CPK na festiwalu Pol’and’Rock!

Odwiedźcie nasze stoisko na festiwalu Pol’and’Rock 28-31.07! Od środy do soboty, od rana do wieczora w naszym fioletowym namiocie 💜 będą odbywać się warsztaty i spotkania dotyczące zapobiegania przemocy, udzielania pomocy, wyznaczania granic, autyzmu u kobiet, aktywizmu i siostrzeństwa. Poznajmy się i porozmawiajmy!

Oto harmonogram naszych spotkań i warsztatów

28.08 – środa

10:30 – 12:30 – Wymaluj sobie torbę

Będziemy malować lniane torby, każdy swoją pracę zabiera ze sobą na pamiątkę festiwalu.

Dwa lata temu malowanie toreb cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego powtarzamy akcję! Będziemy miały szablony i różne kolory farb, więc każdy i każda będzie miał/a okazję stworzyć własnoręcznie unikatową pamiątkę z festiwalu. Specjalne farby do tkanin będziemy utwardzać, aby służyły latami.

12:30 – 14:00 – Siostrzeństwo

Dyskusja o zjawisku, o którym było głośno w ostatnim roku. Poszukamy definicji i poszukamy go w życiu. A może wcale nie jest potrzebne – jak sądzisz?

Wspólnie postaramy się znaleźć odpowiedź na pytania: Czym jest? Czy jest potrzebne? Czy funkcjonuje? Czy siostrzeństwo może pomóc w dążeniu do równości i szerszego prezentowania kobiecej perspektywy? Niewidzialne kobiety, świat „ułożony” właściwie wyłącznie w oparciu o męską perspektywę. Równość jako wspólne z mężczyznami, kreowanie życia społecznego, przestrzeni publicznej itp. poprzez uzupełnienie ich o żeńską perspektywę – ale jak to zrobić? Czy do tego potrzebne są parytety? Damska współpraca? Kobieca mizoginia? Spotkanie poprowadzi Katarzyna Łagowska, dyrektorka schronienia dla kobiet z dziećmi doświadczających przemocy prowadzonego przez Centrum Praw Kobiet.

14:00 – 15:30 – Gdy w domu jest uzależnienie – czemu to, co robię nie przynosi efektu?

Przyjrzymy się historiom z życia prowadzących oraz uczestników i uczestniczek spotkania (chętnych) zwracając uwagę na działania, które miały wpłynąć na osoby uzależnione. Poszukamy powodów, czemu nie wyszło i co robić w takich sytuacjach.

Spotkanie poprowadzą trzy kobiety, które mają za sobą doświadczenia bliskich relacji z osobami uzależnionymi. Każda z nich próbowała wielu sposobów, aby wpłynąć na drugą osobę – zazwyczaj bez skutku. One już wiedzą dlaczego. Jeśli chcesz się dowiedzieć na czym polega problem, co warto robić, a co jest stratą Twojej energii i czasu – przyjdź. Jeśli sam/a masz takie doświadczenia – zapraszamy, chętnie poznamy Twoją historię.

16:00 – 17:00 – Aktywizm – od czego zacząć?

Warsztat prowadzony przez działaczki społeczne dla osób, które dopiero zaczynają działać aktywistycznie lub chcą się zaangażować w działania na rzecz społecznej zmiany.

Warsztat prowadzony przez działaczki społeczne Joannę Gzyrę-Iskandar i Ingę Lipińską, dla osób, które dopiero zaczynają działać aktywistycznie lub chcą się zaangażować w działania na rzecz społecznej zmiany. Inspiracje, pomysły, siostrzane porady oraz aktywistyczne BHP, czyli jak się nie wypalić! Jeśli masz chęć działania, ale nie wiesz jeszcze, co i jak robić – przyjdź, podpowiemy! Jeśli Twoje działania są trudne i czujesz, że jest ci ciężko – wesprzemy i podpowiemy, co nam pomaga.

17:30 – 19:30 – Stereotypy dotyczące przemocy domowej

Czy ogólne przekonania obecne w społeczeństwie dotyczące przemocy domowej są uzasadnione? Porozmawiajmy o doświadczeniach i poszukajmy wspólnie odpowiedzi.

Pokażemy krótki filmik w tym temacie i porozmawiamy o nim. Dyskusję poprowadzą trzy kobiety, które doświadczyły przemocy domowej, a jedna z nich na co dzień pracuje z kobietami w ciężkiej sytuacji i doświadczającymi przemocy w różnej formie.

29.07 – czwartek

10:30 – 12:30 – Wymaluj sobie torbę

Będziemy malować lniane torby, każdy swoją pracę zabiera ze sobą na pamiątkę festiwalu.

Dwa lata temu malowanie toreb cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego powtarzamy akcję! Będziemy miały szablony i różne kolory farb, więc każdy i każda będzie miał/a okazję stworzyć własnoręcznie unikatową pamiątkę z festiwalu. Specjalne farby do tkanin będziemy utwardzać, aby służyły latami.

13:00 – 14:30 – Spektrum autyzmu u kobiet i dziewcząt

Dlaczego jest tak mało przypadków autyzmu wśród kobiet? A może to po prostu brak diagnoz? O różnicach i trudnościach diagnostycznych opowie kobieta w spektrum autyzmu, Inga Lipińska.

Warsztat z dyskusją o życiu z Zespołem Aspergera przez 38 lat bez diagnozy oraz zaprzeczaniu diagnozie przez kryteria męskie; o kobiecości innej i wyrazistej; o tym, co może wskazywać u dziewcząt na autyzm…. Spektrum nie ma ograniczeń – jak nasza dyskusja.

14:30 – 16:00 – Jak zgłosić gwałt lub przemoc na policję?

Praktyczny warsztat, co i jak robić w takich sytuacjach. Będziemy ćwiczyć procedury, oby się nie przydały!

Garść wiedzy, a potem praktyczne scenki, jak i gdzie zgłosić gwałt, przemoc itp. Jak powinno to wyglądać zgodnie z wytycznymi i standardami, a jaka jest rzeczywistość? Jak wspierać osoby z doświadczeniem przemocy seksualnej, gwałtu? Życzymy wszystkim festiwalowiczom/kom, aby ta wiedza się im nie przydała. Wiedza może być jednak przydatna choćby po to, by pomóc komuś, kto doświadczył przemocy.

16:00 – 17:30 – Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Jak przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi?

Dyskusja z wizualizacją poszczególnych problemów. Na bazie wiedzy teoretycznej, a przede wszystkim praktycznej będziemy rozmawiać o tym, co i jak robić, by pomagać zamiast szkodzić.

Jak przeciwdziałać wykluczeniu społecznego i stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi? O swoich i nie tylko doświadczeniach, opowiedzą osoby zmagająca się z chorobą psychiczną. Mamy nadzieję, że Wy również podzielicie się swoimi historiami związanymi z kryzysem psychicznym.

18:00 – 19:30 – Tęcza nie obraża

Dyskusję o wolności słowa, sojusznictwie z osobami LGBT+ oraz feminizmie prowadzi jedna z aktywistek biorących udział w akcji sojuszniczej ze społecznością LGBT+ z wizerunkiem Maryi w tęczowej aureoli.

Historia Maryi w tęczowej aureoli obiegła cały świat, ale sądowa batalia z udziałem aktywistek – sojuszniczek społeczności LGBT+ trwa. Jedna z aktywistek biorących udział w tej sojuszniczej akcji, Joanna Gzyra-Iskandar, poprowadzi dyskusję, w której poruszone zostaną wątki: wolności słowa i wyrażania poglądów, sojusznictwa z osobami LGBT+ oraz feminizmu i działalności ruchów LGBT+.

30.07 – piątek

10:30 – 12:30 – Wymaluj sobie torbę

Będziemy malować lniane torby, każdy swoją pracę zabiera ze sobą na pamiątkę festiwalu.

Dwa lata temu malowanie toreb cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego powtarzamy akcję! Będziemy miały szablony i różne kolory farb, więc każdy i każda będzie miał/a okazję stworzyć własnoręcznie unikatową pamiątkę z festiwalu. Specjalne farby do tkanin będziemy utwardzać, aby służyły latami.

13:00 – 14:00 – Usunięcie sprawcy przemocy z domu

Podstawa prawna. Kiedy i kto może usunąć sprawcę przemocy z domu? Jaka jest procedura?

Garść informacji o nowym przepisie dotyczącym usunięcia sprawcy przemocy z domu. Wszedł w życie 30 listopada 2020 roku, jednak nie jest stosowany tak często jak by się spodziewano. Podstawa prawna, kiedy i kto może usunąć sprawcę przemocy z domu? Jak wygląda procedura?

14:00 – 16:00 – Gdy w rodzinie jest spektrum autyzmu (jak się dogadać, dzielić przestrzeń i żyć wspólnie)

Jak się dogadać i nie oszaleć? Opowie ktoś, kogo od kołyski otaczają autystycy wraz ze swoją artystyczną Mamą. Dyskusja o doświadczeniach i pomysłach co robić, aby polepszyć relacje neuroróżnorodnych ludzi.

Większość ludzi jest neurotypowa. Znaczy to, że nie są w spektrum autyzmu. Ale każdy z nich może mieć w rodzinę lub wśród znajomych, kogoś kto ma np. zespół Aspergera. Inny sposób postrzegania świata, przetwarzania informacji oraz odmienne komunikacja, powoduje szereg nieporozumień i problemów. Jak się dogadać i nie oszaleć? Opowie ktoś, kogo od kołyski otaczają autystycy wraz ze swoją autystyczną mamą. Podzielmy się swoimi doświadczeniami, pomysłami, aby polepszyć relacje neuroróżnorodnych ludzi.

17:00 – 18:30 – Zimą trampki, latem ciąża – dlaczego osoby doświadczające przemocy nie odchodzą i jak im pomóc?

O tym czemu nie odchodzą opowiedzą kobiety z doświadczeniem przemocy. O mechanizmach i manipulacjach oraz reakcji otoczenia, które hamują uwolnienie z przemocowego związku.

Pokażemy, jak związana jest kobieta, która pragnie się uwolnić – być może sami nieświadomie dokładamy jej kolejną pętlę… Dyskusja o tym, czego nie widać poza czterema ścianami, a jest istotą sprawy.

31.07 – sobota

10:30  – 12:30 – Granice, potrzeby i porozumienie bez przemocy – jak się w nich odnaleźć?

Ćwiczenia tematyczne, aby nauczyć się bronienia granic, szanowania potrzeb innych bez przemocy.

Psychoedukacyjne spotkanie na temat kultury przemocy, dyskryminacji i jej przeciwdziałania – wykład z dyskusją uzupełniony o warsztat z granic oraz potrzeb, które mają wszyscy ludzie. Kultura przemocy na podstawie porozumienia bez przemocy Rosenberga – jak się w niej odnaleźć? Czym są granice i jak ich bronić? Co to porozumienie bez przemocy? Będziemy ćwiczyć!

13:00  – 14:30 – Przemoc w pandemii – perspektywa psychologiczna

Psychoedukacyjne spotkanie na temat psychologicznych aspektów przemocy w kontekście pandemii, uzupełnione o wspólną dyskusję na temat społecznej odpowiedzialności, dbania o najbliższe otoczenie i siebie nawzajem.

Psychoedukacyjne spotkanie na temat aspektów przemocy w kontekście pandemii, uzupełnione o wspólną dyskusję. Spotkanie obejmuje dwie części: -Perspektywa pracy z osobami doświadczającymi przemocy w pandemii oraz psychologiczne aspekty doświadczania przemocy; -Wspólna dyskusja na temat społecznej odpowiedzialności, wypracowanie podstawowych zasad dbania o siebie nawzajem i otoczenie.

14:30 – 16:00 – Quiz wiedzy o prawach kobiet (z nagrodami!)

16:00 – 17:30 – Granice empatii – aktywizm a dbanie o siebie

Psychoedukacyjne spotkanie na temat psychologicznych aspektów empatii, pomagania innym ludziom, wypalenia zawodowego oraz wtórnego zespołu stresu pourazowego, uzupełniony o grupową dyskusję na temat dbania o siebie.

Ostatni rok był dla aktywistów intensywny. Dlatego przygotowałyśmy psychoedukacyjne spotkanie na temat psychologicznych aspektów empatii, pomagania innym ludziom, wypalenia zawodowego oraz wtórnego zespołu stresu pourazowego, uzupełniony o grupową dyskusję na temat dbania o siebie. Spotkanie poprowadzi aktywistka, która prócz wiedzy teoretycznej wie w praktyce z czym borykają się aktywistki i aktywiści.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii