Kobiety czytają kobiety: Caroline Perez “Niewidzialne kobiety”

Zapraszamy Was na pierwsze spotkanie w cyklu Kobiety czytają kobiety!
Klub książki Kobiety* czytają Kobiety* powstał w odpowiedzi na niską popularność wśród wydawców i czytelników wartościowych książek pisanych przez kobiety. Bierzemy pod uwagę nie tylko kultowe feministyczne pozycje, ale wszystkie teksty opisujące lub nawiązujące w jakiś sposób do przeżyć kobiet lub osób socjalizowanych do roli kobiety. Chcemy na nowo odzyskać określenie ?literatura kobieca?, które niestety wielu kojarzy z wakacyjną literaturą niskich lotów.
Chcemy spotykać się w fajnym gronie i uczyć się od siebie nawzajem. Zapomnijcie o przepytywaniu z lektury i sprawdzaniu znajomości książki w szkole czy na studiach! Będziemy luźno rozmawiać, pokazywać sobie różne punkty widzenia i poszerzać horyzonty!
Cykl będzie obejmował trzy spotkania, które będą odbywały się raz w miesiącu.
Spotkania odbywać się będą w siedzibie Centrum Praw Kobiet w Krakowie, ul. Dunajewskiego 5
Najbliższe spotkanie odbywa się 26 października, godz. 18.30
Pierwszą książką jest niedawna premiera Wydawnictwa Karakter ? Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn autorstwa Caroline Criado Perez (link do książki na stronie wydawnictwa).
To książka, którą każda osoba powinna mieć w swojej biblioteczce. Mimo że na rynku pojawiła się w połowie sierpnia, już zyskała status kultowej pozycji.
Opis wydawnictwa:
Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy ? od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet ? ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii.
Cykl będzie realizowany we współpracy z feministycznym, dyskusyjnym klubem książki o takiej samej nazwie, który już od ponad 3 lat działa na terenie Krakowa. Kobiety czytają kobiety ? FKK Kraków ? to feministyczny klub książki skupiony na literaturze kobiecej. Działamy w Krakowie i czytamy, a później omawiamy na spotkaniach w klimatycznych miejscach literaturę, która skupia się na kobietach i naszym życiu. (Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/810216235825077).
*Pisząc i mówiąc o ?kobietach? mamy na myśli kobiety i osoby socjalizowane do roli kobiety, czyli te, które mają doświadczenie urodzenia się jako biologiczna kobieta.

Cafergot Online
Buy Motrin
Buy Zanaflex Online
Emla

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii