Fajny Chłopak, edycja 2022 // 15.07, Gdańsk

Fundacja Centrum Praw Kobiet – oddział w Gdańsku zaprasza nastolatków w wieku 15-19 lat do udziału w warsztatach edukacyjnych “Fajny Chłopak”. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli porozmawiać o stereotypach, tym, jak rozumieją męskość we współczesnym świecie, a także będą mogli nauczyć się, które zachowania są przemocowe i dyskryminujące, a które nie. Warsztaty poprowadzą doświadczeni trenerzy antyprzemocowi Julian Czurko oraz Michał Maciejak.

Dla kogo? Dla chłopaków w wieku 15-19 lat mieszkających w Gdańsku

Kiedy? Piątek, 15 lipca 2022 r.  w godz. 10:00-17:00

Gdzie? Gdański Archipelag Kultury GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9 (parter)

Ile to kosztuje? Warsztaty są bezpłatne

Liczba miejsc: 8-12

Zapisy: formularz zgłoszeniowy

Ważnym elementem działalności Fundacji Centrum Praw Kobiet są szeroko rozumiane działania edukacyjne. Fundacja organizuje szkolenia na temat przeciwdziałania przemocy, warsztaty dla nastolatek i nastolatków oraz wydaje poradniki dla kobiet doświadczających przemocy.

Podczas warsztatów “Fajny Chłopak” uczestnicy wspólnie zastanowią się nad tym czym jest męskość i do jakiej roli socjalizowany jest mężczyzna we współczesnym świecie. Czy trzeba być twardzielem, silnym i niepokonanym, który zawsze i wszędzie ze wszystkim sobie radzi? Może jest w tym wszystkim przestrzeń na emocje i proszenie o wsparcie? Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się, w jakim stopniu popkultura i stereotypy kształtują zachowania, postawy i wybory oraz jak te kwestie łączą się z przemocą i dyskryminacją. Podczas warsztatów poszukają także odpowiedzi na pytanie “jakim chłopakiem/mężczyzną chciałbym się stać”?

Jak się zapisać?

Zapisy odbywają się internetowo poprzez wypełnienie formularza. Zgłoszenia są przyjmowane do 12 lipca 2022 roku do końca dnia. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą posiadać zgodę na udział w warsztatach od rodzica bądź opiekuna prawnego. Zgoda zostanie wysłana drogą mailową po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Weź udział w warsztacie ‘’Fajny Chłopak’’ jeśli:

 • Chcesz porozmawiać o tym, co oznacza męskość we współczesnym świecie, jak w tym wszystkim się połapać?
 • Gdzie szukać odpowiedzi na pytania: Jak stać się mężczyzną? Co czyni mnie mężczyzną? Czy mogę być sobą? Do kiedy muszę stać się mężczyzną?
 • Zdarza Ci się słyszeć, że twoje zachowanie lub słowa mogą być niewłaściwe, dyskryminujące lub seksistowskie. A może obserwujesz takie sytuacje wśród swoich kumpli, ale nie wiesz, jak zareagować?
 • Jak mam radzić sobie z emocjami?

Program warsztatów:

 1. Wprowadzenie i integracja.
 2. Obraz własny nastolatków, ich narracje wewnętrzne i zewnętrzne.
 3. Obrazy męskości, aspiracje i zagrożenia.
 4. Pewność siebie i asertywność.
 5. Emocje i ich ekspresja.
 6. Indywidualizm i współpraca.
 7. Relacje, wpływ i władza.
 8. Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja.
 9. Rodzaje przemocy, przeciwdziałanie i rozwiązywanie sytuacji przemocowych.
 10. Autorefleksja i budowanie zasobów.

Warsztaty będę prowadzone przy użyciu warsztatowych metod aktywizujących i kreatywnych, dramy brytyjskiej i metod parateatralnych oraz facylitacji dialogu.

Podczas warsztatów zapewnione będę przerwy kawowe oraz przerwa obiadowa.

Wegański catering zapewni Avocado Vegan Bistro.

Kto prowadzi zajęcia?

Julian Czurko – trener antyprzemocowy, doktor nauk humanistycznych.  Działa w obszarach rozwoju osób i organizacji, pracy twórczej, jest facylitatorem procesów zespołowych. Więcej informacji na stronie http://julianczurko.pl/

Michał Maciejak – terapeuta, trener antyprzemocowy, pedagog pracujący m.in metodą dramy, wykładowca akademicki. Pracuję głównie z młodzieżą. Przeprowadził ponad 8500 godzin warsztatów oraz szkoleń. Więcej informacji na stronie: https://www.michalmaciejak.com/

Julian Czurko i Michał Maciejak współtworzyli projekt „Sztama w edukacji na rzecz zmiany„, polegający na działaniach skupionych na stworzeniu i rozwoju metody edukacji antyprzemocowej dedykowanej chłopcom w wieku szkolnym. W ramach SZTAMY współtworzyli metodę edukacji antyprzemocowej dla chłopaków oraz szkolili przyszłych trenerów tej metody.

Pytania organizacyjne

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego z Centrum Praw Kobiet w Gdańsku: cpk_gdansk@cpk.org.pl

Warsztaty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu ‘’Siła-Wsparcie-Wzmocnienie’’.

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii