Warsztaty Fajny Chłopak – edycja 2022

Fundacja Centrum Praw Kobiet – oddział w Gdańsku zaprasza nastolatków w wieku 15-19 lat do udziału w warsztatach “Fajny Chłopak”. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli porozmawiać o stereotypach, tym, jak rozumieją męskość we współczesnym świecie, a także będa mogli nauczyć się, które zachowania są przemocowe i dyskryminujące, a które nie. Warsztaty poprowadzą doświadczeni trenerzy antyprzemocowi Julian Czurko oraz Michał Maciejak. 

Dla kogo? Dla chłopaków w wieku 15-19 lat  

Kiedy? Piątek, 15 lipca 2022 r.  w godz. 10:00-17:00

Gdzie? Gdański Archipelag Kultury GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9 (parter)

Ile to kosztuje? Warsztaty są bezpłatne

Liczba miejsc: 8-12

Zapisy: formularz zgłoszeniowy

Ważnym elementem działalności Fundacji Centrum Praw Kobiet są szeroko rozumiane działania edukacyjne. Fundacja organizuje szkolenia na temat przeciwdziałania przemocy, warsztaty dla nastolatek i nastolatków oraz wydaje poradniki dla kobiet doświadczających przemocy. 

Podczas warsztatów “Fajny Chłopak” uczestnicy wspólnie zastanowią się nad tym czym jest męskość i do jakiej roli socjalizowany jest mężczyzna we współczesnym świecie. Czy trzeba być twardzielem, silnym i niepokonanym, który zawsze i wszędzie ze wszystkim sobie radzi? Może jest w tym wszystkim przestrzeń na  emocje, proszenie o wsparcie i współodpowiedzialność? Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się, w jakim stopniu popkultura i stereotypy kształtują zachowania, postawy i wybory oraz jak te kwestie łączą się z przemocą i dyskryminacją. Podczas warsztatów poszukają także odpowiedzi na pytanie “jakim chłopakiem/mężczyzną chciałbym się stać”?

Jak się zapisać?

Zapisy odbywają się internetowo poprzez wypełnienie formularza. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 lipca 2022 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

Osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą posiadać zgodę na udział w warsztatach od rodzica bądź opiekuna prawnego. Zgoda zostanie wysłana drogą mailową po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.  

  • Co oznacza męskość we współczesnym  świecie, jak w tym wszystkim się połapać?
  • Gdzie szukać odpowiedzi na pytania: Jak stać się mężczyzną? Co czyni mnie mężczyzną? Czy mogę być sobą? Do kiedy muszę stać się mężczyzną?
  • Zdarza Ci się słyszeć, że twoje zachowanie lub słowa mogą być niewłaściwe, dyskryminujące lub seksistowskie.  A może obserwujesz takie sytuacje wśród swoich kumpli, ale nie wiesz jak zareagować?
  • Czy pewność siebie mi zawsze pomaga?
  • Jak mam radzić sobie z emocjami?

Program warsztatów:

  1. Opresja, władza i wpływ w kontekście przemocy.
  2. Samoświadomość i poczucie pewności siebie .
  3. Rozwój świadomości ról płciowych i ich związków z przemocą.
  4. Prześledzenie drogi od stereotypu do przemocy przy ugruntowaniu wiedzy o stereotypach i uprzedzeniach.
  5. Uwrażliwienie na funkcjonowanie stereotypów w życiu codziennym. 

Warsztaty będę prowadzone przy użyciu technik dramowych, coachingowych, parateatralnych, pogłębionej dyskusji a także za pomocą pracy z ciałem i metaforą. 

Podczas warsztatów zapewnione będę przerwy kawowe oraz przerwa obiadowa

Wegański catering zapewni Avocado Vegan Bistro

Kto prowadzi zajęcia?

Julian Czurko – trener antyprzemocowy, doktor nauk humanistycznych.  Działa w obszarach rozwoju osób i organizacji, pracy twórczej, jest facylitatorem procesów zespołowych. Więcej informacji na stronie http://julianczurko.pl/

Michał Maciejak – terapeuta, trener antyprzemocowy, pedagog pracujący m.in metodą dramy, wykładowca akademicki. Pracuję głównie z młodzieżą. Przeprowadził ponad 8500 godzin warsztatów oraz szkoleń. Więcej informacji na stronie: https://www.michalmaciejak.com/

Julian Czurko i Michał Maciejak współtworzyli projekt „Sztama w edukacji na rzecz zmiany„, polegający na działaniach skupionych na stworzeniu i rozwoju metody edukacji antyprzemocowej dedykowanej chłopcom w wieku szkolnym. W ramach SZTAMY współtworzyli metodę edukacji antyprzemocowej dla chłopaków oraz szkolili przyszłych trenerów tej metody.

Pytania organizacyjne

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego z Centrum Praw Kobiet w Gdańsku: cpk_gdansk@cpk.org.pl

Warsztaty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu ‘’Siła-Wsparcie-Wzmocnienie’’.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii