Wystawa #Patrzę Czuję Rysuję – galeria CPK w Poznaniu

Galeria CPK, działająca w ramach Centrum Praw Kobiet w Poznaniu, zaprasza na wystawę „#Patrzę Czuję Rysuję”, prezentowaną w dniach od 19.10. 2022 r. do 30.11.2022 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 19.10.2022 r. o godz. 18:00 w siedzibie poznańskiego CPK przy al. Marcinkowskiego 21/4. Uroczyste otwarcie uświetni swą obecnością Marta Frej, jedna z dziesięciu artystek, których 59 prac będzie zaprezentowanych w trakcie wystawy. Pozostałe autorki, który prace będzie można podziwiać to: Matylda Damięcka, Magdalena Danaj, Małgorzata Halber, Kamila Szcześniak, Agnieszka Szczepaniak, Maria Apoleika, Monika Szydłowska, Marta Zabłocka, Karolina Plewińska.

Poniżej tekst Kingi Dunin na temat wystawy:
#PatrzęCzujęRysuję to wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.
Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.
Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora… I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów. ”

Oraz fragment tekstu Olgi Wróbel:
„Najmłodszą i najstarszą autorkę dzielą blisko dwa pokolenia, a jednak – wobec odmienności środków ekspresji, zarówno plastycznej, jak i narracyjnej – można uznać, że opowiadają tę samą historię funkcjonowania w podwójnej opresji: patriarchalnej, narzucającej sztywne ramy akceptowalnej kobiecości, i kapitalistycznej, w której nie ma miejsca dla jednostek wrażliwych, źle znoszących wysokie tempo życia i przymus wiecznego rozwoju, połączonego z ewaluacją planów i osiągnięć. Niszą dla emocji, których nie mieści ten świat, okazują się memiczne rysunki satyryczne – a znacząca popularność rysowniczek pokazuje, jak bardzo potrzebujemy „miękkich” narracji.

Rysunki autorek prezentowanych na wystawie nie są opowieścią w sensie ścisłym: prace zostały wybrane z szerokiego dorobku, nie stanowią chronologicznej czy tematycznej serii w założeniu artystek. Przy odrobinie uwagi można jednak wysnuć z nich nić, prowadzącą przez doświadczenia podmiotu lirycznego rysunków. Nie sposób też zauważyć, że autorki, pozornie zamknięte w prywatnych, intymnych światach, są jednocześnie uważnymi komentatorkami rzeczywistości, reagującymi na bieżące wydarzenia, udowadniając po raz kolejny, że „prywatne” i „polityczne” przenikają się nieustannie, na wielu poziomach. ”

Inauguracja wystawy będzie jednym z wydarzeń Poznańskiego Tygodnia Kobiet w dniach od 17.10 do 24.10. Dodatkowo Fundacja Centrum Praw Kobiet w Poznaniu zorganizuje w tym czasie warsztaty i webinaria, w tym szkolenie STAND-UP, dotyczące przeciwdziałania molestowaniu w przestrzeni publicznej, współfinansowane przez L’Oreal Paris Polska.

POMOC KOBIETOM W CENTRUM PRAW KOBIET

Dla całego zespołu poznańskiego CPK to szczególny czas. 21.10.2022 r. o godz. 17:00 w siedzibie fundacji (Al. Karola Marcinkowskiego 21/4, 61-754 Poznań) będziemy świętować Drugą Rocznicę Otwarcia CPK Poznań w obecności Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

A mamy co świętować. Fundacja w Poznaniu już od dwóch lat wspiera kobiety, których prawa są łamane. Nasz zespół, który liczy obecnie około 60 wolontariuszy udzielił już ponad 3000 specjalistycznych porad (interwencyjnych, psychologicznych, prawnych, doradztwa zawodowego i innych, bez względu na pandemię) dla łącznie ponad 600 kobiet. Od wybuchu wojny w Ukrainie rozszerzyliśmy swoją działalność i otworzyliśmy interwencyjny punkt wsparcia dla Ukrainek, oferując specjalistyczne wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim, prawne w języku rosyjskim oraz liczne warsztaty integrujące. Do tej pory w CPK udzieliliśmy wsparcia ponad 350 Uchodźczyniom i ich dzieciom.

Z Centrum Praw Kobiet w Poznaniu można kontaktować się, dzwoniąc pod nr tel. 511 660 128, od poniedziałku do piątku w godz. 9–17.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii