Równe związki

Równe związki

Równości można się nauczyć.

Równości trzeba się nauczyć! Od rodziny, bliskich, otoczenia albo… od Centrum Praw Kobiet!

Wiemy, że przemoc domowa zaczyna się na długo przed tym, zanim stworzymy dom. Dlatego zwracamy się do osób młodych, nastolatków i wszystkich, którzy dopiero wchodzą w pierwsze relacje intymne: oto kurs online przygotowujący do życia w związku – nowatorskie podejście do nauk przedmałżeńskich i kursów podrywania. Witajcie w równym związku! Związku, w którym obie strony mają takie same prawa i wzajemnie się szanują.

Zaczynamy!

Odcinki

Maja Staśko: Równe związki - Równe prawa

Funkcjonujące w kulturze stereotypy bezpośrednio przekładają się na przemoc wobec dziewczynek i kobiet. Czas z tym skończyć! W tym odcinku rozmawiamy o grzecznych dziewczynkach, niegrzecznych chłopcach i komplementach z piekła rodem.

Premiera 02.08.2021
Natalia Skoczylas: Równe związki - Równy start

Kilka pytań, które warto zadać przede wszystkim sobie, zanim wejdziemy w związek. I kilka odpowiedzi, od których będzie zależało, jaki nasz związek będzie. A przecież chcemy, żeby był jak najlepszy! W tym odcinku zderzymy ze sobą wyobrażenia z oczekiwaniami wobec nowego związku oraz zadamy pytanie: czym jest w gruncie rzeczy dobra relacja?

Premiera 9.08.2021
Martyna Kaczmarek: Równe związki - Równa wartość

„Prawdziwy” mężczyzna i „prawdziwa” kobieta”, czyli jak język kształtuje naszą związkową rzeczywistość i dlaczego nie wychodzi nam to na zdrowie. Pozornie bezpieczne i powszechne, ale oparte na stereotypach sformułowania, mogą krzywdzić. Warto o tym pamiętać!

Premiera 16.08.2021
Hania Sywula: Równe związki - Wzajemne zrozumienie

Żeby się porozumieć, musimy ze sobą rozmawiać, czyli: rozmówki dla opornych! O tym, że nikt nie czyta nam w myślach, a także o tym jak rozmawiać i jak nie zamęczyć rozmówcy. Dokładnie o tym jest ten odcinek.

Premiera 23.08.2021
Maja Staśko: Równe związki - Równe oczekiwania

Co kształtuje nasze oczekiwania wobec drugiej osoby i co z tego wychodzi? Podpowiadamy: najczęściej nic dobrego… Bonus: know-how randkowania.

Premiera 30.08.2021
Magda Nowacka: Równe związki - Równi w łóżku

Co zrobić, żeby nasz pierwszy (prawie pierwszy lub kolejny) seks był jak najlepszy? I jazda obowiązkowa: bezpieczeństwo, świadoma zgoda, komunikacja w łóżku.

Premiera 06.09.2021
Kasia Mięciński (kasianski): Równe związki - Równi w rozstaniu

Czy w ogóle, dlaczego i jak się rozstawać, żeby nie zrujnować sobie wzajemnie życia? Czy zakończoną relację musimy jakoś określić? Skąd w ogóle wiadomo, że to już koniec? Poradnik jak to powiedzieć i na co uważać.

Premiera 13.09.2021
Natalia Skoczylas (nataszex): Równe związki - Równi po rozstaniu

Związki się kończą, tak po prostu bywa, ale co zrobić, żeby uniknąć toksycznych skutków ubocznych? Bądźmy same/sami dla siebie dobre/dobrzy i dajmy sobie czas. Pamiętajmy, że naszego doświadczenia nie przewidział jeszcze żaden scenariusz i nie trzeba podlegać tej presji.

Premiera 20.09.2021

Edukatorki

Maja Staśko

Natalia Skoczylas

Martyna Kaczmarek

Hania Sywula

Magda Nowacka

Kasia Mecinski

Maja Staśko

Dziennikarka, aktywistka, scenarzystka. Autorka książki „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?” i współautorka książki „Gwałt polski”. Na co dzień pomaga osobom po doświadczeniu przemocy.

Natalia Skoczylas

Edukatorka antyprzemocowa. Prowadziła warsztaty z zakresu reagowania na przemoc seksualną, świadomej zgody i przygotowania do procesu sądowego. Współtworzy podcast Vingardium Grubiosa i dzieli się refleksjami na instagramowym koncie @nataszex

Martyna Kaczmarek

Feministka, edukatorka, działaczka i przedsiębiorczyni społeczna. W mediach społecznościowych opowiada o tym, dlaczego potrzebujeMY feminizmu. Propagatorka ciałopozytywności.

Hania Sywula

Promotorka zdrowia psychicznego, popularyzatorka wiedzy o umyśle, twórczyni kanału psychologicznego na YouTube i Instagramie. Autorka książki „W głowie się poprzewracało”, która pomogła już 10 tysiącom osób zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Magda Nowacka

Psycholożka-seksuolożka, edukatorka seksualna i trenerka antydyskryminacyjna. Aktywistka współpracująca z Centrum Praw Kobiet – oddział w Gdańsku, Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT+ „Tolerado” oraz fundacją Otwarte Idee.

Kasia Mecinski

Pracowała w USA, Brazylii, Japonii i Polsce, dzięki czemu od podszewki poznała różne kultury. O wyniesionych doświadczeniach Kasia opowiada na swoim kanale na YouTube. Chciałaby, żeby każda kobieta mogła czuć się dobrze w swoim ciele bez obawy przed komentarzami innych.

WESPRZYJ CENTRUM PRAW KOBIET

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najdłużej działająca organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2019 roku fundacja w kontakcie bezpośrednim pomogła blisko 3900 kobietom, udzielając 9789 konsultacji, w tym 4996 psychologicznych i 3774 prawnych w kontakcie bezpośrednim. Ponadto kilka tysięcy kobiet otrzymało pomoc telefoniczną lub mailową. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu oraz filię w Żyrardowie. Misją fundacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.

Przekaż darowiznę
Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii