banner

26 maja obchodzimy Dzień Matki. W tym szczególnym dniu Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na kobietach i matkach spoczywa największy ciężar dbania o dom oraz opieki nad osobami zależnymi. Praca na rzecz domu i rodziny to także praca, choć często nie jest tak postrzegana. Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na ?drugi etat? podczas wykonywania zajęć domowych.

A jak jest u Ciebie? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i wypełnij krótką ankietę. Przez cały okres kampanii Równość Zaczyna Się w Domu, która potrwa do 30.06.2020 r. będziemy zbierać Wasze odpowiedzi, które pomogą nam stworzyć raport.

Na jego podstawie opracujemy zestaw dobrych praktyk, które każde z Was będzie mogło wprowadzić w swoim domu.

Czy uważasz, że podział obowiązków w twoim domu jest sprawiedliwy?

Kto zazwyczaj w Pana(i) gospodarstwie domowym wykonuje następujące obowiązki domowe:

Przygotowywanie posiłków

Sprzątanie

Codzienne zakupy

Pranie

Zmywanie

Wyrzucanie śmieci

Żyjemy w społeczeństwie tradycyjnym, w którym sfera publiczna jest przede wszystkim domeną mężczyzn, a wszystko, co się wiąże z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi, wciąż spoczywa na barkach kobiet. Pomimo kilkudziesięciu lat życia w systemie, który na sztandarach miał równouprawnienie płci, tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn w sferze domowej wciąż opiera się przemianom w szeroko rozumianej kulturze demokratycznej. Model tradycyjny kruszeje, co wiąże się z rosnącą świadomością kobiet i ich awansem w innych sferach życia, wciąż jednak nierówny podział obowiązków domowych ogranicza wielu kobietom możliwości rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno-politycznym. Poprzez tę kampanię chcemy zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji z mężczyznami i do stawiania im większych wymagań w zakresie obowiązków domowych. Przede wszystkim jednak chcemy zaapelować do samych mężczyzn, aby w równym stopniu przyjęli odpowiedzialność za dom i byli prawdziwymi partnerami, a nie tylko pomocnikami swoich matek, żon i partnerek.

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale tez inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn ? mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Motrin Online Buy Topamax Buy Celebrex Online Buy Emla without Prescription

zdjęcie

Równość zaczyna się w domu – poradnik podsumowujący kampanię

Praca kobiet w domu wciąż jest niedoceniana i niezauważana, a obowiązki związane z prowadzeniem domu oraz opieką nad osobami zależnymi – dziećmi, osobami starszymi, z niepełnosprawnościami – wciąż spoczywają w przytłaczającej większości na barkach kobiet. Jak wprowadzać równość w swoim domu? Zajrzyj do poradnika Centrum Praw Kobiet!

WIĘCEJ

zdjęcie

Równość zaczyna się w domu – o idei kampanii

Inspiracją do zorganizowania kampanii były badania pokazujące, że mimo znacznego awansu społecznego i zawodowego po przekroczeniu progu domu kobiety wciąż pełnią tradycyjne role: są kucharkami, pomocami kuchennymi, sprzątaczkami, opiekunkami osób zależnych (dzieci, starszych, niepełnosprawnych członków rodziny). Postęp w tym obszarze jest niezwykle wolny, dlatego postanowiłyśmy na nowo podjąć ten właśnie temat.

WIĘCEJ

zdjęcie

„Równość zaczyna się w domu” – kampania Centrum Praw Kobiet // informacja prasowa

26 maja obchodzimy Dzień Matki. W tym szczególnym dniu Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na kobietach i matkach spoczywa największy ciężar dbania o dom. Praca na rzecz domu to także praca, choć często nie jest tak postrzegana. Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na „drugi etat” podczas wykonywania zajęć domowych.

WIĘCEJ

zdjęcie

Komunikat z badań CBOS „Kobiety i mężczyźni w domu” 2018

Partnerski model rodziny w Polsce opiera się głównie na pracy zawodowej obojga małżonków, bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków w domu – wynika z najnowszego badania CBOS. W zdecydowanej większości gospodarstw wyłącznie na kobietach spoczywa pranie, prasowanie i gotowanie.

WIĘCEJ

Przekaż darowiznę

Aby skutecznie pomagać kobietom doświadczającym przemocy, walczyć z dyskryminacją i obalać stereotypy, potrzebujemy Twojego wsparcia! Możesz pomóc nam jednorazowo, możesz pomagać regularnie – to jest Twój wybór. Przekaż nam dowolną darowiznę i pomóż zmienić los tysięcy kobiet w Polsce.

Przekazuję darowiznę

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii