Stop przemocy

stop_przemocy
CPK

Od 30 lat wspieramy kobiety.
Teraz Ciebie prosimy o wsparcie.

Dlaczego tak ważne jest zebranie funduszy na działalność telefonu
interwencyjnego dla kobiet doświadczonych przemocą?

Taki telefon jest często pierwszym krokiem do zmiany swojej sytuacji dla kobiet doświadczonych przemocą. Zapewnia anonimowość, pozwala przełamać wstyd, gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji i porady. Pokrzywdzone kobiety oraz osoby, które chcą je wesprzeć mogą dowiedzieć się o miejscach i zakresie pomocy, a także uzyskać wsparcie i specjalistyczną pomoc. Ponadto w sytuacjach kryzysowych np. zagrażających życiu interweniujemy dzwoniąc na policję lub innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa pokrzywdzonym. Każdego roku odbieramy kilkanaście tysięcy telefonów z prośbą o informację lub poradę. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na kontakt z kompetentną osobą, która wie, jakie wsparcie powinna otrzymać pokrzywdzona kobieta. Aby realnie wspierać kobiety doświadczające przemocy w różnych formach, potrzebujemy środków na dalsze funkcjonowanie telefonu interwencyjnego oraz na docieranie z informacją, gdzie mogą szukać pomocy.

Celem naszej kampanii jest edukacja na temat skali problemu przemocy wobec kobiet w Polsce, zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy pokrzywdzonym kobietom oraz zbiórkę funduszy na modernizację systemu CRM i telefonu interwencyjnego Centrum Praw Kobiet, która sprawi, że każdy telefon po pomoc zostanie odebrany. Koszt rocznej obsługi całodobowego telefonu interwencyjnego to 260 tysięcy złotych.

ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ

1

Chcę pomóc:

2

Wpłacam kwotę:

powod 1

Donec sollicitudin molestie malesuada. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim.

powod 1

Curabitur aliquet quam id dui posuere blandit. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus.

powod 1

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Donec sollicitudin molestie malesuada. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed

powod 1

Donec sollicitudin molestie malesuada. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim.

3

Moje dane:

Pola oznaczone symbolem * są wymagane

KAMPANIA PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET CRIME+INWESTIGATION x CPK

JAK POMAGAMY

Dowiedz się, co składa się na pomoc, którą Centrum Praw Kobiet oferuje kobietom

pomagamy

Pierwszy
kontakt

pomagamy

Pomoc
psychologiczna

pomagamy

Pomoc
prawna

pomagamy

Doradztwo
zawodowe

pomagamy

Telefon zaufania
i interwencyjny

pomagamy

Asysta
sądowa

pomagamy

Schronisko
dla kobiet

CAŁODOBOWA POMOC

CAŁODOBOWA POMOC TELEFONICZNA DLA KOBIET DOŚWIADCZAJACYCH PRZEMOCY W TYM PRZEMOCY SEKSUALNEJ – 600 07 07 17

Fundacja Centrum Praw Kobiet świadczy bezpłatną pomoc telefoniczną dla dziewcząt i kobiet doświadczającym różnych form przemocy lub dyskryminacji potrzebujących wsparcia. Udziela także pomocy oraz informacji świadkom, którzy potrzebują wsparcia i informacji w sprawie przeciwdziałania przemocy i pomocy bliskim im osobom.

Nasze konsultantki wysłuchują, wspierają, podejmują interwencję oraz udzielają informacji w sytuacjach związanych przemocą i dyskryminacją wobec kobiet i dziewcząt.

Zakres wsparcia konsultantki telefonicznej:

  • podejmuje interwencje w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ( np w przypadku gwałtu, gdzie ma sie uda, co zrobić np. obdukcja)
  • zapewnia wsparcie psychologiczne,
  • przeprowadza wywiad ze zgłaszającą się kobietą,
  • dokonuje wstępnej diagnozy jej sytuacji osobistej i prawnej,
  • uzyskuje od zgłaszającej się kobiety informacje o doświadczanych przez nią trudnościach i jej potrzebach,
  • dokonuje oceny zagrożenia zdrowia i życia,
  • ustala wspólnie ze zgłaszającą się kobietą plan działania,
  • informuje o podstawowych prawach i prawnych możliwościach uzyskania pomocy w sytuacji wystąpienia przemocy (wyjaśnia czym jest i jak działa procedura Niebieskiej Karty, itp.),
  • kieruje do specjalistów fundacji (psycholożek, prawniczek), a także na inne formy wsparcia dostępne w fundacji nie w ramach, takie jak np. grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy, różnego rodzaju warsztaty, czy spotkania informacyjno-edukacyjne (jeśli takie są dostępne w danym momencie w fundacji),
  • informuje o formach wsparcia dostępnych poza fundacją (oferta innych organizacji pozarządowych, instytucji miejskich itd),
  • motywuje do korzystania z porad psychologicznych i prawnych oferowanych w fundacji oraz do uczestniczenia w dostępnych w danym czasie w fundacji grupach wsparcia, warsztatach i zajęciach informacyjno-edukacyjnych,
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Statystyki przemocy

Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy.
19% Polek doświadcza przemocy od obecnego lub byłego partnera.
W większości przypadków współofiarami są dzieci.
Ponad 400 kobiet rocznie umiera w Polsce w wyniku przemocy – jedne giną z rąk swoich oprawców, inne popełniają samobójstwo.
Czasem dzwonią po pomoc i każdy taki telefon musi być odebrany. Pomóż nam zebrać fundusze na modernizację telefonu interwencyjnego Centrum Praw Kobiet.

Przemoc w rodzinie jest najczęściej popełnianym przestępstwem w Polsce – po kradzieżach i morderstwach. Szacuje się, że do około 1/3 zabójstw w naszym kraju dochodzi w związku z przemocą wobec kobiet. Co trzecia kobieta w Polsce doznała w swoim życiu przemocy ze strony mężczyzny. W co szóstym przypadku była to przemoc ze strony partnera, natomiast w co czwartym ze strony innego mężczyzny – krewnego, znajomego czy obcego. Tylko w co trzecim przypadku przemocy ze strony partnera zawiadomiona jest o tym policja.

Te przerażające statystyki są powodem, dla którego telewizja Crime+Investigation organizuje roczną kampanię, która rzuci światło na problem przemocy wobec kobiet i udzieli informacji o tym, jak można sobie z nią radzić. Partnerem akcji jest Centrum Praw Kobiet, a ambasadorką kampanii jest pisarka i scenarzystka Katarzyna Grochola.

Kampania „STOP przemocy wobec kobiet” jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy w ramach sieci A + E Networks i telewizji „Crime + Investigation”. Akcja będzie trwała przez cały rok 2020. Złoży się na nią przede wszystkim produkcja lokalnych programów dotyczących tej trudnej, ale ważnej, tematyki oraz zbiórka fundrisingowa, mająca na celu usprawnienie działania naszego partnera charytatywnego. Przekaz kampanii kierujemy szczególnie do kobiet – by wiedziały, że w tych najtrudniejszych chwilach nie są same, a pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Startujemy 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

POWIEDZ INNYM O nas

Podziel się informacją na mediach społecznościowych.

Zapisz się do newslettera Centrum Praw Kobiet.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane.

Szczegółowe informacje dot. ochrony danych znajdziesz tutaj


Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii