Wybierz najlepszą pracę w konkursie „Czas Praw Kobiet”

Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą pracę artystyczną w konkursie „Czas Praw Kobiet” organizowanym przez CPK Gdańsk. Celem konkursu jest promowanie talentów artystycznych, którym bliskie są wartości Fundacji Centrum Praw Kobiet oraz działania na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy oraz dyskryminacji poprzez sztukę. Jury konkursowe spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniło 5 najciekawszych, które korespondowały z wartościami naszej fundacji i wpisywały się w przynajmniej jedną z trzech poniższych kategorii:
  • prawa kobiet (rozumiane jako prawa człowieka),
  • przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet lub dyskryminacji kobiet w życiu publicznym, prywatnym i zawodowym,
  • aktywizm na rzecz praw kobiet.
O wybór zwycięskiej pracy prosimy Was! Głosować można za pomocą ankiety do środy 21.04 do godz. 23:59.
 
Poniżej przedstawiamy prace, które zakwalifikowały się do finału i walczą o nagrodę główną: 
Odetta Raducka – „Moje ciało, mój wybór” w kategorii aktywizm na rzecz kobiet.

Opis pracy słowami Artystki: „Hasło przyjęte już na całym świecie, stworzone dla kobiet wolnych i niezależnych. Nasze ciało, nasze wnętrza należą tylko do nas. To my wyznaczamy granice, my indywidualnie decydujemy co, kiedy i jak”.
Katarzyna Łyszkowska – „I don’t want to be a Kinder Surprise” w kategorii przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet lub dyskryminacji kobiet w życiu publicznym, prywatnym i zawodowym.

Opis pracy słowami Artystki: „I don’t want to be a Kinder Surprise obrazuje moją niezgodę na społeczną przemoc, która doprowadzi do zaniechania robienia precyzyjnych badań prenatalnych, uznanych za bezzasadne, w sytuacji kiedy kobieta jest przymuszana by urodzić dziecko bez względu na jego wady i deformacje”
Anna Jarema – „Już czas” w kategoriach prawa człowieka oraz aktywizm na rzecz kobiet.

Opis pracy słowami Artystki: „Moim zamiarem było przedstawienie stanowiska, że to JUŻ najwyższy CZAS na zmianę. Zbyt długo kobiety muszą mierzyć się z podziałami ze względu na płeć i patriarchalnymi aspektami kultury. Wybija godzina, kiedy walka o wolność, równość i godność się kończy, a prawa kobiet rozumiane jako prawa człowieka przechodzą do porządku dziennego. Stają się faktem. Zmiany, które zachodzą nie dzieją się przypadkiem. Jest to efekt ciężkiej pracy wielu pokoleń świadomych kobiet i mężczyzn, którzy nie godzili się na niesprawiedliwość, pozbawianie kobiet prawa wyboru i własnego zdania. Działania mające na celu uświadamianie społeczeństwa, głośne mówienie o problemie i każdego rodzaju aktywizm na rzecz praw kobiet przybliża nas do celu, jakim jest zakończenie dyskryminacji ze względu na płeć. Moja praca JUŻ CZAS jest hołdem dla wszystkich aktywistek (zarówno współczesnych, jak i działaczek sprzed dziesiątek lat). Ich działania sprawiają, że zmiana staje się realna. Młodsze pokolenia stają się bardziej świadome i zmierzają w kierunku wolności i równości”.
Katarzyna Giełżyńska – „Nie daj się zastraszyć” w kategorii przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet lub dyskryminacji kobiet w życiu publicznym, prywatnym i zawodowym.

Opis pracy słowami Artystki: „Historia pokazuje, że kobiety zawsze miały ciężej, zawsze musiały walczyć o swoje prawa, czas praw kobiet zawsze był, jest i będzie aktualny; przedstawiam prace w stylu graficznym dość krzykliwym, wyraźnym i skrótowym. Nawiązuję do obrazu Krzyk Munka; kobiety zawsze musiały być aktywne i krzyczeć by coś osiągnąć, inaczej się je ignorowało, krzyk kobiet więc jako protest ale też jako rozpacz, bezsilność, strach – przed przemocą, przed znieczulicą ludzką”.
Max Skorwider – „Victory” zgłoszona w ramach wszystkich 3 kategorii, z naciskiem na aktywizm na rzecz praw kobiet.

Opis pracy słowami Artysty: Grafika- plakat to skrót, komunikat, przekazany lapidarnym syntetycznym językiem do wiadomości odbiorcy. Kiedy nie da się projektu odczytać- niestety wtedy on nie działa. Dlatego wolę nie opisywać plakatu, a dać przestrzeń odbiorcą do interpretacji.

Życzymy powodzenia wszystkim Finalistkom i Finalistom!

Pomoc w czasie pandemii Pomoc w czasie pandemii