15 kwietnia w polskim Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, który zakazuje wykonywania w Polsce aborcji ze względów embriopatologicznych, czyli w sytuacjach, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
W Polsce od 1993 r. obowiązuje zakaz aborcji z trzema wyjątkami. Jednym z nich jest wyżej wspomniany przypadek. Wg raportu Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w 2018 r. 98% zabiegów terminacji ciąży nastąpiło ze względów embriopatologicznych[1]. Projekt, który będzie czytany w Sejmie oznacza więc w praktyce likwidację dostępu do aborcji w Polsce dla kobiet i osób queerowych (trans i niebinarnych).
Warto dodać, że nawet przy obecnym stanie prawnym dopuszczającym aborcję w wyjątkowych przypadkach, w rzeczywistości jest ona trudna do wyegzekwowania. Coraz więcej lekarzy i lekarek, powołując się na klauzulę sumienia, nie wykonuje aborcji i nie wskazuje placówek, które wykonałyby zabieg ? mimo obowiązującego prawa. Dobitnym przykładem tego rodzaju działań jest całe województwo podkarpackie, w którym w 2018 r. nie wykonano ani jednego zabiegu aborcji.
Prawny zakaz aborcji jest formą sprawowania władzy i kontroli nad osobami, które mogą zajść w ciążę. To rodzaj systemowej przemocy, w wyniku której osoby w ciąży zostają uprzedmiotowione, odbierane jest im prawo do samostanowienia, planowania rodziny i decydowania o swoim życiu, wolności, przyszłości i ciele. Dostępność aborcji jest też problemem klasowym, ponieważ w mniejszym stopniu dotyka on osób zamożnych i lepiej sytuowanych, które stać na wyjazd zagranicę, by przerwać ciążę, jeśli odmówiono im tego w polskim szpitalu. Istnieje oczywiście alternatywna opcja, jaką jest wykonanie domowej aborcji farmakologicznej, jednak nie każda osoba chce wykonać ją samodzielnie, mimo że uznawana jest za bezpieczną formę[2].
Należy nam się pełnia praw ? także praw reprodukcyjnych!
- Żądamy odrzucenia przez Sejm projektu ustawy zaostrzającego i tak jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie, ponieważ tym czego NAPRAWDĘ potrzebujemy jest dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji.
- Żądamy poszanowania praw reprodukcyjnych, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy rośnie skala przemocy, w tym przemocy seksualnej, mogącej nieść konsekwencje w postaci niechcianej ciąży.
- Żądamy racjonalnego myślenia o prawach reprodukcyjnych, obejmującego dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej opartej na nowoczesnej wiedzy naukowej.
[1] https://federa.org.pl/wp-content/uploads/2019/12/Przemoc_instytucjonalna.pdf
[2] http://aborcyjnydreamteam.pl/aborcja-musisz-wiedziec/aborcja-domowa/
https://federa.org.pl/farmakologiczna/