Kandydatki biorące udział w naborze powinny spełniać następujące wymagania:
– posiadać uprawnienia do zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego, tj. w szczególności spełniać wymagania określone w Ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej i udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach lub placówkach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie lub posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w wymiarze 100 godzin
– posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystania w pełni z praw publicznych;
Zakres zadań na stanowisku obejmuje w szczególności:
- Prowadzenie wywiadów diagnozujących potrzeby i oczekiwania socjalne, zdrowotne, prawne klientek Fundacji;
- Sporządzanie Indywidualnego Planu Pomocy oraz koordynowanie i monitorowanie jego realizacji.
- Pomoc klientkom w rozwiązywaniu problemów socjalnych oraz związanych z doznanym pokrzywdzeniem i jego skutkami we współpracy ze specjalistkami Fundacji oraz instytucjami i organizacjami zewnętrznymi.
- Współpraca z rodziną klientki i innymi osobami stanowiącymi dla niej wsparcie oraz lokalną społecznością w zakresie pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych klientek Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia.
- Pomoc, a w razie potrzeby asystowanie klientkom w kontaktach z instytucjami, sądami i urzędami a także w innych ważnych sprawach socjalno ? bytowych.
- Dokumentowanie pracy związanej ze świadczeniem pomocy socjalnej oraz realizacji IPP w sposób przyjęty w Fundacji.
- Udział w razie potrzeby w spotkaniach grup roboczych lub Zespołów Interdyscyplinarnych zajmujących się sprawami klientek.
Wymagane dokumenty:
– list motywacyjny,
– życiorys (CV).
– kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i doświadczenie zawodowe
Dokumenty należy przesłać z adnotacją: ?Nabór na stanowisko pracowniczki socjalnej? na adres rekrutacja@cpk.org.pl w terminie do dnia 20.08.2019 r.
Zastrzegamy sobie prawo kontaktu tylko z wybranymi osobami.