uratować. Mariusz został aresztowany.

Justyna M., lat 29

Uduszona przez męża

Zza ściany słychać było krzyki i wołanie o pomoc. Sąsiedzi zadzwonili po policję. Gdy patrol przyjechał na miejsce w mieszkaniu Justyny i Łukasza było cicho. Nikt nie otworzył drzwi. Następnego dnia brat Justyny nie mógł się do niej dodzwonić. Udał się więc do jej mieszkania, aby sprawdzić, co się stało. Znalazł tam martwą Justynę i rannego Łukasza, jej męża. Wezwał policję i pogotowie. Łukasz został zabrany do szpitala. Postawiono mu zarzut morderstwa. Sąsiedzi wiedzieli, że Łukasz był o Justynę chorobliwie zazdrosny. Ograniczał jej kontakty ze znajomymi, nieproszony przychodził pod miejsce pracy. Justyna zaczęła coraz częściej nocować poza domem i sugerować, że myśli o rozwodzie.

Wioleta G., lat 37

Zginęła od wielu ciosów nożem zadanych przez męża

Jacek został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu i dozór kuratora za znęcanie się nad swoją żoną Wioletą i pasierbicą. Jednego z sierpniowych wieczorów między małżonkami wywiązała się awantura. Wioleta zdążyła poprosić córkę, aby pobiegła po pomoc do dziadka. Zanim jednak wrócili, Jacek zabił Wioletę, zadając jej wiele ciosów nożem.

Elżbieta L., lat 37

Mąż podciął jej gardło

Policja bywała w ich domu nieraz. Jacek rządził tym domem: nieraz bił i dręczył Elżbietę, gwałcił, szarpał za włosy. W furii niszczył domowe sprzęty i meble. Zabrał żonie samochód, aby nie mogła spotykać się ze znajomymi. „To była drobniutka, malutka kobieta” – mówili zrozpaczeni sąsiedzi. Miał na wsi opinię awanturnika. Kiedyś będąc pod wpływem alkoholu pobił pod sklepem jednego z sąsiadów. Rodzina miała założoną Niebieską Kartę. Służby wiedziały, że Jacek stosuje przemoc domową. Tamtego dnia, Jacek zadał Elżbiecie kilkanaście ciosów nożem, potem podciął jej gardło.

Agnieszka L.

Mąż zadał jej 40 ciosów nożem kuchennym

Sąsiedzi dobrze znali te krzyki. Piotr pod wpływem alkoholu wiecznie urządzał Agnieszce karczemne awantury i znęcał się nad nią psychicznie. W największą furię wpadał, gdy Agnieszka zapowiadała mu, że od niego odejdzie. Potem przepraszał i obiecywał poprawę. Mieli dwie córeczki. Agnieszka założyła Niebieską Kartę. Tamtego czerwcowego wieczoru Agnieszka kładła się już spać. Jedna z córek usłyszała dochodzące z sypialni krzyki mamy. Kiedy zajrzała do środka, zobaczyła, jak Piotr zadawał żonie kolejne ciosy nożem kuchennym. Dziewczynka uciekła do sąsiadów.

Halina L.

Zabita przez uduszenie na zlecenie męża

Halina L. była przez kilka lat klientką Centrum Praw Kobiet. Fundacja wspierała ją prawnie w walce o uwolnienie się od męża stosującego wobec niej przemoc. Mąż kilkukrotnie podejmował próby zabicia żony, a na co dzień potrafił ją bić, gwałcić, odmawiać jedzenia czy spania w łóżku i zmusić ją do spania na posłaniu z psem. Tamtego dnia wyszedł do pracy, aby mieć alibi. Zostawił niezamknięte drzwi do mieszkania, aby wynajęci przez niego napastnicy mieli ułatwione zadanie pozbawienia życia Haliny. Weszli do mieszkania, gdy się kąpała. Jeden z nich przytrzymał jej nogi, drugi – założył na szyję pas i zacisnął go. Martwą Halinę znalazł jej syn. Nie było szans jej uratować. Napastnicy zostali namierzeni przez policję, gdy włączyli skradziony telefon Haliny, aby go sprzedać. Doprowadzili policję do męża Haliny, którego wskazali jako zleceniodawcę zabójstwa. Dostał wyrok 25 lat więzienia.

Stanisława R., lat 50

Mąż zabił ją młotkiem, gdy spała

Stanisława po raz trzeci wyszła za mąż, więc kiedy w związku zaczęła się przemoc wstydziła się szukać pomocy dla siebie i córki. „Ten okropny człowiek” jak nazywa męża mamy jej córka, znęcał się nad żoną, bił ją, wykręcał jej ręce. Trwało to długie godziny – wszystko słyszała siedząca w swoim pokoju nastoletnia córka Stanisławy. Podczas kolejnej agresywnej napaści matka i córka opuściły mieszkanie i udały się do starszej córki Stanisławy. Młodsza córka zamieszkała u niej, ale Stanisława wróciła do męża. Zapowiedziała mu rozwód, na co przystał, ale poprosił, żeby mógł jeszcze kilka miesięcy mieszkać w tym mieszkaniu. Tamtej nocy, kiedy się upił, wziął młotek i zabił śpiącą Stanisławę. Jej młodsza córka dowiedziała się o tym następnego dnia od sąsiadów. Zabójca Stanisławy przyznał się do zabójstwa, sam zgłosił się na policję. Uznano go za niepoczytalnego i nie trafił do więzienia, lecz do szpitala psychiatrycznego.

Obserwatorium
ds. kobietobójstwa

Kobietobójstwo to w Polsce wciąż słabo zbadany temat. Dlatego Centrum Praw Kobiet prowadzi zbiórkę na uruchomienie nowego projektu: Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. Ten nowatorski projekt pozwoli zdiagnozować skalę zjawiska w Polsce oraz zapewni wsparcie rodzinom zamordowanych kobiet w dochodzeniu sprawiedliwości. W ramach Obserwatorium chcemy także wypracować kompleksowe propozycje rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które pozwolą zminimalizować liczbę zabójstw kobiet doświadczających przemocy oraz nierzadko dzieci i innych członków rodziny kobiety.

Centrum Praw Kobiet już teraz zachęca do kontaktu rodziny tych kobiet, które zginęły z ręki sprawcy przemocy.  Prosimy pisać na adres mailowy obserwatorium@cpk.org.pl .

Historie Waszych bliskich mogą zostać przez nas spisane i opublikowane na stronie www.cpk.org.pl/obserwatorium-kobietobojstwo

Wesprzyj obserwatorium
obserwatorium

KARTA ZAGROŻENIA

Nie jesteś przekonana, czy to JUŻ jest ten moment, aby sięgnąć po pomoc? Nie wierzysz, że sytuacja może się powtórzyć? A może zastanawiasz się, czy to co Cię spotkało to w ogóle jest przemoc? Wypełnij formularz oceny zagrożenia. To ważne, abyśmy jak najwięcej wiedziały, by wspólnie z Tobą podjąć działania adekwatne do sytuacji i pomóc Ci w budowaniu wstępnego planu bezpieczeństwa i pomocy.

Czerwony alarm

Cras ultricies ligula sed magna dictum porta. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Sed porttitor lectus nibh. Proin eget tortor risus.

Pomarańczowy alarm

Cras ultricies ligula sed magna dictum porta. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Sed porttitor lectus nibh. Proin eget tortor risus.

    Czerwony alarm

    Cras ultricies ligula sed magna dictum porta. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Sed porttitor lectus nibh. Proin eget tortor risus.

    Pomarańczowy alarm

    Cras ultricies ligula sed magna dictum porta. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Sed porttitor lectus nibh. Proin eget tortor risus.

    Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii