STAND UP – sprzeciw się molestowaniu w przestrzeni publicznej

STAND UP – sprzeciw się molestowaniu w przestrzeni publicznej to kampania i darmowe szkolenia z metodologii 5D, dzięki której nauczysz się, jak reagować w przypadku molestowania.

7.09 rozpoczęłyśmy kampanię STAND UP we współpracy z L’Oreal Paris i organizacją Right To Be. W Polsce 84 proc. kobiet doświadczyło przemocy seksualnej w przestrzeni publicznej (raz albo wielokrotnie). Tylko w 41 proc. przypadków ktoś okazał im wsparcie. Aż 86 proc. osób będących świadkami molestowania nie wie bowiem, jak reagować w takich sytuacjach.

Wciąż mała jest wiedza, że molestowanie seksualne to nie tylko fizyczna napaść. To także zaczepki, zagradzanie drogi, oblizywanie się, cmokanie na widok idącej dziewczyny. To ocieranie się o nią w autobusie, wykonywanie przy niej gestów o charakterze seksualnym. To także niewybredne żarty z jej wyglądu czy ubioru. To udostępnianie wulgarnych czy pornograficznych treści, a także wielokrotne składanie propozycji seksualnych – tłumaczy Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. – Ta agresja werbalna i niewerbalna wciąż jest akceptowana społecznie, a kobiety często nie mają odwagi protestować.

W powszechnym odbiorze wiele zachowań noszących znamiona molestowania jest kulturowo dopuszczalnych lub lekceważonych: „ciesz się głupia, przecież to był komplement”. 75 proc. badanych obwinia same kobiety: „czemu się tak ubrała”, „po co tam szła po zmierzchu”, „to czemu piła alkohol”, „pewnie chciała, skoro nie reagowała”. Także wiele kobiet myśli: „moja wina, widać prowokowałam”.

Badania Ipsos pokazują, że tylko w 41 proc. przypadków świadkowie reagowali na molestowanie kobiet. A aż 79 proc. kobiet stwierdziło, że taka reakcja byłaby dla nich ważnym wsparciem. Ale aż 86 proc. z nas nie wiedziałoby, jak zareagować.

Metoda 5D

W ramach kampanii „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych” Centrum Praw Kobiet planuje serię szkoleń wg metody 5D.

1. Dekoncentruj – przerwij incydent przez odwrócenie uwagi. Może to być upuszczenie kluczy, zapytanie o drogę, cokolwiek co wybije z rytmu sprawcę molestowania.

2. Dołącz innych – np. kierowca autobusu, menedżer restauracji, dyrektor szkoły. A w razie konieczności dzwoń na 112.

3. Dokumentuj czyli nagrywaj incydent. Może to być dowodem rzeczowym, ale nie można go oczywiście rozpowszechniać bez zgody ofiary.

4. Dojdź do głosu. Oznacza reakcję bezpośrednią: zwrócenie się do sprawcy molestowania, że nie akceptujemy jego zachowania. Może to jednak doprowadzić do zwrócenia się agresji przeciwko nam. Lepiej sprawdza się wyraźna, ale krótka reakcja bez wdawania się w kłótnię.

5. Daj wsparcie ofierze molestowania, jeśli nie w momencie zajścia, to po fakcie.

Szkolenia z metody 5D CPK chce przeprowadzać w szkołach, na uczelniach, w biurach, instytucjach publicznych, jak również w kawiarniach i barach w całej Polsce. W planach jest przeszkolenie kilkudziesięciu tysięcy osób.

Można też samodzielnie zapoznać się z zasadami 5D – na stronie internetowej kampanii.

Kampanię objęli patronatem honorowym:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Prezydent m. st. Warszawy

Prezydent Miasta Łodzi

Prezydent Miasta Gdańska

Prezydent Miasta Wrocławia

Prezydent Miasta Krakowa

Prezydent Miasta Poznania

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii