Pola oznaczone symbolem * są wymagane
Szanowny Panie Premierze,
Zwracamy się do Pana Premiera z apelem o stworzenie i przyjęcie kompleksowej specjalnej „Tarczy Antykryzysowej”, która w okresie pandemii pozwoliłaby zapewnić kobietom doświadczającym przemocy i ich dzieciom bezpieczeństwo i dostęp do realnej i szybkiej pomocy.
Wprowadzone w ramach walki z epidemią koronawirusa nadzwyczajne obostrzenia sprawiły, że tysiące kobiet i dzieci doświadczających przemocy zostało zamkniętych w domu ze swoimi oprawcami. Przebywanie ze sobą pod jednym dachem przez 24 godziny, przymusowa izolacja społeczna, pogarszająca się sytuacja finansowa wielu rodzin i towarzyszący temu stres rodzą agresję i przemoc w wielu polskich domach, a w rodzinach, w których już wcześniej występowała przemoc, dochodzi często do jej eskalacji. Za zamkniętymi drzwiami często rozgrywają się prawdziwe tragedie. Jak wynika z naszych rozmów z kobietami dzwoniącymi do Centrum Praw Kobiet przemoc dotyka także rodzin, w których wcześniej ona nie występowała.
W Centrum Praw Kobiet, podobnie jak w innych organizacjach, zaobserwowałyśmy znaczny wzrost liczby telefonów od kobiet szukających informacji, wsparcia lub pomocy w konkretnych sprawach, w tym kobiet szukających bezpiecznego schronienia. Tymczasem możliwości dostępu do pomocy, z uwagi m.in. na zakazy opuszczenia miejsca zamieszkania przy stałej obecności sprawców oraz ograniczenia w funkcjonowaniu wielu instytucji pomocowych, są znacznie ograniczone. Otrzymujemy sygnały o odmowie podjęcia bądź niewłaściwym przeprowadzeniu interwencji policji albo odmowie udzielenia schronienia kobiecie doświadczającej przemocy. Wiemy, z czym borykają się kobiety doświadczające przemocy, pozbawione alimentów przez ojców swoich dzieci. Słyszymy o niepokojach kobiet zatroskanych o bezpieczeństwo swoich dzieci w sytuacji, gdy nieodpowiedzialni ojcowie, nie bacząc na sytuację epidemiologiczną i istniejące obostrzenia dotyczące przemieszczania się, chcą bezwzględnie egzekwować swoje prawa do kontaktów bezpośrednich, strasząc matki karami za tzw. utrudnianie kontaktów.
Brak konkretnych rozwiązań, które zapewniłyby dostęp do realnej pomocy dla kobiet doświadczających przemocy i ich dzieci, daje sprawcom poczucie bezkarności oraz stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia wielu z nich. Centrum Praw Kobiet szacuje, że w Polsce w związku z przemocą w rodzinie życie traci rocznie od ok. 400 do 500 kobiet. Kobiety są zabijane przez swoich oprawców, popełniają samobójstwa, giną w wyniku pobicia ze skutkiem śmiertelnym lub rozszerzonego samobójstwa. Obawiamy się, że przedłużające się obostrzenia oraz pogarszająca się sytuacja społeczna, zdrowotna i gospodarcza mogą przyczynić się do tego, że tragedii takich będzie więcej.
Panie Premierze żadna z dotychczasowych ustaw specjalnych nie uwzględniała nie tylko potrzeb organizacji pomocowych udzielających wsparcia kobietom doświadczającym przemocy, ale także potrzeb samych pokrzywdzonych kobiet i ich dzieci. Brakuje rozwiązań, które zapewniłyby im bezpieczeństwo osobiste i finansowe i realny dostęp do pomocy. Organizacjom takim jak Centrum Praw Kobiet brakuje środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, co w wypadku organizacji prowadzącej ośrodek, w którym przebywają kobiety z dziećmi, rodzi poważne zagrożenia. Brakuje nam także środków finansowych na udoskonalenie bądź wprowadzenie narzędzi do pracy zdalnej, które pozwoliłyby nam rozszerzyć ofertę pomocową oraz uczynić ją bardziej dostępną dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji i borykających się z różnymi ograniczeniami.
W związku z powyższym oczekujemy rozwiązań ustawowych, aktów wykonawczych oraz posunięć organizacyjnych, które m.in. spowodują, że:
Niepokojące, ponieważ nieuwzględniające sytuacji kobiet i dzieci pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej, jest dla nas stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślające, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia przed okresem pandemii.
Ponadto wnosimy o skierowanie przez Pana Premiera do Prezydium Sejmu apelu o przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadzającej rozwiązania umożliwiające szybką izolację sprawcy od ofiary przemocy domowej.
W imieniu Centrum Praw Kobiet
Urszula Nowakowska – Przewodnicząca Zarządu Fundacji