Ponad połowa osób podejrzanych o stosowanie przemocy nadużywa lub jest uzależniona od alkoholu. Problem nadużywania alkoholu niezmiennie łączy się z agresją, której ofiarami najczęściej padają kobiety i dzieci. Obecność problemu alkoholowego w domu prowadzi nie tylko do przemocy ze strony uzależnionego, ale także do współuzależnienia rodziny, tworząc atmosferę strachu i bezsilności.
Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku zaprasza na kompleksowe wsparcie w postaci bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej oraz warsztatów. Program ma za zadanie zapewnić wsparcie dla kobiet, będących w bliskiej relacji z osobą uzależnioną od alkoholu, poprzez wsparcie we wprowadzaniu pozytywnych zmian w życiu, zwiększenie wiedzy na temat przysługujących im praw, wzmocnienie asertywności i siły do działania.
Jeśli:
- wiesz lub podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony lub nadużywa alkoholu,
- doświadczasz ze strony tej osoby któregokolwiek z zachowań, takich jak: obwinianie, krytykowanie, wyzywanie, manipulowanie, naruszanie twojej fizycznej nietykalności, zabieranie lub wydzielanie pieniędzy, izolowanie od innych ludzi, kontrolowanie,
- Twoje życie jest podporządkowane nadużywaniu alkoholu przez bliską ci osobę i próbom udzielania jej wsparcia,
- odczuwasz poczucie winy, bezsilność, wstyd, osamotnienie, lęk, masz niskie poczucie własnej wartości,
- chcesz zmienić swoją sytuację, dowiedzieć się, jakie masz prawa, wzmocnić się, poznać osoby o podobnych problemach, zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą uzależnienia od alkoholu i przemocy
to kompleksowe wsparcie może być tym, czego potrzebujesz!
Oferujemy:
- indywidualne porady psychologiczne,
- indywidualne porady prawne,
- warsztaty ?PO MOC? dla kobiet,
- warsztaty ?Wyznacz granice?
Wszystkie formy wsparcia są dostępne całkowicie za darmo i dobrowolnie. Jedna osoba może wziąć udział we wszystkich formach wsparcia lub tylko w niektórych ? w zależności od jej potrzeb. Udział w projekcie jest możliwy po odbyciu indywidualnej konsultacji wstępnej.
Zapisy:
- Więcej informacji oraz zapisy pod numerem telefonu: 58 341 79 15 lub w biurze Centrum Praw Kobiet ? Oddział w Gdańsku przy ulicy Gdyńskich Kosynierów 11/2 w godzinach pracy biura (poniedziałek-czwartek 10:00-18:00, piątek 10:00-15:00).
- O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
- Zapisy do projektu trwają do końca 2018 roku.
INDYWIDUALNE PORADY PSYCHOLOGICZNE
Porady psychologiczne służą zdobyciu wiedzy o sposobie funkcjonowania rodziny, której członek jest uzależniony od alkoholu, o współuzależnieniu oraz o tym, czym jest przemoc w rodzinie i jak się przed nią skutecznie chronić. Nastawione są na odzyskanie nadziei na zmianę sytuacji życiowej przez osobę krzywdzoną, na wsparcie we wprowadzaniu pozytywnych zmian w życiu, wzmocnienie swoich zasobów i sił, a także odbudowanie poczucia własnej wartości oraz odzyskanie poczucia wpływu na własne życie.
INDYWIDUALNE PORADY PRAWNE
Dzięki profesjonalnej pomocy prawnej osoby będą mogły uporządkować swoją sytuację prawną, podjąć działania nakierowane na realizację swoich uprawnień, zabezpieczyć interesy rodziny na przyszłość, czy uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych wynikających z problemu alkoholowego członka rodziny. Dzięki poradom prawnym osoby poznają przysługujące im prawa i sposoby ich dochodzenia. Poradnictwo prawne można uzyskać zarówno z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego. Ważną częścią porady jest pomoc przy pisaniu pism procesowych.
WARSZTATY ?PO MOC? DLA KOBIET BĘDĄCYCH W BLISKIEJ RELACJI Z OSOBĄ UZALEŻNIONĄ OD ALKOHOLU I DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY
W bezpiecznym gronie będziemy pracować nad tym jak zmienić to, co wydaje się niezmienne i jak odzyskać pewność siebie w beznadziejnej sytuacji. Warsztaty służą zwiększeniu wiedzy i samoświadomości na temat przemocy, uzależnienia, współuzależnienia i mechanizmów ich powstawania. Celem spotkań jest wzmocnienie siły do działania, niezależności i asertywności uczestniczek. Podczas warsztatów uczestniczki dowiedzą się jak działają mechanizmy w rodzinie, gdzie występuje uzależnienie, czym jest współuzależnienie, jak dotrzeć do swoich potrzeb, jak wzmocnić się, jak rozwijać swoje zasoby oraz poczucie mocy, jak działają relacje przemocowe, jak rozwijać swoją asertywność, jak stawiać granice, jak w bezpieczny dla siebie sposób realizować swoje potrzeby, jakie są możliwości zmiany sytuacji.
Jeden cykl warsztatów to 10 spotkań, każde po 2 godziny.
Kiedy: 15.10, 22.10, 29.10, 5.11, 12.11, 19.11, 26.11, 3.12, 10.12, 17.12. Warsztaty odbywać się będą w poniedziałki, w godz. 18:00-20:00.
Prowadzenie: psycholog-seksuolog Dominika Rajska.
Liczba miejsc: od 6 do 10 osób.
Prowadząca warsztat:
Psycholog Dominika Rajska – absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz studiów podyplomowych z Seksuologii Klinicznej w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; certyfikowana edukatorka seksualna, obecnie współpracująca z Ośrodkiem Readaptacji Solidarni PLUS na oddziale szpitalnym wspierając osoby żyjące z HIV/AIDS oraz leczące się z uzależnień; prowadząca edukację seksualną w szkołach, warsztaty z rozwoju psychoseksualnego dla dorosłych oraz prywatną praktykę. Koordynatorka i współtwórczyni #sexedgdańsk ? Edukacja seksualna ? Gdańsk.
WARSZTATY ?WYZNACZ GRANICĘ?
Na każdy cykl warsztatów skłąda się 5 spotkań o następujących tematach: stres i jego wpływ na życie, metody relaksacyjne, asertywność w praktyce, skuteczna komunikacja i wyznaczanie granic. Warsztaty obejmują naukę technik relaksacyjnych służących łagodzeniu stresu, naukę praktycznych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz skutecznej, asertywnej komunikacji. Uczestniczki otrzymają wsparcie w uwolnieniu się od nagromadzonych napięć psychicznych, w pogłębieniu samoakceptacji, ufności we własne siły i możliwości, a także w procesie wyznaczania granic osobistych oraz w nawiązywaniu poprawnych relacji, wolnych od przemocy.
Jeden cykl warsztatów to 5 spotkań, każde po 4 godziny.
Kiedy:
I cykl: 16.10 23.10, 30.10, 6.11, 13.11.
II cykl: 20.11 27.11, 4.12, 11.12, 18.12.
Godziny: 16:00-20:00 lub 16.30-20.30 lub 17:00-21:00 (do ustalenia z uczestniczkami).
Prowadzenie: psycholog Oliwia Górko.
Liczba miejsc w jednym cyklu warsztatów: 8-15.
Prowadząca warsztat:
Psycholog Oliwia Górko – absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Sopocie. Ukończyła również I stopień szkolenia z zakresu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w Sopocie. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (PTPP) od 2017 roku. W trakcie szkolenia z zakresu psychotraumatologii praktycznej w Pomorskim Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku we współpracy z Instytutem Psychoterapii Zintegrowanej w Monachium. Ponadto psycholog w Centrum Praw Kobiet. Ukończyła z wyróżnieniem program stażowo-wolontaryjny organizowany przez Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje w projekcie dyżurów interwencyjnych oraz pełni rolę psychologa ? interwenta podczas dyżurów nocnych.
Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk.
Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.