Crime+Investigation i CPK z kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet

Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. 19% Polek była zaatakowana przez obecnego lub byłego partnera. W większości przypadków współpokrzywdzonymi są dzieci. Ponad 400 kobiet rocznie umiera w Polsce w wyniku przemocy ? jedne giną z rąk swoich oprawców, inne popełniają samobójstwo. Te przerażające statystyki są powodem, dla którego telewizja Crime+Investigation Polsat we współpracy z Centrum Praw Kobiet organizuje roczną kampanię, której głównym celem jest zaangażowanie Polaków w działania na rzecz pomocy kobietom doświadczającym przemocy. Ambasadorką akcji została pisarka i scenarzystka Katarzyna Grochola.

 

?Tematyką przemocy wobec kobiet zajmuję się od ponad dwudziestu lat, poświęciłam jej kilka moich książek, dlatego udział w tej kampanii wydał mi się rzeczą naturalną. Kobiety, które padają ofiarami przemocy, bardzo często są wyalienowane, odcięte od świata i nie wiedzą, gdzie szukać ratunku. Historia bohaterki mojej książki ?Trzepot skrzydeł? pokazuje, jak świat ofiary przemocy powoli się zawęża, jak ona sama traci kontakt z kimkolwiek, kto mógłby jej pomóc i zrozumieć jej sytuację. Wsparcie dla Centrum Praw Kobiet oraz telefonu interwencyjnego prowadzonego przez tę Fundację jest niezbędne. Ten telefon jest często jedyną drogą ucieczki, pierwszym krokiem, który musi wykonać kobieta, aby oswobodzić się z sytuacji przemocowej. Musimy zebrać na to fundusze.? ? mówi Katarzyna Grochola.

 

 

Kampania ?Stop przemocy wobec kobiet? jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy A+E Networks i telewizji Crime+Investigation, której międzynarodową rzeczniczką jest Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks Poland & CEE. Akcja startuje 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i będzie trwała przez cały 2020 rok. Złożą się na nią lokalne produkcje prezentowane w telewizji oraz na platformach VOD oraz kampania informacyjna na temat skali tego problemu i promocja zbiórki funduszy na działalność organizacji, które wspierają ofiary przemocy.

 

?Nasza kampania rzuca światło na przerażające statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet. Przez cały rok 2020 będziemy namawiać naszych widzów i klientów do włączenia się do dyskusji na ten temat oraz przekazywania funduszy na rzecz organizacji, które niosą pomoc ofiarom przemocy. Bardzo istotne jest dla nas pokazanie, jakie znaczenie ma ich praca, która każdego dnia pomaga kobietom odbudować swoje życie i pokazuje im, że nie są same.? ? mówi Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks Poland & CEE.

 

Katarzyna Grochola to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury współczesnej. Jej książki sprzedano w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Jej twórczość opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, ze szczególną troską o sytuację kobiet. Kwestii przemocy wobec kobiet poświęciła powieść ?Trzepot skrzydeł? ? to historia Hanki, której życie pozornie układa się szczęśliwie ? ma męża, pracę i własny dom. Jednak, gdy drzwi się zamykają, zaczyna się koszmar. Przedstawiając na kartach książki różne oblicza przemocy domowej, Katarzyna Grochola udowadnia, że los kobiet nie jest jej obojętny. Głos jej wsparcia wybrzmi teraz nie tylko poprzez literaturę, ale także dzięki zaangażowaniu w akcję ?Stop przemocy wobec kobiet?.

 

Katarzyna Grochola zostanie również prowadzącą programu dokumentalnego produkowanego przez Crime+Investigation Polsat poświęconego czterem rodzajom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej. Bohaterkami programu będą kobiety, które uzyskały pomoc od Centrum Praw Kobiet i zdecydowały się podzielić swoją historią, aby wskazać symptomy przemocowych zachowań oraz sposoby na wydostanie się z niebezpiecznej sytuacji. Premiera programu zaplanowana jest na wiosnę 2020.

 

 

 

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Celem naszej kampanii jest edukacja na temat skali problemu przemocy wobec kobiet w Polsce, zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy ofiarom oraz zbiórkę funduszy na modernizację systemu CRM telefonu interwencyjnego Centrum Praw Kobiet, która sprawi, że każdy telefon po pomoc zostanie odebrany.Koszt rocznej obsługi całodobowego telefonu interwencyjnego to 260 tysięcy złotych.

 

Akcję wspierać można pod adresem: www.cpk.org.pl/stop-przemocy

 

?Taki telefon jest często pierwszym krokiem do zmiany swojej sytuacji dla kobiet doświadczonych przemocą. Zapewnia anonimowość, pozwala przełamać wstyd, gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji i porady. Pokrzywdzone kobiety oraz osoby, które chcą je wesprzeć, mogą dowiedzieć się o miejscach i zakresie pomocy, a także uzyskać wsparcie i specjalistyczną pomoc. Ponadto w sytuacjach kryzysowych, np. zagrażających życiu, interweniujemy dzwoniąc na policję lub do innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa pokrzywdzonym. Każdego roku odbieramy kilkanaście tysięcy telefonów z prośbą o informację lub poradę. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na kontakt z kompetentną osobą, która wie, jakie wsparcie powinna otrzymać pokrzywdzona kobieta. Aby realnie wspierać kobiety doświadczające przemocy w różnych formach, potrzebujemy środków na dalsze funkcjonowanie telefonu interwencyjnego oraz na docieranie z informacją, gdzie mogą szukać pomocy? ? mówi Urszula Nowakowska, założycielka Fundacji Centrum Praw Kobiet.

 

Akcja ?Stop przemocy wobec kobiet? zagości także na antenie Crime+Investigation Polsat. W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, 25 listopada na kanale pojawią się wyłącznie programy poświęcone dramatycznym przykładom przemocy wobec kobiet, uświadamiając o istnieniu różnych form znęcania się nad kobietami. Widzowie mogą się zaangażować w niesienie pomocy, przekazując darowizny na rzecz specjalistycznego wsparcia udzielanego kobietom przez partnera charytatywnego akcji.

 

 

 

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Centrum Praw Kobiet: fundacja feministyczna działająca w Polsce od 1994 roku, której celem jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym. Udziela kompleksowego wsparcia poprzez podejmowanie różnorodnych działań, m.in. organizowanie konsultacji prawnych, opiekę psychologiczną, gwarantowanie schronienia w sytuacjach kryzysowych, walkę z mobbingiem, organizowanie wielu warsztatów i konfrencji, zlecanie specjalistycznych badań. Fundacja prowadzi także grupy wsparcia i telefon zaufania. Naczelną zasadą, jaka przyświeca jej pracy z kobietami, jest zasada zaufania i zindywidualizowanego podejścia, która zakłada dostosowanie formy i zakresu świadczonej pomocy do indywidualnych potrzeb i możliwości potrzebujących. Założycielką fundacji jest Urszula Nowakowska.
  • Crime+Investigation (CI Polsat) zabiera widzów do świata autentycznych zbrodni, w poszukiwaniu prawdy, sprawiedliwości i lepszego zrozumienia przestępczych zachowań. Każda podróż ma charakter osobisty i emocjonalny, w każdej głos zabierają śledczy, specjaliści i osoby najbardziej dotknięte. Crime+Investigation jest dostępny w ponad 60 milionach gospodarstw domowych na 100 rynkach na świecie. CI Polsat jest dostępny w ofercie m.in. Cyfrowego Polsatu, nc+, Netii, Orange, UPC, Toya, w ofercie lokalnych nadawców oraz na platformach streamingowych m.in. ipla.tv.

 

 

Buy Mobic
Buy Skelaxin Online
Cafergot
Buy Topamax without Prescription

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii