Kobiety czytają kobiety / 30.05

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie w cyklu Kobiety czytają kobiety!
Naszą lekturą w maju jest “Stryjeńska. Diabli nadali” autorstwa Angeliki Kuźniak, Wydawnictwa Czarne (link: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska).
Opis wydawnictwa:
Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.
O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.
***
Cykl obejmuje trzy spotkania, które odbywają się raz w miesiącu, w maju będzie to niedziela 30.05 o godz. 20:00.
Spotykamy się w kameralnym gronie i uczymy się od siebie nawzajem. Zapomnijcie o przepytywaniu ze znajomości książki w szkole czy na studiach! Będziemy rozmawiać, pokazywać sobie różne punkty widzenia i poszerzać horyzonty!
Cykl jest realizowany we współpracy z feministycznym, dyskusyjnym klubem książki o takiej samej nazwie, który już od 3 lat działa na terenie Krakowa. Kobiety czytają kobiety – FKK Kraków – to dyskusyjny klub książki skupiony na literaturze pisanej przez kobiety, takiej, która skupia się na kobietach i ich życiu. (Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/810216235825077).
Klub książki Kobiety* czytają Kobiety* powstał w odpowiedzi na niską popularność wśród wydawców i czytelników ambitnych książek pisanych przez kobiety. Bierzemy pod uwagę nie tylko kultowe feministyczne pozycje, ale wszystkie teksty opisujące lub nawiązujące w jakiś sposób do przeżyć kobiet lub osób socjalizowanych do roli kobiety. Chcemy na nowo odzyskać określenie „literatura kobieca”, które niestety wielu wciąż kojarzy z wakacyjną literaturą niskich lotów.
*Pisząc i mówiąc o „kobietach” mamy na myśli kobiety i osoby socjalizowane do roli kobiety, czyli te, które mają doświadczenie urodzenia się jako biologiczna kobieta.
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/86752623999…
Meeting ID: 867 5262 3999
Passcode: ksiazki

 

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii